Dzisiaj:
Wtorek, 23 kwietnia 2024 roku
Gerarda, Gerharda, Heleny, Jerzego, Wojciecha

Ratunku, mój pies linieje

7 października 2015 | Brak komentarzy

Wiosna to okres w którym nasze czworonogi zrzucają zimową okrywę włosową i jest to zjawisko bardzo uciążliwe dla większości właścicieli. Linienie jest naturalnym procesem, którego nie da się całkowicie wyeliminować, ale można je znacząco ograniczyć. Czynniki mające wpływ na długość i intensywność linienia to między innymi:

*Temperatura powietrza: Choć może się wydawać, że linienie jest powiązane z sezonowymi zmianami temperatury, tak naprawdę zależy od długości dnia.

*Styl życia: inaczej proces linienia może przebiegać u psów żyjących cały rok na zewnątrz, a inaczej u psów, które w zimie grzeją się w domu przy grzejniku i jest im dodatkowe „ocieplenie” niepotrzebne.

*Odżywianie: Do wytwarzania odpowiedniej ilości keratyny niezbędne są białka. Sierść zwierząt, których pokarm zawiera niewystarczającą ilość białka staje się wysuszona, matowa, łamliwa, łatwo wypada i odrasta bardzo powoli. Złe odżywianie może doprowadzić do nadmiernego linienia. Właściwy wzrost sierści wymaga odpowiedniej ilości witamin z grupy B i cynku oraz miedź dla wzmocnienia okrywy . Nie zapominajmy też o nienasyconych kwasach tłuszczowych .

*Rasa: ma ona bezpośredni wpływ na intensywność linienia. Psy, u których faza wzrostu sierści trwa długo, zrzucają mniej sierści. Mniej intensywne linienie obserwuje się także u psów o długiej, jedwabistej sierści. Rasy krótkowłose linieją najbardziej intensywnie, a proces ten zachodzi u nich przez cały rok. Psy, u których z każdego mieszka wyrasta większa liczba włosów podszerstka linieją zgodnie z cyklem pór roku, zrzucając całe kępki sierści w ciągu krótkiego czasu.

*Wiek: Pierwsze linienie zachodzi między 4 a 14 miesiącem życia zwierzęcia i zależy od pory roku w jakiej zwierzę przyszło na świat.

*Gospodarka hormonalna: Niektóre hormony pobudzają wzrost sierści, inne zaś go spowalniają. Samice linieją zaraz po okresie rui oraz od pięciu do dwunastu tygodni od narodzin młodych. Ciąża urojona i związana z nią laktacja prowadzi do wypadania sierści na klatce piersiowej, brzuchu i bokach.

* Stres: Wszelkie czynniki stresogenne takie jak hałas, nuda, strach, nagła zmiana środowiska życia, zmiany w diecie i dostępności wody, brak kontaktu z opiekunem, ból i niepokój, powodują wypadanie sierści. W chwili wystąpienia reakcji stresowej, hormony stresu są uwalniane do krwiobiegu i wywołują reakcję linienia, która trwa przez kilka kolejnych dni.

*Czynniki związane z pielęgnacją: Wybór szamponu powinien być dostosowany do pH skóry psa. Częste kąpiele w nieodpowiednim szamponie mogą przesuszać skórę i powodować nadmierne linienie.

Należy więc zastanowić się czy oprócz zmiany pory roku, jest jakiś inny czynnik powodujący nadmierne linienie u naszego psa? Zalegający podszerstek nie pozwala skórze prawidłowo „oddychać” i może być powodem chorób skórnych. Jeżeli pies nie chce pozwalać się regularnie wyczesywać w domu, lub właściciel nie ma na to czasu – powinien odwiedzić salon groomerski.

Natalia Kiełb
mgr inż. zootechnik, groomer w salonie „Psie Rewolucje”
www.facebook.com/StrzyzeniePsowSzczucin


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)