Dzisiaj:
Wtorek, 19 października 2021 roku
Ferdynand, Fryda, Pelagia, Pelagiusz, Piotr, Siemowit, Skarbimir, Toma, Ziemowit

PROBLEMY Z DROGĄ

3 sierpnia 2021 | komentarzy 11

Wojewódzki Sąd Administracyjny ma rozstrzygnąć, do kogo trafi dawna droga krajowa przebiegająca przez samo centrum Dąbrowy Tarnowskiej.

Przez dziesięciolecia, ku rozpaczy mieszkańców, przejeżdżało tamtędy codziennie kilka tysięcy samochodów i tirów. Na początku września ubiegłego roku otwarto jednak wyczekiwaną obwodnicę Dąbrowy Tarnowskiej i ruch w centrum znacznie się zmniejszył. Pojawił się jednak nieoczekiwany problem. Kto ma płacić za utrzymanie tej drogi.


W tym przypadku sparafrazowane powiedzenie droga jaka jest każdy widzi, nie sprawdzi się, bo droga przebiegająca przez Dąbrowę Tarnowską i jej samo centrum wygląda jak krajowa i od otwarcia obwodnicy nic się na niej nie zmieniło. Ale według przepisów krajową już nie jest.

Zgodnie z ustawą o drogach publicznych, po wybudowaniu nowego przebiegu drogi krajowej – w tym wypadku obwodnicy – przekazujemy dotychczasową drogę do zarządu dróg wojewódzkich, a on może z kolei przekazać ten odcinek do kolejnego zarządcy niższej kategorii –
przekonywał dyrektor krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Pałasiński.

I tak dawna droga krajowa przez chwilę była wojewódzką, a później stała się powiatową. Powiat Dąbrowski, którego siedziba stoi zresztą przy tej trasie, odśnieżał ją w zimie, ale na początku roku postanowił podrzucić to kukułcze jajo miastu Dąbrowa Tarnowska – wyjaśnia starosta dąbrowski Lesław Wieczorek. Dlaczego? Bo samorządy nie chcą być zarządcami dróg, na które nie mają środków.

Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski podkreśla, że roczne utrzymanie dawnej drogi krajowej może kosztować gminę nawet 250 tysięcy złotych, czyli tyle ile gmina wydaje na utrzymanie wszystkich swoich dróg, a na tę byłą drogę wojewódzką nie dostali żadnej dotacji. Droga spełnia wszystkie kryteria drogi krajowej i miasto nie ma funduszy na jej bieżące utrzymanie, nie było też na taką dotację planów w budżecie.

Można się w tym wszystkim pogubić, podobnie jak gubią się kierowcy, szczególnie z Ukrainy, którzy mają starą nawigację i wjeżdżają do miasta. I tak droga gminna staje się często krajową.

Dąbrowa Tarnowska zaskarżyła uchwałę Radu Powiatu o przekazaniu dawnej drogi krajowej pod zarząd gminy do wojewódzkiego sąd administracyjnego. Starosta Lesław Wieczorek jest jednak spokojny o rozstrzygnięcie, bo wszystko jest zgodne z ustawą o drogach publicznych i sąd może się zająć tylko proceduralnymi sprawami, a przekazanie jest zgodne z prawem.

Także dyrektor krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych Tomasz Pałasiński przekonuje, że GDDKiA nie może się dołożyć do utrzymywania dawnej drogi krajowej, bo nie ma takiej prawnej możliwości.

 

