Dzisiaj:
Niedziela, 22 maja 2022 roku
Emila, Heleny, Jana, Julii, Wiesława, Wisławy

PODARUJ MATEUSZOWI NOWE ŻYCIE – ZOSTAŃ DAWCĄ SZPIKU!

1 lutego 2019 | Brak komentarzy

„Wygram z białaczką!” – to słowa 13-letniego Mateusza Łapy, mieszkańca Oleśnicy, ucznia Szkoły Podstawowej w Oleśnie kierowane do rodziców. Wszystko potoczyło się bardzo szybko. Badanie, diagnoza, szok.

Ostateczna informacja o tym, że Mateusz cierpi na ostrą białaczkę limfoblastyczną padła 13 listopada 2018 roku. Od tego czasu Mateusz toczy bój o zdrowie i życie.

Pasją Mateusza od zawsze była piłka nożna. W przyszłości chciałby zostać piłkarzem i grać w klubie, gdzie będzie mógł rozwijać swoje umiejętności. Choroba pokrzyżowała jego plany, ale determinacja Mateusza i jego walka z chorobą pozwala wierzyć, że tylko na chwilę. Obecnie Mateusz poddawany jest ciężkiej chemioterapii. Jednak by żyć potrzebuje przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Dlatego zarejestruj się jako potencjalny Dawca szpiku.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy dla Pacjenta jest bardzo niskie. Im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi.

Dzień Dawcy Szpiku na terenie powiatu dąbrowskiego i gminy Żabno

W miesiącu lutym br. na terenie powiatu dąbrowskiego i gminy Żabno zostaną zorganizowane Dni Dawcy Szpiku, podczas których prowadzona będzie rejestracja potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych.

Patronat honorowy nad akcją objęli: Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej, Urząd Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej, Gmina Olesno, Gmina Żabno.

Organizatorzy akcji apelują do wszystkich pełnoletnich mieszkańców regionu: Przyjdź koniecznie i zarejestruj się w Bazie Dawców Komórek Macierzystych. Czekamy na Ciebie! Być może to właśnie Ty dasz szansę Mateuszowi lub innej osobie, która cierpi na nowotwór krwi na powrót do zdrowia.

Gdzie będzie przeprowadzona rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych/ szpiku kostnego?

10 luty 2019 r. (niedziela), w godzinach 9:00 – 14:00
Hala Sportowa w Dąbrowie Tarnowskiej – ul. Sportowa 4, Dąbrowa Tarnowska

14 luty 2019 r. (czwartek), w godzinach 7:00 – 16:00
Polan Sp. z o.o. – ul. Św. Jana 5, Żabno

17 luty 2019 r. (niedziela), w godzinach 9:00 – 20:00
Parafia Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej – ul. Zamkowa 3, Dąbrowa Tarnowska

17 luty 2019 r. (niedziela), w godzinach 9:00 – 16:00
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Radgoszczy – Plac Św. Kazimierza 10, Radgoszcz

22 luty 2019 r. (piątek), w godzinach 8:00 – 15:00
Urząd Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej – Rynek 34, Dąbrowa Tarnowska

24 luty 2019 r. (niedziela), w godzinach 9:30 – 18:30
Budynek parafialny „Kana” przy Parafii Św. Marii Magdaleny w Szczucinie – ul. Rynek 19, Szczucin

24 luty 2019 r. (niedziela), w godzinach 9:00 – 17:00
Szkoła Podstawowa w Oleśnie – ul. Szkolna 5, Olesno

28 luty 2019 r. (czwartek), w godzinach 15:00 – 19:00
Gminne Centrum Kultury w Żabnie – ul. Jagiełły 16, Żabno

Rejestracja każdego potencjalnego dawcy jest bardzo poważną decyzją. W przypadku, gdy okaże się, że któraś z zarejestrowanych osób jest czyimś bliźniakiem genetycznym, daje tej osobie nadzieje na nowe życie. Jeżeli wtedy zrezygnuje odbiera komuś tą nadzieję.

Jak jeszcze można pomóc?

Jeśli nie możesz przyjść na Dzień Dawcy, możesz zarejestrować się jako dawca komórek macierzystych przez Internet!

Możesz również wpłacić darowiznę na rzecz Fundacji DKMS lub przekazać 1% podatku. Rejestracja i przebadanie jednego potencjalnego dawcy krwiotwórczych komórek macierzystych to koszt 180 zł. Dzięki darowiznom Fundacja DKMS może rozwijać bazę rejestrując kolejnych dawców.

Każda wpłata to nadzieja dla Mateusza i innych chorych osób na znalezienie swojego „bliźniaka genetycznego”.

Fundacja DKMS (Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska)

Altowa 6 lok. 9, 02-386 Warszawa
DAROWIZNA: PEKAO SA 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669 Z DOPISKIEM: MLZ001

Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego oraz Ośrodka Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. W ciągu 10 lat Fundacja zarejestrowała w Polsce ponad 1 436 000 potencjalnych Dawców.

Więcej informacji na temat działalności Fundacji DKMS, rejestracji w Bazie Dawców Komórek Macierzystych, nowotworach krwi, przeszczepieniach komórek macierzystych i innych zagadnień z tym związanych znajduje się na stronie internetowej Fundacji DKMS: dkms.pl
https://www.dkms.pl/pl/jak-wybiera-sie-metode-pobrania-szpiku

www.powiatdabrowski,pl 

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)