Dzisiaj:
Poniedziałek, 6 kwietnia 2020 roku
Adama, Ady, Ireneusza, Katarzyny, Wilhelma

SENIORZE BĄDŹ CZUJNY, NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ!

18 stycznia 2020 | komentarze 3

Policja kolejny raz ostrzega przed oszustami, którzy działają metodą na członka rodziny. Podejrzani dzwonią w imieniu krewnych, którzy uczestniczyli w wypadku drogowym i potrzebują pomocy finansowej podszywając się za policjantów.

Takie telefony otrzymało kilku mieszkańców powiatu dąbrowskiego.

Dyżurny dąbrowskiej komendy otrzymał kilka zgłoszeń, gdzie mieszkańcy powiatu dąbrowskiego informowali o tym, że odebrali telefony od oszustów. Rozmówcy telefonowali na numery stacjonarne. Podczas rozmowy przedstawiali się jako funkcjonariusze Policji, przekazujący informacje dotyczące członków najbliższej rodziny, którzy pilnie potrzebują pomocy w związku z uczestniczeniem w wypadku drogowym.

Niestety ofiarą oszustów padła 65-letnia mieszkanka powiatu, która przekazała kwotę 70 tys. złotych kurierowi, aby pomóc synowi uczestniczącemu w rzekomym wypadku drogowym. Sposób prowadzenia rozmowy telefonicznej przez oszusta sugerował, że dzwoni z Policji i niestety był na tyle przekonujący, że 65-latka uwierzyła w przedstawioną przez niego opowieść. Była przekonana, że pomaga synowi, jednak po kilku godzinach, kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa.

Na szczęście czujność pozostałych mieszkańców naszego powiatu nie zawiodła i w porę zakończyli rozmowę, a informację o całym zdarzeniu przekazali policjantom.

Pamiętajmy, że w przypadku osób, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy przez osoby pośredniczące, należy każdorazowo najpierw weryfikować uzyskane przez telefon informacje, poprzez osobiste nawiązanie kontaktu z członkiem rodziny, który zwrócił się o pomoc. Do kontaktu należy wykorzystywać wyłącznie posiadane przez siebie numery telefonów, a nie numery podane przez osobę dzwoniącą. W sytuacjach budzących wątpliwość i uzasadniających podejrzenie oszustwa należy natychmiast osobiście powiadomić najbliższą jednostkę Policji lub dzwonić na numer 112 z telefonów komórkowych.

Apelujemy do wszystkich osób o ostrożność. Zadbajmy również o bezpieczeństwo naszych seniorów. Rozmawiajmy z rodzicami i dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony oszustów i o możliwych technikach z których korzystają. Niech w każdej dziwnej bądź niespotykanej sytuacji kontaktują się bezpośrednio ze swoimi bliskimi, dziećmi czy wnukami. Warto również zadbać, by osoby starsze nie trzymały dużej gotówki w domach. To może ułatwić oszustom ich przestępczy proceder.

KPP w DT

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 18 stycznia 2020 o 17:54
  Ja :
  Dlaczego pylomierz nie dziala? Czy został wyłączony?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +1 (w sumie : 5)
 2. 20 stycznia 2020 o 15:20
  senior :
  Będę czujny!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +1 (w sumie : 1)
 3. 21 stycznia 2020 o 14:59
  mieszkaniec :
  nie działa bo ma licznik cofnięty
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +3 (w sumie : 3)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)