Dzisiaj:
Sobota, 6 czerwca 2020 roku
Dominiki, Norberta, Pauliny, Symeona

RZĄD WPROWADZA NOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

31 marca 2020 | Brak komentarzy

Rząd zdecydował o wprowadzeniu nowych ograniczeń i zakazów w związku z epidemią koronawirusa. – W wyniku analiz i badań podjęliśmy kolejne decyzje dotyczące następnych obostrzeń. Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć najgorszego scenariusza – powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

O zaostrzeniu zasad bezpieczeństwa poinformowali premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski. Nowe ograniczenia dotyczą m.in. usług i handlu, a także przebywania w przestrzeni publicznej.

Podchodzimy z pokorą do koronawirusa, zakres pandemii się rozprzestrzenia. Na razie udaje nam się te przyrosty kontrolować, ale nie możemy założyć, że tak będzie dalej. Zbudowaliśmy kordon sanitarny na granicach, ale to już dzisiaj za mało, żeby wyłapywać osoby zarażone, ponieważ transmisja zarażeń odbywa się już w sposób horyzontalny. Za dużo wciąż jest spacerów, kontaktów pomiędzy ludźmi. Dlatego, w wyniku analiz i badań podjęliśmy kolejne decyzje dotyczące następnych obostrzeń. Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć tego najgorszego scenariusza, nie możemy sobie pozwolić na rozprężenie – wyjaśnił premier Mateusz Morawiecki.

Jedyne miejsca, w których mamy większe ryzyko zarażenia to miejsca, gdzie się gromadzi dużo ludzi – to sklepy, bulwary, parki, urzędy. Jeśli ograniczymy takie kontakty między ludźmi, to mamy możliwość spowolnić chorobę. Stąd ograniczenia, o których mówi premier – podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Bądźmy rozsądni i te najbliższe 2 tygodnie spędźmy w maksymalnej izolacji, a mamy szansę uratować życie innych – dodał.

Nowe ograniczenia wprowadzone w usługach i handlu:

– zamknięcie wszystkich sklepów i punktów usługowych z wyjątkiem sklepów spożywczych, drogerii i aptek,
– limit osób przebywających w danej chwili w sklepie – to maksymalnie 3 osoby na jedną kasę,
– w urzędach pocztowych – limit do 2 osób na okienko,
– na targowiskach – limit do 3 osób na jeden stragan,
– od 10:00 do 12:00 w sklepach zakupy mogą zrobić tylko seniorzy, tj. osoby powyżej 65. roku życia,
– obowiązek zakładania rękawiczek przed wejściem do sklepów.

Nowe ograniczenia wprowadzone w przestrzeni publicznej:

– obowiązkowy odstęp 2 metrów pomiędzy poszczególnymi osobami,
– niepełnoletni mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko w towarzystwie osoby dorosłej,
– ograniczony dostęp do parków, bulwarów, skwerów, miejsc rekreacji,
– zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich.

Inne ograniczenia:

– zamknięcie hoteli i miejsc noclegowych (wyjątkiem są miejsca, w których przebywają osoby w kwarantannie czy wykorzystywane jako miejsca do izolacji),
– rozszerzona formuła kwarantanny domowej: limity miejsc w busach na trasach na podobnej zasadzie jak dotychczasowe ograniczenia w miejskiej komunikacji publicznej,
– odwołanie na czas pandemii wszelkich zabiegów rehabilitacyjnych, które nie są bezwzględnie konieczne ze względu na stan zdrowia,
– obowiązek dezynfekowania w sklepach, na stacjach benzynowych etc. wszelkich powierzchni wspólnych (jak np. dystrybutor z benzyną).

Biuro Prasowe UMWM


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)