Dzisiaj:
Czwartek, 28 marca 2024 roku
Aniela, Antoni, Jan, Krzesisław, Sykstus

„Skąpiec” gościnnie z Krakowa uświetni jubileusz XX-lecia Zespołu Teatralnego DDK

14 listopada 2017 | 1 komentarz

We wrześniu minęło 20 lat istnienia amatorskiego Zespołu Teatralnego w Dąbrowskim Domu Kultury. Świętowanie pięknego jubileuszu rozpocznie się na scenie „Sokoła” w sobotę 18 listopada o godz.17:00 wernisażem wystawy malarstwa Małgorzaty Kołcz i koncertem duetu „Zawsze z gitarą” Ewy Sobarni i Łukasza Chmiela.

O godz.18:00 wystąpią aktorzy Teatru „Quadro” z Krakowa (wśród nich absolwent dąbrowskiego ZT, przed kilku laty asystent opiekuna grupy – Daniel Klaczak) z inscenizacją „Skąpca”.

Podczas jubileuszu będzie czas na lampkę szampana i tort urodzinowy, a także na wspomnienia absolwentów, którzy w liczbie ponad 600 przewinęli się przez garderobę i kulisy „Sokoła” w ciągu pięknej historii zespołu. Najnowsza generacja obecnie pracujących artystów scenicznych zaprezentuje 2 sceny nowo powstającego spektaklu (premiera planowana na wiosnę) – „Ożenku” Gogola. Opiekunem zespołu od 20 lat niezmiennie jest Paweł Chojnowski. Obecnie działają w DDK 3 grupy: 2 młodzieżowe i 1 dziecięca, przygotowywane są formy teatru lalkowego i żywego planu.

Informacje o gościnnym spektaklu – „Skąpiec”:
Scenariusz i reżyseria: Aleksandra Powęzka
Obsada:
Harpagon – Tomasz Ryczkowski
Strzałka/Walery – Daniel Klaczak
Eliza/Frozyna – Patrycja Bartkowiak
Kleant/Stangred/kucharz – Błażej Wyka
Marianna – Agnieszka Prylńska
Anzelm – Łukasz Oleś

Realizacja: Bartłomiej Oleś, scenografia: Magdalena Pikulska, Tomasz Ślusarz, kostiumy: Klaudia Klimek, oprawa audio-wizualna: Mateusz Świderski.

Pieniądze i wszelkie ziemskie majątki, które od wieków nieprzerwanie kuszą nas swym bogactwem, zazwyczaj przysłaniają to, co najważniejsze. Myśląc tylko o pomnożeniu dóbr materialnych, tracimy prawdziwy sens i cel naszego życia. Zapominamy o bliskich i uczuciach. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo jesteśmy do niego podobni. Monety, na punkcie których ma ciągłą obsesję, prowadzą go do zguby i osamotnienia. Oby każdy z nas mógł przeżyć to wyjątkowe katharsis i dostrzegł w swoim życiu to, co najistotniejsze.

Jak odczytywać „Skąpca” Moliera w dobie kryzysu, kiedy każdy z nas uwikłany jest w kapitalistyczne zależności, każdy ma dług, każdy pożąda rzeczy? Być może język molierowskiej komedii potrafi unieść problemy, z którymi stykamy się na co dzień, w krzywym zwierciadle pokazując sytuację bohaterów, których połączyła zaginiona szkatułka.

Wstęp na spektakl jest wolny!

DDK


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 15 listopada 2017 o 00:43
    hakenkrojc :
    Lepszy bardziej przystający do naszej rzeczywistości byłby Świętoszek też Moliera.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 2)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)