Dzisiaj:
Środa, 3 marca 2021 roku
Asteriusz, Hieronim, Kunegunda, Lucjola, Maryna, Wierzchosława

PORA NA E-SENIORA

23 lutego 2021 | Brak komentarzy

W 6-24 Hufcu Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej od grudnia 2020 roku do kwietnia 2021 roku realizowany jest projekt finansowany z funduszy europejskich w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności.

Grupą docelową projektu są seniorzy, którzy chcą nabyć i poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności cyfrowe. Celem projektu jest nauka starszych osób obsługi komputera, smartfona a także nowoczesnych aparatów fotograficznych.

Projekt opracowała siedmioosobowa grupa młodzieży działająca w dąbrowskim Hufcu Pracy a ucząca się w Zespole Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej oraz w Powiatowym Centrum Edukacji i Kształcenia Zawodowego w Szczucinie. Młodzi ludzie obserwując starsze pokolenie zauważyli, że szybko rozwijająca się technologia przyczynia się do wykluczenia cyfrowego wielu mieszkańców dąbrowszczyzny. Aby pomóc starszym ludziom w pokonywaniu barier i ograniczeń spowodowanych cyfryzacją społeczeństw, po uzyskaniu dofinansowania z Europejskiego Korpusu Solidarności, młodzież opracowała harmonogram spotkań i prowadzi regularne zajęcia z seniorami. Osoby starsze pod okiem młodych uczą się obsługi komputera, poznają możliwości, jakie daje korzystanie z Internetu, szczególnie teraz w dobie pandemii Covid 19.

Zajęcia dla chętnych mają charakter indywidualny, dostosowany do potrzeb i możliwości zainteresowanych. W grupie projektowej znaleźli się między innymi seniorzy, którzy jednocześnie są podopiecznymi Dziennego Domu Senior Plus w Dąbrowie Tarnowskiej. Spotkania odbywają się w małych grupach z zachowaniem obowiązujących wymogów sanitarnych. Mimo licznych obostrzeń wynikających z epidemii, zajęcia cieszą się zainteresowaniem seniorów. Poza nauką są one także okazją do spotkań i rozmów międzypokoleniowych, bo bezpośrednich kontaktów ludzkich nie zastąpi najdoskonalsza technologia. Na zakończenie projektu planowany jest wyjazd integracyjno-edukacyjny połączony z plenerem fotograficznym, jeżeli tylko pozwolą na to warunki epidemiczne.

Tekst i zdjęcia – Grażyna Kochanek


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)