Dzisiaj:
Czwartek, 13 sierpnia 2020 roku
Diana, Dianna, Gertruda, Helena, Hipolit, Hipolita, Jan, Kasjan, Radomiła, Wojbor

PRZEJECHALI 650 KM ROWEREM DLA MJR. SUCHARSKIEGO

9 września 2019 | komentarzy 8

Prawie 650 km jazdy rowerem i ponad 5 dni jazdy – tyle uczestnicy Rajdu im. mjr Henryka Sucharskiego przejechali podczas trasy z Gręboszowa na Westerplatte. Jest to pierwszy w historii powiśla dąbrowskiego tego typu patriotyczny przejazd.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem był Marek Mosio Trasy Rowerowe Powiśle Dąbrowskie. To ważna dla mnie jako krajanina majora chwila. W naszej społeczności od dziecka wpajane są idee i wartości, którymi Sucharski się kierował – teraz ich zasięg się powiększył – mówi Marek Mosio.

Uczestnicy oraz goście zgromadzili się o świcie 27 sierpnia w Gręboszowie pod pomnikiem dowódcy obrony Westerplatte. Wśród zapisanych na przejazd znaleźli  się studenci, rolnicy, nauczyciele, samorządowcy w tym wiceprzewodniczący Rady Powiatu Dąbrowskiego Krzysztof Kupiec. Wszyscy wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego i ruszyli w stronę Gdańska. Codziennie do przejechania był dystans blisko 140 km. Pierwszy dzień obfitował w wzniesienia i górki w świętokrzyskiem. Bardzo malowniczy, ale wymagający teren. Jednak nikt nie miał z tym problemu i wszystkie grupy dojechały na nocleg w Szydłowcu.

Drugiego dnia trasa wiodła płaskimi terenami Mazowsza. Łąki i pola zakończyły się tuż przed stolicą. W Warszawie uczestnicy mieli zaszczyt złożyć wiązankę kwiatów pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Bardzo wzruszający moment. Prawie na półmetku zatrzymujemy się w miejscu, gdzie odbywają się najważniejsze dla historii Polski wydarzenia – mówi jeden z uczestników.

Trzeciego dnia wyjazd nastąpił najwcześniej, aby wyjechać z miasta przed porannym szczytem komunikacyjnym. Już o 7 rano wszyscy byli na obrzeżach Warszawy, skąd ruszyli dalej na północ. Wielobarwne Mazowsze łączyło się z terenami pojezierza. Noc uczestnicy spędzili w Mławie.

Czwarty dzień okazał się ciężki, jednak trud jazdy umilały widoki jezior przeplatające krajobraz województwa warmińsko-mazurskiego. Pomorze przywitało rowerzystów piękną pogodą oraz wiatrem w plecy, co ułatwiało jazdę dla całego Rajdu.

Piątego dnia siły dodawała bliski cel Rajdu oraz dopełnienie wyzwania. Po drodze minęliśmy m.in. Zamek w Malborku, gdzie odbył się postój. Finał tego dnia był pod pomnikiem Neptuna w Gdańsku. Po pamiątkowym zdjęciu wszyscy udali się na nocleg, aby wyspać się na poranne uroczystości.

O 3:30 Rajd wyjechał w stronę Westerplatte, aby dotrzeć do celu podróży. Przed wschodem słońca znaleźliśmy się w miejscu uroczystości. Po oficjalnych obchodach w podniosłym momencie wszyscy oddali hołd patronowi Rajdu mjr. Henrykowi Sucharskiemu na jego grobie. To dla niego wszyscy jechali ten dystans, aby czcić jego dobre imię. Delegacja uczestników złożyła wiązankę również przy pomniku Obrońców Wybrzeża.

Tam zakończył się Rajd. Wszyscy dojechali bez problemów zdrowotnych. Trasa pokonana była dla wielu wyzwaniem oraz przygodą. Najważniejszy liczył się cel jakim było promowanie postaci mjr. Henryka Sucharskiego, co zostało w pełni spełnione. Informacje o Rajdzie podały największe ogólnopolskie media. Organizatorzy dziękują wszystkim uczestniczącym w wydarzeniu i kibicującym!

Przygotowania Rajdu trwały kilka miesięcy. Partnerami głównymi byli: Województwo Małopolskie, Powiat Dąbrowski, Gmina Gręboszów oraz Firma Vivento. Patronat nad Rajdem objął Radny Sejmiku Małopolskiego Stanisław Bukowiec, Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek oraz Wójt Gminy Gręboszów Krzysztof Gil. Partnerami byli również: Grupa Inicjatyw Młodzieżowych, Dąbrowski Związek Strzelecki Strzelec, Chicago Burger Dąbrowa Tarnowska, Salon Podróży Dąbrowiak, DiagMed, Razem po Zdrowie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął: E-Kurier Dąbrowski, Tarnowska.tv oraz NaszePowisle.pl. Projekt współfinansowany ze środków budżetu Województwa Małopolskiego oraz Powiatu Dąbrowskiego.

Trasy rowerowe Powiśle Dąbrowskie

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 9 września 2019 o 16:18
  "zorba" :
  Wyrazy uznania! Piękna odważna inicjatywa- gratuluję!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +11 (w sumie : 15)
 2. 10 września 2019 o 00:06
  Alek :
  Super sprawa. Mało takich na Powiślu niestety. Gratulacje !:)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +5 (w sumie : 11)
 3. 10 września 2019 o 11:42
  Krzysio6666 :
  No cóż jak nie mieli nic innego do roboty to można i tak spędzić czas.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -5 (w sumie : 19)
 4. 10 września 2019 o 14:34
  Jozek :
  Dlaczego niema nigdzie wykazu uczestników tylko mosio i mosio
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -1 (w sumie : 5)
 5. 11 września 2019 o 10:07
  mc2 :
  Dobrze że chociaż kwiaty składają, bo wniosków na dofinansowanie zadań zadań gminnych jest bardzo niewiele. Ostatnio na jaką listę rankingową nie spojrzeć, to Gręboszowa brak...- jest nawet Bolesław ( mniejsza gmina, ale ich widać na listach). Trzeba może zacząć powoli myśleć o zmianie samorządu w tej gminie, która zaczyna marnować szanse. A tyle ponoć naobiecywali wyborcom - będziemy powoli przedstawiać analizy, i to wkrótce.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +10 (w sumie : 14)
 6. 11 września 2019 o 15:53
  Krysia :
  Brawo! Cieszę się że w mojej rodzinnej gminie tak czci się bohaterów. Gratulacje!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -2 (w sumie : 8)
 7. 11 września 2019 o 15:59
  Stryjek :
  Lepsze i bardziej skuteczna forma oddawania hołdu bohaterom niż tysiące Dąbrowskich obchodów pod pomnikiem. Choć i one są ważne. Piękna inicjatywa!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +7 (w sumie : 9)
 8. 11 września 2019 o 20:26
  Firma XY :
  Masakra przenieść Powiat do gminy Gręboszów epicentrum kultu nowości pozyskiwania funduszy tylko ... zabawa. Wola Żelichowska pokazała jak się karmi lud choć uważam że dziś nikt głodny nie jest ...
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +3 (w sumie : 7)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)