czytaj więcej

źródło: Radio Kraków

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 4 sierpnia 2021 o 08:53
  Janek :
  Wg mnie jeśli droga wiodła by przez minimum 2 gminy to powinna być droga powiatową a jeśli tak jak w tym przypadku rozpoczyna i kończy swój bieg w jednej gminie to powinna być gminna. Mam tylko nadzieję że na przyszły rok gmina zabezpieczy środki na byłą 73.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +3 (w sumie : 5)
 2. 4 sierpnia 2021 o 10:12
  Kokao :
  Myśle że Stalprldukt albo Kulczyk by ją chętnie przygarnęli skoro raki problem...
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +1 (w sumie : 5)
 3. 4 sierpnia 2021 o 11:00
  1984 :
  Zapraszam do obejrzenia początkowego odcinka ul. Piłsudkiego obok stacji ORLEN -zarośnięte chodniki, brud, chwasty wyrastające z pasa drogowego i dodatkowe atrakcje pod postacią parkujących gł. nocą, w miejscu niedozwolonym TIR-ów. Kierowcy tychże zostawiają po sobie śmieci, liczne butelki i puszki po napojach alkoholowych a miejscowy lasek zamienili w toaletę. Dodatkową "atrakcją" są ich wyjazdy w godzinach nocnych i wczesno-porannych z przepalaniem silników, dogrzewaniem samochodów. Petycje w w/wym sprawach kierowane do UMiG, interwencje na Policji są mało a raczej nieskuteczne - swoją drogą jak można nie poradzić sobie z parkującymi samochody w miejscu niedozwolonym? Okazało się, że tak potrzebna i wyczekiwana Obwodnica poprawiła warunki życia części mieszkańców, inni zostali pozostawieni sami sobie.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +8 (w sumie : 10)
 4. 4 sierpnia 2021 o 15:27
  Mieszkaniec :
  "Do dróg powiatowych zalicza się drogi stanowiące połączenia miast będących siedzibami powiatów z siedzibami gmin i siedzib gmin między sobą."
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +2 (w sumie : 6)
 5. 5 sierpnia 2021 o 09:32
  astalavista :
  a może by tak szef Referatu Inwestycji i Zamówień Publicznych odpowiedzialny za drogi gminne zastanowił się jak obniżyć standard i tym samym koszt obsługi tej nieszczęsnej krajówki? Na pierwszy rzut sugeruję likwidację i rekultywację na teren zielony odcinka starodroża wyłączonego z ruchu.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +2 (w sumie : 4)
 6. 5 sierpnia 2021 o 14:32
  Sponsor nepotyzmu w DT :
  250 tys. zl rocznie? to ilu niepotrzebnych pociotkow trzeba bedzie zwolnic ? 3? 2?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +10 (w sumie : 10)
 7. 6 sierpnia 2021 o 17:14
  do 1984 :
  Dąbrowa zarośnięta jest wszedzie. Wsie w powiecie sprawiają wrażenie, jedzie się jak przez miasta, w Dąbrowie niestety, a kiedyś się dało utrzymywać porządek.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +9 (w sumie : 9)
 8. 7 sierpnia 2021 o 10:27
  ciek :
  a co z remontem/przebudową drogi Tarnów-DT-Szczucin ??? Ciągle trzeba stukać/pukać w GDDKiA i wyżej.Tylko kto to zrobi.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +5 (w sumie : 5)
 9. 7 sierpnia 2021 o 16:19
  Tipi :
  Wszyscy ci, którzy cieszą się, że "dowalili Kaczmarskiemu." Otóż nie - dowalili nam, mieszkańcom gminy. To jest kolejny sposób na niszczenie samorządów, które nie głosowały po myśli obecnej władzy. Wszystkie samorządy, w których nie rządzi PiS borykają się z tym samym problemem - obcinanie dotacji na wszystko, brak pieniędzy z programów unijnych (wygrywają tylko samorządy obsadzone przez PiS i dziwnym trafem wyniki konkursów są tajne - a więc nie można się dowiedzieć, jakie były kryteria oceny wniosków), oraz takie kukułcze jaja jak to (naprawdę część z was uważa, że drogę biegnącą przez środek miasta powinno się uznać za gminną - można ją bowiem porównać do uliczek np. na osiedlu domków jednorodzinnych?!). Nie wiem jak wy planujecie swoje budżety domowe - ale teraz cieszycie się, że "dowalili Kaczmarskiemu", a przed chwilą zastanawialiście się, dlaczego nie otwarto odkrytego basenu. Jeśli nie ma wpływów do budżetu albo wpływy są okrajane na każdym kroku to nie ma też wydatków. Teraz cieszycie się z decyzji GDDKiA, a za chwilę będziecie lamentować, że podniesiono podatki lokalne, nie remontuje się dróg lokalnych czy szkół i przedszkoli, do których chodzą wasze dzieci - bo nie umiecie połączyć kropek. PS. Do hejterów, którzy się zaraz zlecą - nie jestem rodziną burmistrza, nie pracuję w gminie i nikt z mojej rodziny w gminie nie pracuje. Mam wiele uwag do sposobu rządzenia w naszej gminie, ale wiem też że z pustego i Salomon nie naleje.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +8 (w sumie : 28)
 10. 11 sierpnia 2021 o 07:49
  Obiektywny :
  DO Tipi-Nic dodać,nic ująć,sama prawda.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +5 (w sumie : 17)
 11. 11 sierpnia 2021 o 14:56
  Julka :
  Tipi Mądre słowa nareszcie.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +6 (w sumie : 16)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)