Dzisiaj:
Środa, 24 lipca 2024 roku
Antoniego, Kingi, Krystyny, Olgi, Wojciecha

„SPIŻARNIA TRADYCJI POWIATU DĄBROWSKIEGO”

17 czerwca 2024 | 1 komentarz

„Spiżarnia Tradycji Powiatu Dąbrowskiego” i – znana już – „Bitwa Regionów” to dwa wydarzenia towarzyszące IV Powiatowemu Dniu Bezpieczeństwa.

Podczas tegorocznego, IV Powiatowego Dnia Bezpieczeństwa udało się połączyć ze sobą dwa wydarzenia kulinarne. „Spiżarnia Tradycji Powiatu Dąbrowskiego” to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego” przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.


Celem tego projektu była promocja dorobku kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń działających na terenie powiatu dąbrowskiego.

14 stoisk Kół Gospodyń Wiejskich zgotowało – i to dosłownie – ucztę dla podniebienia uczestników IV Powiatowego Dnia Bezpieczeństwa. Nie ma lepszej promocji dorobku kulinarnego KGW i regionalnych potraw niż degustacja, stąd każde stoisko było oblegane przez gości.

W tym roku imprezą towarzyszącą IV Powiatowemu Dniu Bezpieczeństwa jest tzw. „Bitwa regionów”, w której uczestniczy kilkanaście Kół Gospodyń Wiejskich, ale też wśród organizatorów są panie z Kół Gospodyń Wiejskich, które – jak zwykle – przygotowały nam pyszne smakołyki, najlepsze co tylko jest w powiecie – mówił starosta, Lesław Wieczorek.

Bitwa Regionów to ogólnopolski konkurs kulinarny, w którym reprezentacje Kół Gospodyń Wiejskich przygotowują regionalną potrawę w oparciu o własną recepturę i lokalne składniki. Celem konkursu jest promowanie regionalnych potraw, bogactwa różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych, a najważniejszym aspektem jest promowanie i wspieranie Kół Gospodyń Wiejskich. Konkurs organizowany jest przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wspierają nas także: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Pierwszy etap konkursu jest przygotowany dla Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu dąbrowskiego, brzeskiego i tarnowskiego. Konkurencja duża. W konkursie wezmą udział: KGW „Włościanki” Łoniowa, KGW „Baba Jaga” Jodłówka – Wałki, KGW „Kalina” w Łękawce, KGW w Joninach, Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy Wiejskich Meszna Opacka, KGW Pawłów, KGW „Krajanki” w Gnojniku, KGW „Chojniczanki” w Chojniku, KGW Wsi Zalipie, KGW w Ryglicach, KGW „Biesiadna ekipa” w Biesiadkach, Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy „Marcinka”, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Dąbrówka Morska oraz KGW w Golance. Tych kół jest aż 14, więc konkurencja będzie ostra. Koła muszą stanąć przed komisją konkursową. W skład komisji konkursowej wejdą: prof. Adam Florkiewicz z Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (przewodniczący komisji), prof. Sławomir Dryja z Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (zastępca przewodniczącego), Jakub Kosek, zastępca dyrektora oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Krakowie, Wiesław Grochal, zastępca dyrektora Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Zbigniew Maciarz, zastępca dyrektora oddziału regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Krakowie oraz Łukasz Ożóg, zastępca dyrektora oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krakowie – ze sceny prowadzący zapowiedzieli „Bitwę Regionów”.

„Bitwa Regionów” to projekt, który jest już realizowany od kilku lat. My, jako Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wspieramy Koła Gospodyń Wiejskich. W 2023 r. mieliśmy zarejestrowanych 1055 kół, z czego 976 kół złożyło wnioski o dofinansowanie na cele statutowe, w wyniku czego otrzymane środki pozwoliły na wypłacenie pomocy w kwocie 8 mln 231 tys zł. Na dzień dzisiejszy mamy złożonych wniosków 936, z czego 842 wnioski zostały już rozpatrzone. Kwota wypłaconej pomocy to 6 mln 866 tys. zł. Chcę z tego miejsca też nadmienić, że do 28 lipca będzie kolejny nabór pomocy dla Kół Gospodyń Wiejskich – to jest tzw. „bonus frekwencyjny”. Dotyczyć to będzie gmin, w których frekwencja podczas wyborów 15 października (tj. do sejmu i senatu) była większa, niż 60 %. Takie koło może uzyskać 50 tys zł dofinansowania. Dana gmina może maksymalnie uzyskać 250 tys. zł. Tę kwotę dzielimy proporcjonalnie do ilości kół. Jeśli jest np. pięć kół, to każde koło dostanie maksymalną kwotę. Jeżeli 10 kół złoży taki wniosek do Agencji Restrukturyzacji, proporcjonalnie ta kwota będzie zmniejszona, czyli będzie to 25 tys. zł. Co musi takie koło zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Po pierwsze: musi złożyć wniosek do agencji. Proszę śledzić strony internetowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabór końcowy to 28 lipca 2024 r. Musi się zobowiązać takie koło, że do przyszłego roku zrealizują dwa wydarzenia (w tym trzy atrakcje). Z kwoty, którą uzyska 50 % musi przeznaczyć na te wydarzenia, 50 % może przekazać na cele statutowe, w zależności od potrzeb i możliwości – poinformował Łukasz Ożóg, zastępca dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR, radny i członek komisji w konkursie „Bitwa Regionów”.

Decyzją komisji konkursowej w „Bitwie Regionów”:
1. miejsce zajęło KGW Pawłów za „Nadziewaną gęś”
2. miejsce zdobyło KGW Wsi Zalipie za „Wątróbkę w miodowej glazurze z kapuścianą surówką”
3. miejsce zdobyło Stowarzyszenie na Recz Rozwoju Wsi Dąbrówka Morska za „Zupę pokrzywową”.

us

fot. U. Skórka

fot. A. Morawiec


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 18 czerwca 2024 o 13:04
    sceptyk :
    I znowu można było się najeść na koszt całego społeczeństwa, bo te wszystkie projekty to przecież z naszych podatków! A szpitalom brakuje pieniędzy na to, co naprawdę potrzebne. Ale co tam, ważne, żeby sobie ludzie pojedli, bo w domu nie mają.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 11)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)