Dzisiaj:
Sobota, 16 stycznia 2021 roku
Marcel, Waleriusz, Włodzimierz

POLICJA APELUJE O OSTROŻNOŚĆ NA DROGACH

27 listopada 2020 | komentarze 2

Gwałtownie zmieniające się warunki atmosferyczne, mają wpływ na kierowanie pojazdem. Z tego powodu należy zwiększyć odległość od poprzedzającego pojazdu, a przed skrzyżowaniem wcześniej niż zwykle rozpocząć proces zatrzymywania i sygnalizowania manewrów.

Niska temperatura powietrza, mokra i śliska jezdnia, zwiększona ilość opadów – to czynniki powodujące ograniczenie widoczności i wydłużenie drogi hamowania.


Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości jazdy do panujących warunków na drodze, czyli o tzw. PRĘDKOŚCI BEZPIECZNEJ, która w trudnych warunkach pogodowych często jest prędkością niższą niż wynika to ze znaków drogowych.

Aby bezpiecznie podróżować warto odpowiednio przygotować pojazd do trudnych warunków jesienno – zimowych:
• Skorygować ciśnienie powietrza w oponach, które wraz ze spadkiem temperatury otoczenia zmniejsza się – co znacząco wpływa na ich przyczepność do drogi.
• Zaplanować zmianę opon letnich na zimowe. Zalecane jest aby wykonać to gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 7 ° C. Opona letnia w takich temperaturach istotnie traci swoje właściwości, staje się dużo bardziej śliska i jest ryzyko wystąpienia nagłych poślizgów.
• Kierujący musi mieć dobrą widoczność, co jest bardzo ważne szczególnie podczas trudnych warunków atmosferycznych. Należy wymienić zużyte pióra wycieraczek, które często zamazują szybę tworząc dyskomfort dla prowadzącego pojazd.

Szczególny apel kierujemy również do pieszych, którzy są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo na drogach. Należy pamiętać by nie wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować, a na mokrej śliskiej nawierzchni droga zatrzymania pojazdu jest znacznie dłuższa.

Widoczny pieszy to bezpieczny pieszy!
Każdy pieszy powinien obowiązkowo wyposażyć się w element odblaskowy, by stać się bardziej widocznym dla kierującego.

Elementami odblaskowymi mogą być opaski, kamizelki oraz przedmioty doczepiane do ubrania. Należy je umieszczać na wysokości kolan, łokci, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój – bez odblasku jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 30 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów, co pozwala kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

KPP w DT

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 28 listopada 2020 o 01:06
  ! :
  Ja apeluję o rozum, bo już niektórzy kompletnie zgłupieli. Przykład na czasie: noszenie maseczki na brodzie albo na ustach z kinolem wystawionm poza maseczkę.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +1 (w sumie : 13)
 2. 30 listopada 2020 o 14:00
  As :
  Na wsiach w małych sklepach jest bardzo źle młodzi ludzie nie noszą maseczek. Policja powinna przynajmniej ze dwa razy w tygodniu odwiedzać te sklepy może by się coś poprawiło.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +2 (w sumie : 8)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)