Dzisiaj:
Niedziela, 19 stycznia 2020 roku
Andrzej, Bernard, Erwin, Erwina, Eufemia, Henryk, Kanut, Mariusz, Marta, Matylda, Mechtylda, Pia, Racimir, Sara

SŁUCHACZE DĄBROWSKIEGO UTW W TRUSKAWCU

15 września 2019 | Brak komentarzy

Grupa 21 członków i sympatyków Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury przebywała na turnusie rehabilitacyjnym w Truskawcu na Ukrainie. Truskawiec to przedwojenne polskie uzdrowisko na zachodzie Ukrainy w obwodzie lwowskim.

To malownicze miasteczko jest znane na całym świecie jako balneologiczny kurort dzięki uzdrawiającym właściwościom wód mineralnych zwłaszcza wody Naftusia, która nigdzie nie ma swego odpowiednika.

Na jego terytorium znajduje się 14 naturalnych źródeł mineralnych oraz złoża wosku górskiego ozokerytu. W okresie międzywojennym Truskawiec trzykrotnie otrzymał złoty medal jako najlepsze uzdrowisko Polski. Był najmłodszym i bardzo modnym uzdrowiskiem w Polsce. Wypoczywali tu m.in. Stanisław Wojciechowski i Józef Piłsudski. Innymi znanymi kuracjuszami byli: Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Julian Tuwim, Stanisław Witkiewicz, Bruno Schulz, Zofia Nałkowska, i Janusz Kusociński.

W ramach pobytu każdy z seniorów miał w uzgodnieniu z lekarzem 3 zabiegi. Dużym powodzeniem cieszyły się jedyne w Europie okłady z ozokerytu : rodzaj błota, składającego się z glinki naftopochodnej i parafiny (pomaga na schorzenia reumatyczne i kręgosłupa), masaż klasyczny oraz różnego rodzaju kąpiele.
Podczas pobytu w sanatorium w czasie wolnym zorganizowane zostały wycieczki: całodzienna wycieczka do Lwowa połączona ze zwiedzaniem Cmentarza Łyczakowskiego i Cmentarza Orląt, do Drohobycza rodzinnego miasta Brunona Schulza. Zainteresowani seniorzy byli również na spektaklu operowym w Operze Lwowskiej, oraz w Delfinarium w Truskawcu. Mogli również wysłuchać pięknych koncertów organowych w polskim kościele. W dniu 19 września do Truskawca jedzie druga grupa seniorów, tym razem 23 osoby.

UTW

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)