Dzisiaj:
Czwartek, 28 marca 2024 roku
Aniela, Antoni, Jan, Krzesisław, Sykstus

Setna rocznica śmierci Karoliny Kózkówny

17 listopada 2014 | komentarze 4

Rok 2014 został ogłoszony przez bpa Andrzeja Jeża w diecezji tarnowskiej Rokiem Jubileuszowym bł. Karoliny Kózkówny. 18 listopada mija setna rocznica śmierci tej młodziutkiej męczennicy.

Włączając się w obchody jubileuszowe Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej przygotowała wystawę „Błogosławiona Karolina Kózkówna –patronka czystych serc”.

Karolina Kózkówna urodziła się w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda 2 sierpnia 1898 r. jako czwarte z jedenaściorga dzieci. Jej rodzice posiadali niewielkie gospodarstwo, na którym pracowała wraz z nimi. Mimo młodego wieku i braku większego wykształcenia prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Należała do stowarzyszeń religijnych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej, uczyła dzieci katechizmu, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Wielki wpływ na jej wychowanie miał wuj Franciszek Borzęcki, któremu pomagała w prowadzeniu świetlicy i biblioteki, stanowiących miejsce spotkań dla osób dorosłych i młodzieży. Prowadzono tam kształcące rozmowy, śpiewano pieśni religijne i patriotyczne, deklamowano utwory wieszczów. Uczuciowa i wrażliwa na potrzeby chorych i biednych młodziutka Karolina odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest „pierwszą duszą do nieba”. Zginęła heroicznie broniąc się celem zachowania czystości, zaatakowana i w bestialski sposób zamordowana przez carskiego żołnierza. Pogrzeb Karoliny był wielką manifestacją okolicznej ludności, która z wielkim przekonaniem mówiła, że uczestniczy w pogrzebie męczennicy. Pochowano ją na cmentarzu w parafii Zabawa. 18 października 1917 roku w trzecią rocznicę śmierci, ciało Karoliny przeniesiono z cmentarza i pochowano w grobowcu pod pomnikiem na kościelnym placu. 10 czerwca 1987 r. w czasie III Pielgrzymki Jan Paweł II podczas mszy św. w Tarnowie beatyfikował Karolinę Kózkównę. Z okazji 15 rocznicy wyniesienia jej na ołtarze, biskup tarnowski Wiktor Skworc, ustanowił kościół parafialny w Zabawie Sanktuarium błogosławionej, gdzie spoczywa ona obecnie pod ołtarzem głównym. Karolina Kózkówna jest patronką diecezji rzeszowskiej, a także Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Ruchu Czystych Serc.

Prezentowana ekspozycja wzbogacona fotografiami i publikacjami książkami przedstawia drogę życia i męczeństwa błogosławionej Karoliny. Można ją zwiedzać do 30 grudnia 2014 roku w galerii holu głównego w godzinach pracy Biblioteki.

Błogosławiona Karolino
świeć nam przykładem swego męstwa
Bądź wzorem pracy i modlitwy

czystości życia i męczeństwa.

MBP w D.T.


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 17 listopada 2014 o 20:31
    prof. Miodek :
    W takim miejscu, jak biblioteka, powinni wiedzieć, jak się odmienia nazwiska: Kózkówny, a nie Kózkównej
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +7 (w sumie : 9)
  2. 18 listopada 2014 o 02:44
    balbin :
    czyli bronila sie przed gwaltem, niestety gwalcicieli nie brakuje i w dzisiejszych czasach, tylko dzis wrzucaja dziewczynom pigulki do drinkow, a ilez to patologii w rodzinach, ile dzieci krzywdzonych, ile przemocy i agresji, calymi latami trwa meczenstwo bitych zon, drogi ksieze proboszczu, niezapomnij przestrzc zlych mezow przed ogniem piekielnym, mezow ktorzy rodzinom swoim takie Golgoty zgotowali, mezow ktorzy do kosciola chodza i udaja wielce swiatobliwych, Judaszom ktorzy rocznice setna smierci meczenskiej Karoliny czcic beda, a gdy juz do domow powroca, swych niecnych uczynkow nie zaprzestana i dalej swych najblizszych gnebic beda
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +8 (w sumie : 8)
  3. 19 listopada 2014 o 12:42
    zainteresowany :
    do prof.Miodek: Ja nigdzie nie zauważyłem odmiany: Kózkównej. Czyżby złośliwość.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 1)
  4. 19 listopada 2014 o 18:20
    prof. Miodek :
    Do zainteresowanego: taka błędna forma była w tytule, ale widzę, że po moim wpisie błąd został poprawiony i taki był mój cel
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 2)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)