Dzisiaj:
Czwartek, 23 września 2021 roku
Boguchwała, Bogusław, Libert, Minodora, Tekla

POWIATOWY DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA W BRNIU

27 lipca 2021 | komentarze 4

Frekwencja dopisała podczas pierwszego Powiatowego Dnia Bezpieczeństwa, zorganizowanego przez Starostwo Powiatowe i Komendę Powiatową Policji w Dąbrowie Tarnowskiej.

Liczne atrakcje, zwłaszcza po okresie lockdownu i zakazu organizacji imprez masowych, przyciągnęły do Brnia ogromną rzeszę mieszkańców i turystów, spragnionych letniej rozrywki. A ta była tym razem z bardzo ważnym przesłaniem: aby zachowywać bezpieczeństwo nie tylko w ruchu drogowym. 

Nie tylko, i nie przede wszystkim, o rozrywkę tu chodziło, ale o:

 – upowszechnianie i promowanie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony życia i zdrowia oraz kultury poruszania się w ruchu drogowym,

– upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o bezpieczeństwie oraz kształtowanie właściwych postaw wobec zagrożeń i sytuacji nadzwyczajnych,

– kształtowanie postaw do bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym w ramach podejmowanych inicjatyw edukacyjno – informacyjnych wśród społeczności lokalnej.

Powiatowy Dzień Bezpieczeństwa w Brniu to właśnie jedna z tych „inicjatyw edukacyjno – informacyjnych” i zarazem jedno z zadań Powiatowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, do której kompetencji należy również: współorganizowanie powiatowych imprez istotnych dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. To jedna z pierwszych tego typu imprez, zorganizowanych z takim rozmachem, która przyciągnęła do Brnia ogromne rzesze mieszkańców powiatu, ale i turystów, przyczyniając się przy okazji do promocji lokalnego zabytku i atrakcji turystycznej: zespołu dworsko – parkowego w Brniu. Trudno także o lepszą promocję bezpieczeństwa w ruchu drogowym, niż prewencja i edukacja w formie zabaw, konkursów i atrakcji. Może zadziałać lepiej, niż postrach nie tylko tarnowskich dróg: grafitowe nieoznakowane BMW X – Drive grupy SPEED, które można było obejrzeć podczas imprezy.

– Organizujemy dzisiaj po raz pierwszy Powiatowy Dzień Bezpieczeństwa. Ta impreza jest związana z faktem, że kilka miesięcy temu powołałem do życia Powiatową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jednym z zdań tej rady jest właśnie organizowanie takich imprez. Będzie sporo atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych, dużo konkursów – powiedział na powitanie starosta Lesław Wieczorek, dziękując za współorganizację tego wydarzenia Komendzie Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej.

– Pierwsze tego typu wydarzenie, ale bardzo ważne, jak pani redaktor wspomniała, z tego względu, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest dla nas priorytetem, stąd powołanie Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i wśród jej zadań właśnie jest organizowanie takich imprez, żeby popularyzować przepisy ruchu drogowego, żeby promować dobre zachowania, żeby zwrócić uwagę na szereg niebezpiecznych zdarzeń na drodze, stąd będzie tutaj dzisiaj pokaz ratownictwa medycznego, Policjanci i Strażacy zaprezentują swój sprzęt, będzie sporo atrakcji dla wszystkich – powiedział starosta Lesław Wieczorek dla e – Kuriera Dąbrowskiego – Jeżeli chodzi o statystykę, na naszych drogach nie jest najgorzej, ale – jak wiemy, a mieszkańcy na to zwracają uwagę – bardzo duża prędkość, którą rozwijają kierowcy, jest niezwykle niebezpieczna dla pieszych i rowerzystów. Sporo zdarzeń drogowych odnotowujemy w powiecie, na szczęście nie tych najbardziej tragicznych. I ta prewencja, edukacja to jest rola m.in. Powiatowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. To nie tylko inwestowanie w chodniki, ścieżki pieszo – rowerowe, ale też promowanie właściwych zachowań i skłonienie kierowców, aby zechcieli przestrzegać przepisów.

