Dzisiaj:
Czwartek, 28 marca 2024 roku
Aniela, Antoni, Jan, Krzesisław, Sykstus

PODARUJ MATEUSZOWI NOWE ŻYCIE!

20 lutego 2019 | Brak komentarzy

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej, dąbrowskiej akcji „Podaruj Mateuszowi szansę na życie, zostań dawcą szpiku!“, która do 28.02.2019 r. odbywa się na terenie Dąbrowy Tarnowskiej, Olesna, Radgoszczy, Szczucina, Tarnowa i Żabna.

W tych dniach w ramach Dni Dawcy Szpiku będziemy odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku oraz komórek macierzystych szczególnie dla Mateusza Łapy z Oleśnicy. Najbliższa rejestracja dawców w Dąbrowie Tarnowskiej odbędzie się w najbliższy piątek 22 lutego, w godzinach 8:00 – 15:00 w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Tarnowskiej.


Mieszka na Oleśnicy, w gminie Olesno, choć tymczasowo „zmienił” adres na Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie – Prokocimiu, ma 12 lat i uwielbia piłkę nożną.

W przyszłości chce zostać piłkarzem, ale obecnie czeka go najważniejsza walka – o życie. Wygram z białaczką! – obiecuje swoim rodzicom, a każdy z nas może mu pomóc. W walkę zaangażowały się już samorządy lokalne, parafia, mieszkańcy gminy i powiatu, liczni wolontariusze oraz znana fundacja DKMS, która organizuje akcję pomocową i koordynuje rekrutację dawców. Mieszkańcy małych gmin są niesamowici i jest w nich wielki potencjał – ocenia, zaangażowana w pomoc Mateuszowi, Katarzyna Baran z Fundacji DKMS.

Mateusz jest uczniem Szkoły Podstawowej w Oleśnie, a swoją przyszłość wiąże z piłką nożną, choć na razie musi te plany odłożyć, gdyż przechodzi ciężką chemioterapię. Za dwa dni Mateusz będzie obchodził swoje 13. urodziny, ale obecnie przebywa w szpitalu w Prokocimiu. Chłopiec obiecał rodzicom, że wygra z białaczką.

Zaczęło się rok temu od „zwykłych” objawów grypowych; chłopiec dostał gorączkę i źle się czuł. 13 listopada 2018 r. rodzice usłyszeli szokującą diagnozę – ostra białaczka limfoblastyczna! Od tamtego momentu rozpoczął się wyścig z czasem o zdrowie i życie syna. Mateusz aby żyć potrzebuje przeszczepu szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego – tzw. bliźniaka genetycznego. Takiego genetycznego „pokrewieństwa” niestety nie znalazł w rodzinie, dlatego liczy na pomoc ludzi dobrej woli, którzy zarejestrują się jako potencjalni dawcy szpiku.

Zarejestrować może się każdy człowiek w wieku od 18 do 55 lat, który waży minimum 50 kg i czuje się dobrze.

– To jest akcja dedykowana dla 12 – letniego Mateusza z gminy Olesno. Cztery tygodnie temu zgłosiła się do DKMS pewna osoba, współpracowniczka taty Mateusza, która chciała się zaangażować w pomoc choremu chłopcu. Od razu zgłosiło się 40 osób do pomocy z okolicznych gmin – kilka dni temu opracowaliśmy strategię działań. Od razu włączyły się w to władze samorządowe. Mateusz za dwa dni będzie miał 13 lat. Jest fajnym, młodym chłopakiem. W zeszłym roku rozpoczęło się zwykłymi objawami grypy i gorączką. Diagnoza była szokiem dla rodziny – białaczka limfoblastyczna. Od razu zbadano rodzinę i rodzeństwo – niestety nie ma zgodności genetycznej. Trwają poszukiwania tzw. „bliźniaka genetycznego” – dawcy niespokrewnionego. Rejestr DKMS i „Poltransplant” zaczął być przeszukiwany. O tym, kto może zostać dawcą decydują badania kodu DNA. Prawdopodobieństwo wynosi od 1 do kilku milionów. W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. W pierwszym roku działalności DKMS było ok. 40 tys. potencjalnych dawców szpiku. Po 10 latach pracy w DKMS i wszystkich organizacjach tego typu w Polsce, jest już ponad półtora miliona osób. To dużo, ale nadal to kropla w morzu potrzeb. Nie ma algorytmu i zasady zachorowań na białaczkę. Może ona dotknąć osoby w różnym wieku. My chcemy edukować ludzi, z czym wiąże się dawstwo. Akcja tutaj, lokalnie, spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem. Przyszło 40 osób, a na początku obawialiśmy się, czy ktokolwiek pojawi się na pierwszym spotkaniu w sprawie akcji – mówiła, podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta w Dąbrowie Tarnowskiej, Katarzyna Baran, koordynator ds. rekrutacji dawców Fundacji DKMS.

Głos zabrali również samorządowcy, którzy – wraz z parafią – poparli akcję i przyłączyli się do pomocy.

– Mamy nadzieję, że dawca dla Mateusza się znajdzie. Szybkie działanie DKMS i samorządów, wsparcie samorządowe i włączenie się parafii w tę akcję to są czynniki, które wpłyną na to, że ta szansa się zwiększy. Same badania dużo kosztują. Pieniądze są potrzebne na badania kolejnych osób – mówił burmistrz Dąbrowy Krzysztof Kaczmarski.

– Była szybka reakcja władz. Będziemy rejestrować w kilkunastu miejscach. Każde z tych miejsc jest przygotowane wspólnym wysiłkiem wielu osób. Chcemy dać szanse wszystkim osobom z najodleglejszych miejsc powiatu. Nic nas to nie kosztuje, a możemy komuś uratować życie – powiedziała Katarzyna Baran.

