Dzisiaj:
Środa, 24 kwietnia 2024 roku
Aleksandra, Aleksego, Grzegorza, Horacego

Powiat stawia na ochronę klimatu

12 lutego 2013 | 1 komentarz

Powiat dąbrowski stawia na ochronę środowiska. Ważnym krokiem w tym kierunku jest przystąpienie do programu „Dobry Klimat dla Powiatów”, w ramach którego w Centrum Polonii w Brniu zorganizowano debatę na ten temat.

Jeżeli powiat dąbrowski podpisze otrzymany na spotkaniu Projekt Deklaracji Klimatycznej, ma dużą szansę na staranie się w przyszłości o wsparcie finansowe na ten cel.

Wydaje się, że przystąpienie powiatu dąbrowskiego do programu „Dobry Klimat dla Powiatów”, to krok w dobrą stronę i jednocześnie szansa dla Powiśla na poprawę klimatu w przyszłości. To jednak nie tylko działanie proekologiczne, ale także realna korzyść do gospodarki. Jak podaje Instytut na Rzecz Ekorozwoju, efektywność energetyczna przynosi wymierne korzyści dla gospodarki. Komisja Europejska ocenia, że realizacja dyrektywy unijnej zakładającej 20 – procentową poprawę efektywności energetycznej do 2020 r. przyniesie szereg korzyści gospodarczych, społecznych i środowiskowych, a wśród nich: oszczędność pieniędzy, wzrost bezpieczeństwa energetycznego, utworzenie nowych lokalnych miejsc pracy, poprawę kondycji budżetów domowych, wzrost wartości inwestycji, poprawę jakości środowiska – i co za tym idzie – jakości życia.

Kilkugodzinna Debata Klimatyczna w malowniczym Centrum Polonii w Brniu miała na celu „wypracowanie społecznych założeń dla Powiatowego Programu Niskowęglowego Rozwoju, czyli strategii rozwoju przy założeniu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych”. Spotkanie składało się z dwóch części: plenarnej i warsztatowej. Debatę otwarł starosta Tadeusz Kwiatkowski i Tadeusz Narkun ze Związku Powiatów Polskich.

Debata klimatyczna jest bardzo ważna. Ta debata pozwoli nam wypracować różne kierunki działania dla rozwiązania tego problemu. Myśleliśmy, że Małopolska dobije się do środków szwajcarskich, jak np. powiat suski. My dostaliśmy środki na usuwanie azbestu. Następnym krokiem będzie być może energia odnawialna – powiedział Tadeusz Kwiatkowski.

Tadeusz Narkun ze Związku Powiatów Polskich odczytał fragmenty listu ministra środowiska Marcina Korolca, który to list wręczył staroście dąbrowskiemu razem z Projektem Deklaracji Klimatycznej, którego podpisanie – jak zapewniał – nie nakłada na powiat żadnych zobowiązań finansowych, ale będzie dodatkowym atutem do aplikowania o te środki w perspektywie finansowej 2014 – 2020. Oznacza to, ni mniej, ni więcej, że powiat może jeszcze na tym skorzystać.

Zróbmy chociaż jeden krok, by ta debata nie była tylko pogadanką, ale by wcielić jej założenia w życie – zachęcał Tadeusz Narkun.

W pierwszej części debaty nastąpiła „prezentacja dotycząca wyzwań globalnych europejskich i krajowych w zakresie ochrony klimatu i produkcji energii”. Uczestnicy spotkania obejrzeli również film „Tydzień z dobrym klimatem”. W drugiej części (warsztatowej), podczas pracy w grupach, uczestnicy przedstawiali swoje propozycje i odpowiadali na pytania: „jakie uwarunkowania dla rozwoju gospodarki powiatu wynikają z kwestii zmian klimatycznych?”, „pomysły i wizje gospodarki powiatu w 2030 r., biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne?” i „jakie mamy zasoby oraz instrumenty, aby osiągnąć wybraną wizję?” Po części warsztatowej nastąpiło plenarne podsumowanie całej debaty.

Projekt ten ma na celu aktywne zaangażowanie polskich samorządów w działania prowadzące do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz służące lepszej adaptacji do zmian klimatu. Stymulowanie praktycznych inicjatyw i inwestycji na szczeblu lokalnym nakierowanych na ochronę klimatu i adaptacje do jego zmian. Równie ważne co podejmowanie przez powiaty działań na rzecz ochrony klimatu globalnego jest jednoczesne poszukiwanie rozwiązań, które przyczynią się do rozwoju lokalnej gospodarki oraz obniżenia kosztów funkcjonowania poszczególnych jednostek samorządu – piszą organizatorzy spotkania.

Wkrótce do rąk starosty trafi raport opracowany na podstawie dyskusji „Dobry Klimat dla Powiatów” dotyczący powiatu dąbrowskiego. Ogólny zaś raport sporządzony na podstawie wszystkich takich spotkań w kraju (a było ich już przeszło 80) trafi do ministra środowiska.

Ula Skórka

P.S.: Tadeusza Narkuna ze Związku Powiatów Polskich zapytaliśmy jeszcze przed debatą o wiatraki, które mogą powstać na terenie gminy Dąbrowa Tarnowska. Jego zdaniem gmina nie jest najlepszym miejscem do tego typu inwestycji.

Nie ma żadnej rzeczy, która jest sama w sobie zła, ale zależy, jak się z niej korzysta. Nie sądzę, żeby w Dąbrowie Tarnowskiej wiatraki były najlepszym rozwiązaniem. Pięć powiatów z północy Polski wystąpiło do rządu z dezyderatem, żeby uregulować to prawnie zanim zdecydują o inwestycji.

Tadeusz Narkun zwrócił uwagę, że lepiej poczekać na ustalenia legislacyjne niż rozpoczynać budowę wiatraków przed regulacją prawną. Zwłaszcza, że o ewentualnych korzyściach z tej inwestycji zadecydują m.in. takie czynniki jak: odpowiednie umiejscowienie budowli, ich wielkość, wybór terenu i fakt, czy nie spowodują nadmiernych zmian krajobrazu.

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 14 lutego 2013 o 20:10
    zorro :
    Ile dzięki tej debacie przybędzie miejsc pracy?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 2)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)