Dzisiaj:
Piątek, 29 marca 2024 roku
Cyryl, Czcirad, Eustachy, Eustachiusz, Ostap, Wiktoryn

POWIAT PAMIĘTA ROCZNICE WYDARZEŃ WRZEŚNIOWYCH

15 września 2020 | 1 komentarz

„12 września, w tym miejscu, rozegrała się ogromna tragedia. W budynku szkoły podstawowej, w płomieniach, w ogniu zginęło (zostało bestialsko zamordowanych!) 40. żołnierzy, jeńców z XX Pułku Piechoty Armii Kraków i 30. cywilów. Zginęli i ci, których zmuszono do pochowania wymordowanych25. mieszkańców Szczucina pochodzenia żydowskiego – powiedział wicestarosta Krzysztof Bryk, w zapadającym w pamięć, znakomitym przemówieniu podczas powiatowych obchodów 81. rocznicy Wydarzeń Wrześniowych, które tradycyjnie odbyły się przy Kwaterze Pamięci Narodowej w Szczucinie, nieopodal szkoły podstawowej, która pamięta dramatyczne wydarzenia sprzed 81 lat.

„To trzecia, z ponad 3 tysięcy, udokumentowanych zbrodni Wehrmachtu na Ziemi Polskiej. Musimy o tym pamiętać, aby więcej takich zbrodni na Ziemiach Polskich nie było” – zaznaczył gospodarz tego miejsca, burmistrz Szczucina Jan Sipior.

Tradycyjnie, powiatowe obchody kolejnych rocznic Wydarzeń Wrześniowych w Szczucinie połączyły dramatyczne wydarzenia polskiego września 1939 r. z tragiczną kartą historii lokalnej, będącej udziałem powiatu dąbrowskiego, zwłaszcza Szczucina, gdzie w szkole podstawowej żołnierze niemieccy dokonali pogromu niewinnych ludzi: jeńców wojennych, ludności cywilnej i przypadkowych mieszkańców miasta pochodzenia żydowskiego.

Powiat pamięta i kultywuje kolejne rocznice Wydarzeń Wrześniowych, na które – jak przypomniał w przemówieniu okolicznościowym Krzysztof Bryk – składa się nie tylko 1 września i wybuch II Wojny Światowej, ale też 11 i 12 września (ten ostatni wpisał się niezwykle tragicznie w to miejsce) oraz 17 września (agresja ZSRR na Polskę, zbrojna napaść), który – jak mówił wicestarosta – był jak cios w plecy zadany Polsce.

– 1 września, 4.45 – Westerplatte. Rozpoczęła się II Wojna Światowa. O 5. 40 zaatakowano śpiące, bezbronne miasto. W niespełna kilka godzin zburzono doszczętnie miasto, w którym zginęło 1200 osób. 12 września – w tym miejscu rozegrała się ogromna tragedia. W budynku szkoły podstawowej, w płomieniach, w ogniu zginęło (zostało bestialsko zamordowanych!) 40 żołnierzy, jeńców z XX Pułku Piechoty Armii Kraków i 30 cywilów. Zginęli i ci, których zmuszono do pochowania wymordowanych25. mieszkańców Szczucina pochodzenia żydowskiego. Ilekroć przechodzę obok tego miejsca nachodzi mnie myśl, jak mogło do tego dojść, dlaczego, skąd w tych ludziach tyle okrucieństwa? To było r e g u l a r n e wojsko! […] Wojna się dopiero zaczęła! Oni do tej pory żyli normalnie, mieli swoje życie, rodziny… Oni się zgłosili na ochotnika do dokonania mordu! – przemawiał wicestarosta Krzysztof Bryk – 17 września: pakt Ribbentrop – Mołotow zaczął się realizować. Nóż w plecy Polsce! Sowieci uderzyli na Polskę. Zaczęli realizować wyrok na Rzeczpospolitej, która niedawno się odrodziła i miała dopiero 21 lat… Nastała ciemna noc okupacji…

Burmistrz Szczucina, Jan Sipior powitał gości zgromadzonych przed Kwaterą Pamięci Narodowej.

– Radość, że jest tu z nami tylu młodych ludzi i powaga, która jest należna temu miejscu pozwala mi prosić, byśmy nigdy o tym miejscu i tamtych zdarzeniach nie zapomnieli – zaapelował włodarz miasta, nawiązując do tragicznej dla Szczucina daty 12 września 1939 r.

Podczas powiatowych obchodów 81. rocznicy Wydarzeń Wrześniowych głos zabrał również poseł Wiesław Krajewski. Parlamentarzysta podkreślił udział w tych uroczystościach dzieci i młodzieży, które będą potem kultywować tradycję i pamięć; przechowywać to dziedzictwo dla następnych pokoleń.

– Ale naszą powinnością jest też budowanie silnego państwa opartego na silnej gospodarce, silnych wartościach patriotycznych, ale i silnej, stabilnej polityce – mówił poseł Wiesław Krajewski. Parlamentarzysta podziękował wszystkim za udział w uroczystościach i kultywowanie tradycji, ale w szczególności podkreślił uczestnictwo w tych patriotycznych obchodach Drużyny Orląt z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żelazówce i dąbrowskich Strzelców. Powołał się również na wspomnianą w homilii Danutę Siedzikównę, ps. „Inka”, która – jak mówił poseł – winna być wzorem postępowania nie tylko dla młodych, ale i starszych pokoleń.

Po uroczystej mszy świętej w miejscowym kościele uczestnicy obchodów przeszli pod Kwaterę Pamięci Narodowej w Szczucinie. Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczucinie odegrała hymn państwowy. Po powitaniu i przemówieniach okolicznościowych przedstawiciele władz samorządowych, instytucji gminnych i powiatowych oraz zaproszeni goście złożyli wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem. Zwieńczeniem uroczystości był piękny koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczucinie.

us

Przeczytaj: KULISY ZBRODNI WOJENNEJ W SZCZUCINIE


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 17 września 2020 o 16:47
    www :
    Chwała Polskim Bohaterom II WŚ
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +6 (w sumie : 6)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)