Dzisiaj:
Piątek, 29 marca 2024 roku
Cyryl, Czcirad, Eustachy, Eustachiusz, Ostap, Wiktoryn

Powstanie Warszawskie

31 lipca 2015 | komentarzy 7

Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17:00 – była to godzina „W”. Do walki przystąpiło około 600 plutonów AK, liczących około 40 000 żołnierzy, w tym kilka tysięcy kobiet. Uzbrojenie oddziałów polskich wynosiło 1700 pistoletów, 1000 karabinów, 300 pistoletów maszynowych, 60 ręcznych karabinów maszynowych, 7 ciężkich karabinów maszynowych oraz 25 tys. granatów.

Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Zakończyło się kapitulacją oddziałów powstańczych.

Od strony militarnej powstanie było wymierzone przeciwko Niemcom, jednak jego strategicznym celem była próba ratowania powojennej suwerenności, przedwojennego kształtu granicy wschodniej poprzez odtworzenie w stolicy Polski legalnych władz państwowych, będących naturalną kontynuacją władz przedwojennych. Miało to uniemożliwić narzucenie Polsce marionetkowych władz uzależnionych od Związku Sowieckiego, zainstalowanych w Lublinie jako Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego. Wystąpienie w Warszawie miało także zanegować ustalony jeszcze przez aliantów na konferencji teherańskiej pod koniec 1943 nowy porządek polityczny w Europie Wschodniej, zgodnie z którym USA i Wielka Brytania zgadzały się na prowadzoną przez Józefa Stalina politykę faktów dokonanych na ziemiach polskich. W świetle tych ustaleń powstanie warszawskie miało skomplikować podział na strefy operacyjne w myśl którego Polska znajdowała się w strefie operacyjnej ZSRR (przez co wojska aliantów zachodnich ani oddziały pozostające pod ich dowództwem nie mogły tu operować – przewidywano przybycie do stolicy spadochroniarzy polskich z zachodu 1 SBS oraz obserwatorów alianckich).

W obliczu zbliżania się Armii Czerwonej do Warszawy i okolic, jej sukcesów na froncie i pozytywnej oceny jej możliwości dalszej ofensywy, zdecydowano o wybuchu powstania. Jego dowódcy przewidywali, iż powinno trwać zaledwie kilka dni, zaś w rzeczywistości jego walki trwały 63 dni. Straty po stronie polskiej wyniosły około 10 tys. zabitych i 7 tys. zaginionych, 5 tys. rannych żołnierzy oraz od 120 do 200 tysięcy ofiar spośród ludności cywilnej. Wśród zabitych przeważała młodzież, w tym ogromna większość warszawskiej inteligencji.

Po stronie niemieckiej straty wyniosły 10 tys. zabitych, 6 tys. zaginionych, 9 tys. rannych żołnierzy, 300 zniszczonych czołgów i samochodów pancernych. Według zeznań von dem Bacha, złożonych w 1947 roku w Warszawie, wyniosły 10 tysięcy zabitych oraz 7 tysięcy zaginionych i 9 tysięcy rannych – dane te zostały przyjęte przez historiografię.

W dniu wybuchu powstania warszawskiego SS-Reichsführer Heinrich Himmler, powołując się na dyspozycję Hitlera, wydał rozkaz zniszczenia miasta i wyniszczenia ludności cywilnej Warszawy. Rozkaz ten, według zeznań Ericha von dem Bacha w Norymberdze w 1946, brzmiał następująco;

Ujętych powstańców należy zabijać bez względu na to, czy walczą zgodnie z Konwencją Haską, czy też ją naruszają. Nie walcząca część ludności, kobiety i dzieci, ma być również zabijana.

Całe miasto ma być zrównane z ziemią, to jest domy, ulice, urządzenia w tym mieście i wszystko, co się w nim znajduje. Podczas walk zburzonych zostało około 25% zabudowy miasta, a po ich zakończeniu, w wyniku celowego burzenia i palenia miasta przez niemieckie oddziały niszczycielskie (niem. Vernichtungskommando), dalsze 35%. Wobec zniszczenia około 10% zabudowy w obronie miasta we wrześniu 1939 roku i 15% w wyniku powstania w getcie warszawskim, pod koniec wojny około 85% miasta leżało w gruzach. Zniszczony został wielowiekowy dorobek kulturalny i materialny.

