Dzisiaj:
Piątek, 5 czerwca 2020 roku
Bonifacego, Dobromira, Walerii, Waltera

POWIAT DĄBROWSKI PRZECIWDZIAŁA BEZROBOCIU

15 maja 2019 | komentarzy 5

Samorząd powiatowy wraz z lokalnym Urzędem Pracy będą aktywnie przeciwdziałać bezrobociu na terenie Powiśla Dąbrowskiego.

Do projektu – ogłoszonego w Dąbrowie Tarnowskiej, jako pierwszej w Małopolsce! – przyłączyły się wszystkie samorządy lokalne, które wesprze w tym działaniu inicjator programu, marszałek Małopolski, i Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, a aktywizację zawodową umożliwią spore fundusze unijne.

Aż 160 mln zł – bo o takiej sumie środków unijnych mowa – posłuży aktywizacji zawodowej Małopolan, w tym mieszkańców powiatu dąbrowskiego i wszystkich gmin doń należących, które również, za namową m.in. starosty dąbrowskiego Lesława Wieczorka, przyłączyły się do projektu. Projekt, bądź projekty – bo o trzech działaniach mowa – zostały ogłoszone i zapoczątkowane jako pierwsze w Małopolsce właśnie w Dąbrowie Tarnowskiej, a propozycję współpracy w tym zakresie województwo skierowało do dąbrowskiego starostwa powiatowego, które chętnie na nią przystało. To prawdopodobnie, jak dotąd, najszerszy program aktywizacji zawodowej w Małopolsce, za którym podążają największe fundusze unijne w przeliczeniu na jednego uczestnika. Jedna osoba może bowiem spożytkować ok. 7 tys. zł. za pośrednictwem systemu bonów szkoleniowych na aktywności, które sama wybierze. To również wyjątkowy projekt na polską skalę, gdyż obejmuje różne grupy wiekowe i zawodowe – zarówno bezrobotnych i trwale bezrobotnych, zagrożonych bezrobociem, a jeszcze pracujących, którzy wymagają przekwalifikowania, osoby starsze, którym najtrudniej wrócić na rynek pracy oraz wracających z emigracji, którym trudno podjąć ponowną aktywność zawodową, odnaleźć się w innych warunkach i zaklimatyzować. Propozycja dotyczy także pomocy przy założeniu własnej aktywności gospodarczej, a obejmuje  nie tylko – jak to ma miejsce zwykle – duże miasta, ale także mniejsze miejscowości, w których trudniej o zdobycie i utrzymanie pracy.

Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, dostrzegając zmiany na rynku pracy i zapotrzebowanie na nowe kompetencje zawodowe pracowników, zaprosił starostę, burmistrzów i wójtów powiatu dąbrowskiego (a docelowo – całego regionu) do współpracy w promocji tych projektów, które – dzięki zaangażowaniu samorządów, mają się przełożyć na wymierne skutki w postaci ograniczenia bezrobocia i zwiększenia aktywności zawodowej mieszkańców.

– Mamy nadzieję, że ta pomoc będzie bardzo konkretna. Środki na rozwój zawodowy są duże, a ich wykorzystanie zależy również od aktywności samych zainteresowanych i samorządów, które będą promować  te projekty wśród mieszkańców. Popieramy rozwój osobisty i zawodowy i pokazywanie tego, co człowiek w rzeczywistości potrafi, ale nie ma tego udokumentowanego – powiedział dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, Jan Gąsienica-Walczak, który podkreślił, że projekt opiewa łącznie na prawie 180 mln. zł, co przełoży się na około 7 tys. zł na jednego uczestnika programu.
Jak zaznacza dyrektor WUP, dotychczasowo doradcy zawodowi odwiedzili już 119 miejscowości (przejeżdżając tyle kilometrów, ile odpowiada trzykrotnemu okrążeniu kuli ziemskiej) przeprowadzając 1302 lokalne dyżury.