– Zaczęło się od zaproszenia na Festyn w Ćwikowie, w gminie Olesno. Miałem w nim uczestniczyć razem z wójtem gminy Olesno, Witoldem Morawcem. Potem była akcja na stronie powiatu. (…) Kiedyś byłem prezesem Klubu Dąbrovia, gdzie Mateusz ćwiczył. Obecnie, o dziwo, nadal jestem czynnym piłkarzem. Chciałem tu jeszcze podkreślić, że dużą aktywność przy tej akcji wykazuje Pan radny Jarek Bartoń – dużo pracy włożył w to przedsięwzięcie – mówił starosta dąbrowski Lesław Wieczorek.

– Akcja wywołała duży odzew ze strony społeczeństwa. Już wcześniej i przez szkołę i przez parafię w Oleśnie akcje były organizowane i był bardzo duży pozytywny oddźwięk. Pan dyrektor Szkoły w Oleśnie, Jarosław Bartoń, się w to zaangażował. 24 lutego w Szkole w Oleśnie będzie ta akcja organizowana. Mam informację, że Mateusz dostał życzenia na facebooka od Krzysztofa Pytka i to go bardzo podbudowało. Z tego, co rozmawiałem z rodzicami, Mateusz jest bardzo pozytywnie nastawiony; jest bardzo mocny – powiedział wójt gminy Olesno, Witold Morawiec.

– Rodzice są nastawieni dobrze. Dużą energię i siłę daje im Mateusz, który dzielnie znosi ciężką chemioterapię. Na rejestrację może zgłosić się każda osoba między 18 a 55 rokiem życia, która waży minimum 50 kg, dobrze się czuje i która chce się podzielić cząstką siebie z innym człowiekiem. Wokół dawstwa narosło bardzo wiele stereotypów. Jeżeli dzisiaj się zarejestrujemy przy pomocy tych pałek, które wielu z państwa widziało na reklamie społecznej Fundacji DKMS, to nie oznacza, że nagle jutro trafimy do szpitala na kompleksowe badania. Proszę się nie obawiać, że z dnia na dzień, nagle, bez podania terminu będziemy wzięci na badania. Będziemy po prostu figurować w bazie danych. Jeżeli w Polsce albo na świecie trafi się podobieństwo genetyczne, to potem upłynie jeszcze czas i będziemy kierowani na bardzo dokładne badania. Są dwie metody pobrania szpiku. Pierwsza metoda – pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. To jest metoda wybierana w 80% przypadków przez lekarzy. Siedzimy 5 – 6 godzin w fotelu z igłą w zgięciu łokciowym. Zabieg kończymy na zero i nie wymaga żadnej hospitalizacji. Druga metoda – przez lekarzy wybierana rzadziej, w 20 % przypadków – to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Pobierana jest mieszanina szpiku i krwi – około 1 litr. Jest to ilość bezpieczna, która odnawia się w organizmie przez ok. 2 tygodnie. Niektórzy mówią, że to miejsce po zabiegu trochę boli (istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija, a samo pobranie jest całkowicie bezbolesne, bo przebiega pod narkozą – red.), ale sama świadomość, że właśnie uratowało się komuś życie, jest bezcenna. Metodę wybiera lekarz (W miarę możliwości brane są pod uwagę preferencje dawcy – red.). W powiecie dąbrowskim i w Tarnowie mamy już 18. bohaterów, którzy podzielili się cząstką siebie. Ci bohaterowie, te osoby są wśród nas, żyją sobie spokojnie i stali się dawcami. Jeszcze raz bardzo mocno zachęcam do rejestracji – mówiła Katarzyna Baran z Fundacji DKMS. – Akcja w mniejszych miejscowościach przebiega jeszcze lepiej. Ludzie są tacy otwarci na pomoc, w co drugiej witrynie wisi plakat akcji, wolontariusze obawiali się, żebyśmy zdążyli z dodrukiem plakatów. Jest ogromny potencjał w ludziach. Ludzie chcą pomagać; interesują się tą tematyką, mają świadomość.

Rejestracja potencjalnych dawców szpiku odbędzie się:

10 lutego 2019 r., godzina 9: 00 – 14:00, Hala Sportowa, ul. Sportowa 4, Dąbrowa Tarnowska

14 lutego 2019 r., godzina 7:00 – 16: 00, Polan Sp. z o. o., ul. Św. Jana 5, Żabno

17 lutego 2019 r., godz. 9:00 – 20:00, Parafia Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej, ul. Zamkowa 3, Dąbrowa Tarnowska

17 lutego 2019 r., godz. 9:00 – 16:00, Zespół Szkolno – Przedszkolny, Plac Św. Kazimierza 10, Radgoszcz

22 lutego 2019 r., godz. 8:00 – 15:00, Urząd Miasta Dąbrowa Tarnowska, Rynek 34, Dąbrowa Tarnowska

24 lutego 2019 r., godz. 9:30 – 18:30, Budynek parafialny „Kana” przy Parafii Św. Marii Magdaleny w Szczucinie, ul. Rynek 19, Szczucin

24 lutego 2019 r., godz. 9:00 – 17:00, Szkoła Podstawowa, ul. Szkolna 5, Olesno

28 lutego 2019 r., godz. 15:00 – 19:00, Gminne Centrum Kultury w Żabnie, ul. Jagiełły 16, Żabno.

us        

 

PODARUJ MATEUSZOWI NOWE ŻYCIE – ZOSTAŃ DAWCĄ SZPIKU!

*************************************************************************************************************

Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji „Podaruj Mateuszowi szansę na życie, zostań dawcą szpiku!

UM w DT 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)