Dzisiaj:
Wtorek, 19 stycznia 2021 roku
Andrzej, Bernard, Erwin, Erwina, Eufemia, Henryk, Kanut, Mariusz, Marta, Matylda, Mechtylda, Pia, Racimir, Sara

RUSZY TARCZA ANTYKRYZYSOWA DLA SAMORZĄDÓW

26 czerwca 2020 | komentarze 3

Na spotkaniu z przedstawicielami gmin powiatu dąbrowskiego starosta Lesław Wieczorek poinformował o uruchomieniu przez rząd tarczy antykryzysowej dla samorządów, w związku z odczuwalnym spadkiem przychodów, spowodowanym epidemią.

Ma to być pomoc dla jednostek samorządowych, borykających się z problemami finansowymi, a pośrednio także wsparcie dla lokalnych przedsiębiorców, których firmy skorzystają przy inwestycjach. W ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych gminy, powiaty i miasta mogą otrzymać, łącznie, ponad 6 miliardów zł!

W spotkaniu uczestniczył Poseł Wiesław Krajewski, który wręczył staroście, wójtom i burmistrzom symboliczne czeki – promesy, opiewające łącznie na prawie 8 mln zł.

Z tarczy dla samorządów powiat dąbrowski otrzyma 2 236 934 zł, zaś gminy: gmina Dąbrowa Tarnowska – 1 519 759 zł, Szczucin – 1 358 377 zł., Olesno – 551 505 zł., Gręboszów – 710 893 zł., zaś Bolesław, Mędrzechów oraz Radgoszcz – po pół miliona zł.

– Tarcza antykryzysowa dla samorządów to wielki rządowy program wsparcia inwestycji samorządowych. W skali kraju to będzie ponad 6 miliardów zł. Pieniądze zostaną przekazane w formie przelewów, bez zbędnej zwłoki i nadmiernej biurokracji – poinformował starosta Lesław Wieczorek – Co istotne, pieniądze nie muszą być wykorzystane w tym roku; można przenieść je na następny i nie przepadają; nie trzeba ich zwracać.

Kwota dofinansowania w ramach tarczy antykryzysowej dla samorządów będzie zależeć od wartości planowanych inwestycji. Samorządy będą wnioskowały o te pieniądze do wojewody. Nabory ruszą już wkrótce, a zakończą się w połowie sierpnia. Na początku września, za pośrednictwem wojewody, pieniądze zostaną wypłacone samorządom.

– Okropna zaraza dotknęła cały świat i nie ominęła Polski. Polski rząd robi wiele starań, by ulżyć tej sytuacji. Decyzją rządu na czas epidemii wiele obszarów zostało zamkniętych. Rząd przekazał wsparcie dla pracowników, którzy byli zagrożeni stratą pracy, dla małych i średnich przedsiębiorstw, które dzięki temu nie zwalniały pracowników. Wiele starań jest czynionych w kierunku samorządów – teraz Fundusz Inicjatyw Samorządowych – taka tarcza antykryzysowa dla samorządów. Rząd przeznaczył potrzebne środki finansowe w różne obszary: przedsiębiorczość, szpitale… Wczoraj dąbrowskiemu szpitalowi została przekazana nowoczesna karetka za 620 tys. zł. Fundusz Inicjatyw Samorządowych to jest wsparcie dla samorządów na ubytki finansowe, ale również dla lokalnych przedsiębiorców. Można je wydatkować na inwestycje, by te podmioty, które funkcjonują na tym terenie miały zatrudnienie przy tych inwestycjach. Życzę dobrych, trafnych inwestycji, by samorządy na terenie naszego powiatu jak najwięcej na tym skorzystały, a pieniądze zostały jak najlepiej spożytkowane – mówił poseł Wiesław Krajewski.

– Ten Fundusz Inwestycji Samorządowych jest dobrym wsparciem dla samorządów i samego powiatu, w momencie, kiedy utraciliśmy sporo dochodów. Gminy i powiat będą mogły, mam nadzieję, zrealizować te zadania, które zamierzyły. To też jest wsparcie dla lokalnych przedsiębiorców, bo przecież oni będą realizować te zadania inwestycyjne, które zamierzą: zarówno powiat, jak i gminy. Jest też wsparcie dla dąbrowskiego szpitala. Dotarła do nas wcześniej obiecana karetka – ambulans znakomicie wyposażony. Wartość tego pojazdu to  ponad 600 tys. zł. Będzie to ogromne wsparcie dla naszego pogotowia. Wartość wsparcia dla Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej do tej pory, to jest kwota już ponad milion zł. W ramach tarczy – tej medycznej – mamy obietnicę kolejnego wsparcia – powiedział  nam starosta dąbrowski, Lesław Wieczorek.