– Pan marszałek uważa, że największym kapitałem naszego regionu są ludzie, z ich kompetencjami, umiejętnościami i wyjątkowością, stąd te projekty. 87 % stanowi tu dofinansowanie województwa. Współpraca będzie rozwojowa i każdy będzie mógł z tego skorzystać – również osoby powyżej 50 roku życia. Te programy przewidują specjalne preferencje również dla osób starszych i niepełnosprawnych. Bardzo się cieszymy, że starosta, burmistrzowie i wójtowie są zainteresowani tym programem – powiedział, w imieniu gospodarza projektu, sekretarz Województwa Małopolskiego Wojciech Piecha, który pochwalił również zaangażowanie burmistrzów i wójtów samorządów lokalnych: – Bardzo się cieszę, że Panowie pozytywnie odpowiedzieli na zaproszenie marszałka do współpracy. Rozwój gospodarczy i nowe technologie powodują, że nawet ci pracujący nie mogą być pewni zawodowo swojej pozycji na rynku pracy. Muszą dostosowywać, lub zmieniać swoje kwalifikacje, być elastyczni, szkolić się. Stąd mamy te programy: „Kierunek kariera”, „Kierunek kariera zawodowa” i „Nowy start w Małopolsce”. Każdy, kto weźmie w tym udział, będzie mógł liczyć na wsparcie finansowe nawet sięgające do 7 tysięcy złotych za pośrednictwem bonów przeznaczonych na szkolenia, zmianę czy podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

– Nasz powiat dąbrowski osiągnął wysoki wskaźnik bezrobocia. Jesteśmy trochę „peryferiami” województwa i to położenie, i upadek przemysłu, przekładają się na poziom bezrobocia. Cieszy nas to, że jest zainteresowanie Pana marszałka i województwa naszym powiatem. Długotrwałe bezrobocie powoduje wykluczenie społeczne i zawodowe, a takich osób jest w powiecie sporo,  i zależy nam zwłaszcza na ich aktywizacji i pomocy w znalezieniu swojego miejsca na rynku pracy. Są wykluczeni zawodowo i najbardziej nam zależy na ich aktywizacji. Największym zagrożeniem społecznym jest wykluczenie zawodowe. Najczęściej dotyczy to osób powyżej 50 roku życia – powiedział wicestarosta Krzysztof Bryk, którego – jak i starostę – ucieszyła inicjatywa marszałka skierowana do powiatu dąbrowskiego.

– Projekty: „Kierunek kariera” i „Kierunek kariera zawodowa” są w toku realizacji od 2016 r., ale to obecnie przypadł ich punkt kulminacyjny. Obydwa projekty są skierowane również do osób pracujących, by zyskali aktualne kwalifikacje, by bezrobotnymi się nie stali. Te pieniądze naprawdę są na stole i to od Państwa aktywności zależy, ile ich zostanie w powiecie dąbrowskim, bo nie ma barier terenowych, geograficznych. To dosyć nowoczesny sposób przekazywania środków Unii Europejskiej, bezpośrednio do mieszkańców za pośrednictwem bonów szkoleniowych. Na początku odbywa się spotkanie z doradcą zawodowym. Nasi doradcy są mobilni i mogą dojechać do każdej miejscowości – podkreśliła kierownik projektu „Kierunek kariera”, Małgorzata Dudziak.

– Mamy do zaproponowania pakiet bonów na szkolenia ogólne – język obcy, obsługa komputera, prawo jazdy… Na to jest prawie 2700 zł, z czego należy dopłacić bezpośrednio 13 %. Każdy mieszkaniec, który może dostać bony, może wykorzystać je na wybrany przez siebie obszar doszkalania. Pakiet drugi, to szkolenia zawodowe, na które przypada ponad 5500 zł; wkład własny mieszkańca wynosi 15%. To jest uzupełnienie uprawnień – szkolenie we wszystkich zakresach obszarów zawodowych. Dla ludzi jest to duży zastrzyk finansowy. Można również zgłaszać się za pośrednictwem strony internetowej. Każdy może nawet ze swojego telefonu wypełnić program rekrutacji do projektu. Żadna bariera geograficzna nie istnieje – wyjaśniła Anna Michałek-Kiełbasa, kierownik Zespołu Zamiejscowego w Tarnowie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

