Dzisiaj:
Piątek, 26 kwietnia 2024 roku
Jarosława, Marka, Wasyla

Rocznica Powstania Warszawskiego

31 lipca 2017 | komentarze 3

Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17:00 – była to godzina „W”. Do walki przystąpiło około 600 plutonów AK, liczących około 40 000 żołnierzy, w tym kilka tysięcy kobiet. Uzbrojenie oddziałów polskich wynosiło 1700 pistoletów, 1000 karabinów, 300 pistoletów maszynowych, 60 ręcznych karabinów maszynowych, 7 ciężkich karabinów maszynowych oraz 25 tys. granatów.

Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Zakończyło się kapitulacją oddziałów powstańczych.

Od strony militarnej powstanie było wymierzone przeciwko Niemcom, jednak jego strategicznym celem była próba ratowania powojennej suwerenności, przedwojennego kształtu granicy wschodniej poprzez odtworzenie w stolicy Polski legalnych władz państwowych, będących naturalną kontynuacją władz przedwojennych. Miało to uniemożliwić narzucenie Polsce marionetkowych władz uzależnionych od Związku Sowieckiego, zainstalowanych w Lublinie jako Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego. Wystąpienie w Warszawie miało także zanegować ustalony jeszcze przez aliantów na konferencji teherańskiej pod koniec 1943 nowy porządek polityczny w Europie Wschodniej, zgodnie z którym USA i Wielka Brytania zgadzały się na prowadzoną przez Józefa Stalina politykę faktów dokonanych na ziemiach polskich. W świetle tych ustaleń powstanie warszawskie miało skomplikować podział na strefy operacyjne w myśl którego Polska znajdowała się w strefie operacyjnej ZSRR (przez co wojska aliantów zachodnich ani oddziały pozostające pod ich dowództwem nie mogły tu operować – przewidywano przybycie do stolicy spadochroniarzy polskich z zachodu 1 SBS oraz obserwatorów alianckich).

W obliczu zbliżania się Armii Czerwonej do Warszawy i okolic, jej sukcesów na froncie i pozytywnej oceny jej możliwości dalszej ofensywy, zdecydowano o wybuchu powstania. Jego dowódcy przewidywali, iż powinno trwać zaledwie kilka dni, zaś w rzeczywistości jego walki trwały 63 dni. Straty po stronie polskiej wyniosły około 10 tys. zabitych i 7 tys. zaginionych, 5 tys. rannych żołnierzy oraz od 120 do 200 tysięcy ofiar spośród ludności cywilnej. Wśród zabitych przeważała młodzież, w tym ogromna większość warszawskiej inteligencji.

Po stronie niemieckiej straty wyniosły 10 tys. zabitych, 6 tys. zaginionych, 9 tys. rannych żołnierzy, 300 zniszczonych czołgów i samochodów pancernych. Według zeznań von dem Bacha, złożonych w 1947 roku w Warszawie, wyniosły 10 tysięcy zabitych oraz 7 tysięcy zaginionych i 9 tysięcy rannych – dane te zostały przyjęte przez historiografię.

W dniu wybuchu powstania warszawskiego SS-Reichsführer Heinrich Himmler, powołując się na dyspozycję Hitlera, wydał rozkaz zniszczenia miasta i wyniszczenia ludności cywilnej Warszawy. Rozkaz ten, według zeznań Ericha von dem Bacha w Norymberdze w 1946, brzmiał następująco;

Ujętych powstańców należy zabijać bez względu na to, czy walczą zgodnie z Konwencją Haską, czy też ją naruszają. Nie walcząca część ludności, kobiety i dzieci, ma być również zabijana.

Całe miasto ma być zrównane z ziemią, to jest domy, ulice, urządzenia w tym mieście i wszystko, co się w nim znajduje. Podczas walk zburzonych zostało około 25% zabudowy miasta, a po ich zakończeniu, w wyniku celowego burzenia i palenia miasta przez niemieckie oddziały niszczycielskie (niem. Vernichtungskommando), dalsze 35%. Wobec zniszczenia około 10% zabudowy w obronie miasta we wrześniu 1939 roku i 15% w wyniku powstania w getcie warszawskim, pod koniec wojny około 85% miasta leżało w gruzach. Zniszczony został wielowiekowy dorobek kulturalny i materialny.

źródło: Wikipedia

źródło: YouTube (Qubass88)

******************************************************************************************************

Komunikat dla Mieszkańców Miasta i Gminy Dąbrowa Tarnowska – 1 sierpnia 2017 r. będą włączone syreny

1 sierpnia br. przypada 73 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Od kilku lat Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Powstania Warszawskiego apelują aby tym obchodom nadać charakter ogólnopolski.

Odpowiadając na apel IPN, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Wojewody Małopolskiego informujemy, że na terenie gminy w dniu 1 sierpnia o godz. 17:00 będą przez jedną minutę włączone syreny, czyli nadany zostanie sygnał alarmowy (sygnał akustyczny emitowany przez syreny alarmowe).

Jak co roku 1 sierpnia o godz. 17:00 Warszawa, a wraz z nią wiele miejsc w całej Polsce zatrzyma się na chwilę, by wspomnieć heroizm antyhitlerowskiego powstańczego zrywu z 1944 roku. Godzina „W” to kulminacyjny moment obchodów kolejnej rocznicy Powstania Warszawskiego w Polsce. Zatrzyma się ruch uliczny, wielu ludzi przerwie wykonywanie codziennych czynności, by poświęcić tę chwilę na refleksję nad powstańczą ofiarą. Zatrzymajmy się i my.

UM w DT


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 5 sierpnia 2017 o 12:56
    Anonim :
    Ciężko to wszystko ocenić. Jak to w życiu jedni popierają drudzy uważają że to była porazka
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 2)
  2. 7 sierpnia 2017 o 00:07
    Qwert :
    Bez glebokiek wiedzy historycznej ciężko ocenić powstanie. Napewno uczestnicy żołnierze polscy to są dla nas bohaterowie ale sama decyzne o powstaniu jedni historycy bronią drudzy ja bardzo atakuja. Dowodzcyy wojskowi musieli wiedzieć że to się tak skończy ryzykują cywilam, miastem i żołnierzy posyłają na przegrana ale z drugiej strony jaki był wtedy kontekst tych wydarzen to można to zrozumiec
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 3)
  3. 12 sierpnia 2017 o 23:48
    ja :
    Żołnierzom - powstańcom cześć i chwała. Ci, którzy dali rozkaz rozpoczęcia powstania powinni być uznani za morderców i potępieni.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 1)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)