Dzisiaj:
Czwartek, 20 czerwca 2019 roku
Bogny, Bożeny, Franciszky, Michały, Rafały

Pracodawco, chcesz zobaczyć czy Twój pracownik choruje?

7 czerwca 2018 | komentarze 2

Jeśli chcesz wiedzieć, że Twój pracownik jest na zwolnieniu lekarskim nie zwlekaj – załóż konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jeśli zatrudniasz powyżej pięciu pracowników, masz obowiązek posiadać profil na PUE ZUS. Jeśli zatrudniasz mniej –warto abyś takie konto miał. Łatwiej będzie dla lekarza, Twojego pracownika i dla Ciebie.


Obecnie lekarze wystawiają pacjentom papierowe jak i elektroniczne zwolnienia. Od 1 grudnia 2018 roku to się zmieni, będą tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie e-ZLA. Zaświadczenia w formie elektronicznej są przekazywane tylko temu pracodawcy, który ma swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli pracodawca nie ma profilu
na PUE ZUS, nie zobaczy zwolnienia lekarskiego pracownika. Lekarz wręczy pacjentowi wydruk – pracownik natomiast musi doręczyć go swojemu pracodawcy w ciągu siedmiu dni.

Pracownik, któremu lekarz wystawi e-ZLA nie jest związany terminem siedmiu dni na doręczenie zwolnienia (chyba, że pracodawca tego pracownika nie ma profilu na PUE). Nie dotyczą go w związku z tym ewentualne obniżenia zasiłku chorobowego, czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu. Musi jednak pamiętać, że ZUS wypłaci zasiłek na podstawie złożonych dokumentów a nie tylko zaświadczenia lekarskiego. Wniosek ZUS Z-3 do wypłaty zasiłku chorobowego składają m.in. prowadzący działalność gospodarczą, bądź te osoby, które występują o zasiłek po ustaniu zatrudnienia.

Bożena Bielawska
p.o. regionalnego rzecznika ZUS w Małopolsce

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 8 czerwca 2018 o 09:58
  ania :
  Czy dobrze rozumiem, że to pracownik ma obowiązek sprawdzić czy przepytac pracodawcę czy ten posiada profil na PUE ZUS? To przeciez Zus posiada takie informacje!!! To przecież ZUS posiada taką informację o pracodawcach!!!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +3 (w sumie : 3)
 2. 8 czerwca 2018 o 13:11
  juras :
  powtarzam kurier niech się zajmie problemami dąbrowy!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -2 (w sumie : 10)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)