– Z myślą o osobach powracających, lub chcących powrócić do Małopolski z zagranicy powstał program „Nowy start w Małopolsce”. Dostajemy wiele e – maili od osób, które chcą powrócić, ale nie wiedzą, jakie czekają ich tu możliwości. Mamy rocznie ok. 8 tys. takich osób, rejestrujących się w Powiatowych Urzędach Pracy po powrocie, a na pewno powracających jest więcej. Chcą uzyskać zasiłek lub zarejestrować się w urzędzie pracy. Wracają w Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii… Po tym powrocie ich oczekiwania są zgoła różne. Tutaj często czeka ich chaos. Rozproszone informacje i brak wiedzy, skąd można je otrzymać. Te osoby są również zainteresowane funduszami europejskimi. Często zgłaszają się za późno, albo nie spełniają kryteriów. Ten program ma im pomóc w odnalezieniu się na rynku pracy i utrzymaniu decyzji o pozostaniu, a nie ponownej emigracji, bo często ci ludzie ponownie wracają za granicę. Po takim spotkaniu z doradcą, każdy uczestnik programu będzie miał indywidualną pomoc, dostosowaną do siebie i swojej sytuacji. Będziemy się starać, żeby każdemu indywidualnie zapewnić pakiet usług, sfinansowanych ze środków publicznych, żeby ci ludzie wiedzieli, że w Małopolsce otrzymają pomoc w aklimatyzacji, znalezieniu pracy i pozostaniu tutaj. W terenie pracuje Marta Wnęk, która będzie koordynować te projekty i służyć informacjami. Mamy oddziały w Nowym Sączu, Tarnowie i Krakowie, ale jesteśmy mobilni i możemy dotrzeć do innych miejscowości. Ale najważniejsze jest, żeby gminy i powiat rozpropagowały te projekty i umieściły na swoich stronach internetowych aktualne informacje.

Marszałek Witold Kozłowski i dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie Jan Gąsienica-Walczak prowadzili rozmowy ze starostą dąbrowskim Lesławem Wieczorkiem w sprawie podpisania porozumienia, a włodarz powiatu namówił do tego samego przedstawicieli pozostałych samorządów lokalnych Powiśla Dąbrowskiego.
Powiat dąbrowski – i jego włodarz – jako pierwszy w Małopolsce podpisał deklarację współpracy w tym zakresie z dyrektorem WUP Janem Gąsienicą-Walczakiem, w obecności przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego, sekretarza Wojciecha Piechy. W ślad za nim tę samą deklarację podpisali kolejno: burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, burmistrz Szczucina Jan Sipior, wójt gminy Bolesław Kazimierz Olearczyk, wójt gminy Gręboszów Krzysztof Gil, wójt gminy Mędrzechów Krzysztof Korzec, wójt gminy Olesno Witold Morawiec oraz wójt gminy Radgoszcz Marek Lupa.

us

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 15 maja 2019 o 11:17
  Kasia :
  I to się chwali. Dobrze, żeby jeszcze władza się przyjrzała zarządzaniu jej placówkami, bo w niektórych ludzi się traktuje mało po ludzku, jak się słyszy na mieście
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +29 (w sumie : 29)
 2. 15 maja 2019 o 18:54
  Anonim :
  Hahaha najwyższy stopień bezrobocia w województwie małopolskim jest w powiecie dąbrowskim więc niby jak się przeciwdziała bezrobociu ? Nie rozśmieszanie ludzi
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +9 (w sumie : 15)
 3. 16 maja 2019 o 14:13
  Zaniepokojony :
  Zobaczymy ilu osobom dzięki temu programowi pup zaproponuje pracę jakie to wszystko śmieszne
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +11 (w sumie : 11)
 4. 16 maja 2019 o 22:10
  obserwator :
  Jak zwykle opinie mało logiczne. Może niech nic nie robią, wtedy będziecie chwalić
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 4)
 5. 22 maja 2019 o 11:28
  staRZysta/tka :
  Przecież oni tylko staże nagminnie proponują. Dobrze, że ktoś już się tym tematem zajął - może na efekty nie trzeba będzie długo czekać. ojjjj ten dąbrowski UP ...
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +1 (w sumie : 1)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)