żródło:

Wikipedia

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 1 sierpnia 2015 o 19:07
    nie popieram :
    Powstanie spowodowało zrównanie z ziemia Warszawy, pomordowanie powstańców, lecz dużo wiecej ludnosci cywilnej . kożyści? brak. ludzka głupota-posyłanie ludzi na pewną śmierc.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 7)
  2. 1 sierpnia 2015 o 19:24
    ewa :
    Powstanie to był dramat cywilnych patriotów, w ogromnej liczbie młodzieży. Pisząc o wielkości bohaterstwa należy jasno powiedzieć o tych, którzy zbyt pochopnie i bezmyślnie szafowali życiem Polaków. Powstanie zawsze budzi podziw dla bohaterstwa warszawiaków i żal, że znaleźli się "przywódcy", którzy w najokrutniejszy sposób nabili ich w butelkę. Bohaterstwem jest żyć i działać dla sprawy, a nie wysyłać szlachetnych ludzi na śmierć.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +6 (w sumie : 6)
  3. 3 sierpnia 2015 o 13:44
    D. :
    A jak się miało powstanie na terenach Powiśla czy też samej Dąbrowy? Ma ktoś na ten temat jakieś informację?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 2)
  4. 4 sierpnia 2015 o 23:13
    Gomuła :
    Ręce załamałem czytając przemyślenia "nie popieram", idź geniuszu i powiedz to tym którzy przetrwali to piekło, ciekawe czy też będziesz taki kozak... Poza tym jak chcesz się wypowiadać w tym temacie to warto byś wiedział, że PW miało trwać w najmniej sprzyjających okolicznościach tydzień (pierwotne założenie było że 3-4 dni), tak żeby armia czerwona nie została naszym wyzwolicielem, a jedynie sprzymierzeńcem. Jak się sprawy potoczyły (mam nadzieje) wszyscy wiedzą - czerwonoarmiści czekali po drugiej stronie Wisły, aż powstanie się wykrwawi chwilowo zawieszając broń z wojskami niemieckimi w promieniu 100 km od Warszawy. Aha, warto też pamiętać, że gdyby nie powstanie to po II WŚ Polska nie byłaby osobnym krajem tylko jedną z republik ZSRR...
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -3 (w sumie : 9)
  5. 5 sierpnia 2015 o 22:21
    do Gomuły :
    To Twoja teoria Gomuła. A rządowi londynskiemu zależało na zdobyciu władzy po wojnie, tylko wystawili lud warszawski jako mięso armatnie, a sami byli gdzie? A dlaczego tam (w Londynie ) się znaleźli? A bo uciekli jak tylko wojna wybuchła, nie zapomnieli tylko zabrać swoich kosztowności i ... walczyli... walczyli.... na balach, spotkaniach "patriotycznych", i snuli plany jak przejąc władzę po wojnie i utrzymać kapitalizm (tzn. chłopi jako parobkowie na ich ziemiach, fabryki w ich rękach a ludzie z miast jako tania siła robocza, itd, itp,) tzw. ciemny lud, a tylko grupka najbogatszych trzymająca władzę w rękach. To po wojnie dzieci chłopskie zaczęły się uczyć i zdobywać wysokie stanowiska, to po wojnie wybudowano 100 szkol na tysiąclecie itd... A dziś..? Co mamy? A no nareszcie powrót do przedwojnia. Demokracja, ale jaka? Dla niektórych! Większość klepie biede, tylko garstka bogaczy.Dzieci wiejskie? Konczą studia i do Anglii lub Niemiec na zmywa lub podcierać starszym ludziom t.... . Wspaniałe perspektywy. Gdyby zaraz po wojnie doszli do władzy oni, to dziś Polski by nie było, bo by ją całą sprzedali za czapkę gruszek Niemcom. Czego nie zrobił Hitler, to dokonała Merkel. Czyż nie??? O tekie Polskie walczyliśmy????
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 1)
  6. 5 sierpnia 2015 o 22:30
    ela :
    Na wspomnienie PW czuję żal, że tak wielu zginęło, a powinni żyć. Przywódcy pochopnie podjęli decyzję, niestety. I dlatego towarzyszy mi tez wściekłość, bo , jak widać, przy władzy zbyt często są nieodpowiedni ludzie - coś wymyślą (czasem mają dobre intencje), a konsekwencje ponoszą niewinni, cywile, dzieci, starcy (zależnie od sytuacji). I tak zostało do dziś, niestety. Mądrzy ludzie pracują i niespieszno im do polityki.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 3)
  7. 5 sierpnia 2015 o 23:02
    nie popieram :
    Gomuło, to jest twoja wersja . Ci , co przezyli mieli dużo szczęscia . A co powiesz o tych wszystkich, którzy polegli , i to w straszny sposób ? Ci wszyscy ludzie przeżyliby i Warszawa nie zostałaby zrównana z ziemia. Śmierć tych wszystkich ludzi poszła na marne .
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 3)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)