– Kolejne wsparcie dla samorządów w okresie tej pandemii, którą tu przeżywamy w Polsce, a środki przyznawane, to jest dowolność i autonomia poszczególnych samorządów, które będą chciały wydać je na to, na co uznają za stosowne. To samorządy zdecydują, na co je przeznaczą. Nie ma tutaj takich barier, że na coś nie mogą wydać. To są pieniądze na te zadania, które wynikają z przepisów Ustawy o samorządzie terytorialnym, gdzie samorząd ma zakres zadań do wykonania. Czy to są przedszkola, czy to są szkoły, czy to są drogi, jakiekolwiek inwestycje w zakresie kultury, zdrowia – to o tym decydują samorządy. Ale przede wszystkim najważniejsze jest to, że ten projekt dotyczy też wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców. Przede wszystkim chodzi o to, by wspierać przedsiębiorców, którzy mogą lokalnie te drobne rzeczy wykonać tutaj, na miejscu. I to jest idea tego przedsięwzięcia, które jest realizowane przez polski rząd i ministerstwo rozwoju – zaznaczył poseł Wiesław Krajewski.

Na co pieniądze z Funduszu Inicjatyw Samorządowych przeznaczą lokalne samorządy?

– Mimo sytuacji kryzysowej nasz samorząd rozpoczął wiele inwestycji w tym roku, zarówno tych dużych, jak i mniejszych, i te pieniądze są dla nas zbawienne, bo pozwolą w wielu miejscach dokończyć realizować te inwestycje, które rozpoczęliśmy. One są zarówno drogowe, oświatowe, ale też nasze inwestycje mniejsze i większe, realizowane tu, na terenie miasta; i te pieniądze są nam bardzo, bardzo potrzebne. Dodam, że trzeci miesiąc do samorządów nie trafiają podatki i te wpływy są o wiele mniejsze, niż w ubiegłych latach, i te pieniądze z Funduszu pozwolą nam inwestycje realizować – powiedział burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Krzysztof Kaczmarski.

– Chcemy przeznaczyć te fundusze na inwestycje, które są zaplanowane w tym roku i zapisane w budżecie, a które były pod znakiem zapytania w związku ze znacznie mniejszymi dochodami z podatków. Mamy inwestycje związane z remontem dwóch budynków – remiz w miejscowości Zabrnie i Suchy Grunt. Z całą pewnością fundusze wspomogą te inwestycje – mówił wiceburmistrz Szczucina, Tomasz Bełzowski.

– Te pieniądze oczywiście przeznaczymy na inwestycje tegoroczne w samorządzie gminy Gręboszów. Na pewno pomoże to również zmniejszyć deficyt, który planowaliśmy w tym roku, bo tak małe samorządy, jak choćby gmina Gręboszów nie dysponują ogromnym budżetem i częściowo wkład własny na inwestycje z różnych dotacji, pozyskiwanych do tak małych samorządów, czy to z Funduszu Dróg Samorządowych, czy z różnych inwestycji z Urzędu Marszałkowskiego, niestety musimy w większości pokrywać właśnie z różnych pożyczek i kredytów. Na pewno po przyznaniu tych pieniędzy sytuacja finansowa naszej gminy znacznie się poprawi – powiedział wójt Gręboszowa, Krzysztof Gil.

us

fot. Mateusz Kolano


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 26 czerwca 2020 o 16:25
  zxc :
  Czy ktoś był u fryzjera i ile zapłacił za strzyżenie nożyczkami.Mnie zamurowało.Napiszcie za ile ?? Czyżby te firmy nie dostały wsparcia.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +12 (w sumie : 12)
 2. 27 czerwca 2020 o 17:30
  ktos :
  BYŁEM 30 ZŁ
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +4 (w sumie : 4)
 3. 29 czerwca 2020 o 18:42
  xyz :
  rzeczywiście okropna zaraza dotknęła świat...
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +6 (w sumie : 6)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)