Dzisiaj:
Czwartek, 20 czerwca 2019 roku
Bogny, Bożeny, Franciszky, Michały, Rafały

PRZETRWAŁE ZĘBY MLECZNE U PSA

3 lutego 2016 | Brak komentarzy

Przetrwałe zęby mleczne to częsty problem u naszych pupili. Dotyczy on ponad 15% psów. Pracując w salonie pielęgnacji zwierząt bardzo często się z nim spotykam. Schorzenie polega na braku wypadania zębów mlecznych, mimo wzrostu stałych.

Jednoczesna obecność obu rodzajów zębów prowadzi do wad zgryzu, nadmiernego i szybkiego odkładania się płytki nazębnej i w konsekwencji do chorób przyzębia i dziąseł. Leczenie polega na usunięciu przetrwałych zębów mlecznych przez lekarza weterynarii.

Rasy predysponowane:
– głównie u ras miniaturowych : york, maltańczyk, chihuahua, pekińczyk, pinczer miniaturowy, jamnik
– rzadziej u ras dużych typu owczarek niemiecki, wyżeł, labrador.

Prawidłowo wyrzynający się ząb stały uciskając na korzeń zęba mlecznego przyczynia się do resorpcji korzenia zęba mlecznego i jego wypadnięcia. W sytuacji, gdy zawiązek zęba stałego jest przesunięty względem mlecznego, nie spowoduje on tej resorpcji. Mamy wtedy do czynienia z przetrwałymi zębami mlecznymi.

Kiedy powinniśmy interweniować?

Proces wymiany zębów powinien zakończyć się w 7 miesiącu życia u ras miniaturowych, zaś u ras dużych i średnich w 5-tym.

Decyzja o terminie usunięcia zębów powinna być podjęta po dokładnym zbadaniu pacjenta przez lekarza weterynarii i rozpatrzona indywidualnie w stosunku do przypadku. Zęby mleczne usuwa się w sytuacji, gdy pojawiły się już zęby stałe, a mleczne nie ulegają resorpcji i powodują nieprawidłowy wzrost zębów stałych. Ząb mleczny może utrudniać wyrośnięcie zęba stałego we właściwym dla niego miejscu. Przetrwałe zęby mleczne są przyczyną chorób przyzębia, a także rosnąc w niewłaściwym miejscu i pod złym kątem powodują wady zgryzu. Może to doprowadzić do bolesności jamy ustnej i trudności w przyjmowaniu pokarmu. Sprzyjają także nadmiernemu i szybszemu odkładaniu się płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, co w konsekwencji prowadzi do rozwoju stanu zapalnego przyzębia.

mgr inż. Natalia Kiełb – salon Psie Rewolucje


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)