Dzisiaj:
Wtorek, 29 listopada 2022 roku
Błażej, Bolemysł, Fryderyk, Przemysł, Saturnin, Saturnina, Walter

SENIORZY Z UTW – „U WÓD” W NAŁĘCZOWIE

3 września 2022 | komentarzy 5

W dniach od 22 do 27 sierpnia 2022 r. 38-osobowa grupa członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury uczestniczyła w tygodniowym turnusie wypoczynkowym w Uzdrowisku Nałęczów.

Seniorzy z Dąbrowy Tarnowskiej byli zakwaterowani w jednym z najstarszych obiektów kurortu – zabytkowym sanatorium Książę Józef – zlokalizowanym w samym centrum Parku Zdrojowego, z widokiem na staw z białymi łabędziami, dzikimi kaczkami oraz wysepką pośrodku.

Kuracjusze mieli – zlecone przez lekarza uzdrowiskowego – po 10 różnych zabiegów. Oprócz zabiegów i degustacji wód leczniczych z miejscowych źródeł w pijalni wód mineralnych oraz codziennych spacerów po Parku Zdrojowym obok Starych Łazienek a także wzdłuż zadrzewionych alejek uzdrowiska, kuracjusze z Dąbrowy Tarnowskiej uczestniczyli w wycieczce do rezydencji Zamojskich w Kozłówce i do Kazimierza Dolnego. Dużym powodzeniem cieszyły się przejażdżki meleksem w stylu retro po Parku Zdrojowym i pobliskich alejach, podczas których można było wysłuchać ciekawych informacji o historii kurortu i okolic. Wiele osób odwiedziło też Chatę Stefana Żeromskiego, kaplicę pw. św. Karola Boromeusza i kościół parafialny z przylegającym do niego starym cmentarzem, gdzie pochowani są między innymi założyciele uzdrowiska – Konrad Chmielewski, Fortunat Nowicki, Wacław Lasocki, dziedzic dóbr nałęczowskich – Tytus Rakowski a także Oktawia Żeromska i Ewa Szelburg-Zarembina. „U wód” w Nałęczowie bywali, wypoczywali oraz tworzyli wielcy artyści, politycy, pisarze, naukowcy, architekci – m.in.: minister J. Beck, H. Sienkiewicz, B. Prus, S. Żeromski, Wł. Tatarkiewicz, St. Witkiewicz, Nina Andrycz. Pogoda dopisała. Najbardziej upalne godziny można było spędzić na ławeczkach w cieniu wiekowych drzew. Pobyt w uzdrowisku był czasem prawdziwego relaksu i wypoczynku, wzmocnienia zdrowia a także wzbogacenia wiedzy o pięknym zakątku Polski – jakim są okolice Nałęczowa na Lubelszczyźnie. W drodze powrotnej był dwugodzinny postój w Sandomierzu, gdzie na pięknym zabytkowym Rynku, delektując się smacznymi lodami, niektórzy wypatrywali serialowych bohaterów – Ojca Mateusza na rowerze lub Pani Natalii z koszykiem.

Oceniając pobyt w Nałęczowie – większość seniorów stwierdza, że w przyszłości byliby chętni na podobny wyjazd połączony z wypoczynkiem oraz bliższym poznaniem innego zakątka naszego pięknego kraju.


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 4 września 2022 o 07:16
  XXX :
  Gratulacje! Pięknie, miło i pożytecznie spędzony czas!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +3 (w sumie : 3)
 2. 5 września 2022 o 10:58
  Anonim :
  jak mozna przystąpić do UTW?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +2 (w sumie : 2)
 3. 5 września 2022 o 18:20
  MR :
  Do Anonim: Wystarczy się zapisać- wypełniając deklarację. Biuro Zarządu UTW czynne w każdą środę w godz. od 13.00 do 15.00 w budynku byłej synagogi na I piętrze. Zapraszamy.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +2 (w sumie : 2)
 4. 6 września 2022 o 18:51
  Piotr :
  A czy, aby przystąpić do UTW trzeba być koniecznie na emeryturze, bo widzę tu pana prezydenta, który jeszcze pracuje.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +2 (w sumie : 2)
 5. 8 września 2022 o 08:20
  MR :
  Do Piotr: Nie trzeba być na emeryturze - by przystąpić do UTW.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +1 (w sumie : 1)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)