– Takie zdarzenia, jak ta impreza, promują bezpieczeństwo. Uświadamiają naszej lokalnej społeczności, jak ważne na co dzień jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, zwłaszcza jeżeli poruszamy się rowerem jako kierowcy jednośladów, ale również kierowcy pojazdów, w jaki sposób należy się zachować prawidłowo, spędzając wolny czas, teraz, zwłaszcza w sezonie letnim, nad wodą. Również będziemy promować bezpieczeństwo nad wodą, nie tylko w ruchu drogowym, ale także pokazywać, w jaki sposób udzielić prawidłowo pierwszej pomocy. Dzisiaj tak naprawdę mieszkańcy naszego powiatu mogą zobaczyć naszą pracę „ od podszewki”. Będzie pokaz tresury psa służbowego, ale na naszym stanowisku można się również dowiedzieć, w jaki sposób zostać Policjantem, w jaki sposób prawidłowo zabezpieczyć mienie, jeżeli wyjeżdżamy na wakacje, ale także zobaczyć sprzęt policyjny i nasze wyposażenie, które na co dzień tak naprawdę jest niewidoczne. Dzisiaj są to działania profilaktyczne, pokazujące naszym mieszkańcom, że warto przestrzegać przepisów ruchu drogowego, w jaki sposób bezpiecznie poruszać się po drogach, jak ważne jest bezpieczeństwo, że jesteśmy odpowiedzialni na drodze, czy nawet na chodniku, za innych uczestników ruchu drogowego – powiedziała rzeczniczka prasowa KPP w Dąbrowie Tarnowskiej, Ewelina Fiszbain.

Wśród atrakcji przygotowanych dla przyjezdnych i turystów w Brniu z okazji pierwszego Powiatowego Dnia Bezpieczeństwa znalazły się stoiska: gastronomiczne, Koła Gospodyń Wiejskich, z rowerami i akcesoriami rowerowymi; kramy z zabawkami, strefa animacji dla dzieci z ulubionymi dmuchańcami, konkursy o tematyce bezpieczeństwa nad wodą oraz w ruchu drogowym i rowerowym z atrakcyjnymi nagrodami, strefa zakręconych rowerów (osiem nietypowych rowerów, namiot z alko goglami, rowerowy tor przeszkód, refleksomierz).

Uczestnicy imprezy mogli obejrzeć przepiękne zabytkowe samochody i motory w ramach III Zlotu Pojazdów Zabytkowych (dla jego uczestników przewidziano również nagrody w różnych kategoriach). Był także pokaz nowoczesnego specjalistycznego sprzętu policyjnego i strażackiego (m.in. motocykli policyjnych, samochodu ratowniczo-gaśniczego, pokaz działania urządzenia pomiaru głośności wydechu), pokaz tresury psa policyjnego i wykorzystania go podczas łapania i obezwładnienia przestępców, prezentacja działań ratowniczych w wykonaniu ratowników medycznych, Strażaków oraz Policjantów.

Us

fot. Mateusz Kolano


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 28 lipca 2021 o 14:55
  D :
  Proszę o wyjaśnienie kwestii dotyczącej poruszania się pieszych. Jedno z pytań podczas konkursu w Brniu brzmiało mniej więcej tak: Którą stroną jezdni powinni poruszać się piesi, jeśli nie ma chodnika:1.lewą stroną, 2. prawą stroną, 3. nie powinni się tam znajdować. Uczestnik konkursu odpowiedział, że lewą stroną, co okazało się błędne. Prawidłową odpowiedzią było wybranie prawej strony. Nie chodzi mi o jakieś szukanie racji, ale rzeczywiście w szkole uczono nas, że w takiej sytuacji chodzimy lewą stroną, bo widzimy pojazdy nadjeżdżające z przeciwka, zaś pojazdy jadące z tyłu są oddalone od pieszego o szerokość pasa ruchu. Gdy uczestnik próbował uzasadnić swój wybór, to prowadzący arbitalnie stwierdził, że chodzi o prawą stronę. Oczywiście dano szansę młodemu i zaproponowano mu inne pytanie i nagrodę dostał, ale wiele osób zostało z niepewnością, kiedy dostaną mandat, czy jeśli pójdą lewą, czy prawą stroną. Może ktoś z policyjnej drogówki zechce wyjaśnić tę kwestię, byłabym wdzięczna i Młody też.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +16 (w sumie : 16)
 2. 28 lipca 2021 o 20:35
  Obserwator :
  Do D :raczej masz rację, może zwykła pomyłka bo dużo się działo. https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/191932,Czy-wiesz-ktora-strona-drogi-masz-sie-poruszac-jadac-na-rolkach.html
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +5 (w sumie : 5)
 3. 29 lipca 2021 o 10:21
  lewy :
  oczywiście, że lewą stroną. Chyba, że idziemy w kolumnie to prawą
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +8 (w sumie : 8)
 4. 29 lipca 2021 o 12:13
  uważny :
  W szkole uczono nas że idzie się lewą stroną ,a grupa prawą.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +8 (w sumie : 8)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)