Dzisiaj:
Poniedziałek, 27 maja 2019 roku
Izydora, Juliusza, Lucjana, Magdaleny

PRZEDSIĘBIORCO, SPRAWDŹ CZY NIE MASZ NADPŁATY

12 marca 2019 | Brak komentarzy

Prawie 18 tys. płatników z regionu ma nadpłaty na swoich kontach w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W całym kraju to aż ponad 1,6 mln przedsiębiorców.

Ci aktywni mogą pomniejszyć swoje kolejne płatności, nieaktywni mają 5 lat na wystąpienie o zwrot nadpłaconych składek. Potem się przedawnią. Warto zatem sprawdzić, jak wygląda nasze konto po zakończeniu działalności.

Nadpłata składek powstaje, gdy płatnik opłaci je w wyższej wysokości niż powinien. Taką nadpłatę ZUS zalicza w pierwszej kolejności na pokrycie zaległości – jeśli istnieją. Jeżeli nie ma zadłużenia, można otrzymać z ZUS zwrot nadpłaconych środków lub wybrać zaliczenie ich na bieżące i przyszłe składki.

Dziś w naszym województwie na kontach blisko 131 tys. aktywnych płatników znajduje się ponad 201 mln zł nadpłat. Osoby, które zamierzają zakończyć prowadzenie działalności, najlepiej gdy złożą wniosek o zwrot nadpłaty jeszcze przed jej końcem. Co niezwykle istotne, nadpłaty widnieją również na kontach blisko 23 tys. płatników którzy wyrejestrowali działalność w ciągu ostatnich dwóch lat. Wysokość tych nadpłat to ponad 8 mln złotych. Jeżeli więc przedsiębiorca zakończył już prowadzenie własnego biznesu i nie ma pewności, jakie było jego saldo w ZUS, warto odwiedzić placówkę Zakładu lub sprawdzić profil na Platformie Usług Elektronicznych. Internetowy dostęp przez PUE ZUS pozwalana na bieżąco kontrolować płatności na dowolnie wskazany dzień, jak i ostateczną weryfikację salda. Zakład zwraca nadpłatę składek w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Nie warto z tym czekać, gdyż po 5 latach od dnia wpłaty lub otrzymania zawiadomienia z ZUS nadpłata się przedawnia.

Wysokość nadpłat na kontach płatników w poszczególnych oddziałach ZUS w Małopolsce

Oddział ZUS w Małopolsce Ilość płatników aktywnych Kwota nadpłaty Ilość płatników nieaktywnych Kwota nadpłaty
Oddział ZUS w Krakowie 68, 23tys. 118,81  mln 10,99 tys. 5,99 mln
Oddział ZUS w Chrzanowie 18, 98 tys. 25,77 mln 3,54 tys. 628,06 tys.
Oddział ZUS w Nowym Sączu 28,14 tys. 37,24 mln 5,49 tys. 1,161 mln
Oddział ZUS w Tarnowie 15,68 tys. 19,03 mln 2,83 tys. 705,87 tys.

 

Anna Szaniawska
Regionalny rzecznik ZUS w Małopolsce


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)