Dzisiaj:
Niedziela, 5 kwietnia 2020 roku
Borzywoja, Ireny, Wincentego

POLICJA PROSI O INSTALOWANIE APLIKACJI

26 marca 2020 | komentarze 4

Każdego dnia umundurowani policjanci sprawdzają czy osoby poddane kwarantannie przebywają w zadeklarowanym miejscu i czy nie potrzebują pomocy.

Apele o rozsądek najczęściej przynoszą pożądany skutek. Potwierdza to policyjna statystyka. W minioną sobotę policja skontrolowała 5800 osób na kwarantannie domowej w Małopolsce. W tym czasie ponad 260 osób było nieobecnych. W niedzielę na 7500 sprawdzanych ludzi, brakowało 60. W poniedziałek wśród 8500 nie było 45, dzień później wśród 10640 osób 68 nie było obecnych w miejscu izolacji. W środę skontrolowano 12 tys. osób, nie spotkano 60.

Różne są powody nieobecności, większość kontrolowanych była pod innym adresem niż wskazany w karcie lokalizacji. Policji pomagają żołnierze 6. Brygady Desantowo-Szturmowej i Żandarmerii Wojskowej oraz 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Niezwykle pomocna przy ustalaniu pobytu osób objętych izolacją jest aplikacja „Kwarantanna domowa”, dostępna na wszystkie urządzenia w systemie Android i IOS.

Dotychczas na swoich telefonach zainstalowało ją około dwóch tys. osób. Wiemy, że nie wszystkim odpowiada codzienna kontrola przez policjantów w miejscu zamieszkania, stąd gorąca prośba o zastosowanie łatwej w dostępności i obsłudze aplikacji – zwraca się z prośbą do wszystkich, których to dotyczy, młodszy inspektor Sebastian Gleń, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Niestety nie wszyscy rozumieją powagę sytuacji. W powiecie limanowskim odnotowano dwa poważne naruszenia dyscypliny. Pochodzący z Limanowej mężczyzna na kwarantannie wraz z pięcioma innymi ludźmi, w sąsiedniej miejscowości pracował przy budowie swojego domu. Nieodpowiedzialnie zachował się też pensjonariusz DPS-u, który wyszedł ze szpitala w Limanowej. Mężczyzna był na oddziale w chwili dializowania kobiety, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem. 52-latka zatrzymano chwilę później w Rupniowie.

Bywa, że policja pomaga odizolowanym mieszkańcom. Jedna ze sprawdzanych osób potrzebowała jedzenia i picia. Nie mając bliskich i znajomych, czekała na dostawę przewidzianą na kolejny dzień. Policjanci kupili mężczyźnie najpotrzebniejsze produkty w pobliskim sklepie. Następnie w bezpieczny sposób przekazali żywność, pozostawiając ją przy drzwiach mieszkania. – To dla mnie wspaniała postawa i bezcenna pomoc w czasie kwarantanny – napisał obdarowany, dziękując policji za okazaną pomoc.

Nie stosujący się do przepisów kwarantanny muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. O wszystkich ujawnianych przypadkach poinformujemy służby sanitarne. Wobec sprawców rażących naruszeń policjanci skierują wnioski o ukaranie do sądu – przypomina i ostrzega rzecznik Gleń.

Biuro Prasowe UMWM/ KWP w Krakowie


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 27 marca 2020 o 14:35
  Mieszkaniec :
  Proszą o instalowanie aplikacji.A nie potrafią odizolować ludzi trunkowych z plantów w Dąbrowy Tarnowskiej.Przesiadują pomimo zakazów w większej ilosci osób i roznoszą zarazki po calej Dąbrowie.Powinni ich odizolować zwlaszcza ze mają oni zapewnione wsparcie w noclegach i wyzywienia przez Mops.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +6 (w sumie : 10)
 2. 27 marca 2020 o 15:59
  Mario :
  Jak policja pilnuje porządku jak na myjniach codziennie są setki ludzi
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 8)
 3. 29 marca 2020 o 11:14
  A :
  czy wy chcielibyście mieć policjanta w każdym miejscu na świecie ? a potem będzie narzekanie, że państwo policyjne. Ogarnijcie się sami.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +5 (w sumie : 13)
 4. 29 marca 2020 o 12:09
  Ja :
  Wczoraj wczesnym popołudniem grupki młodych chłopców szwendały się w okolicach ul Sucharskiego, rozbawione, wydaje im się, że są nieśmiertelni
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +1 (w sumie : 7)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)