Dzisiaj:
Poniedziałek, 27 czerwca 2022 roku
Marii Magdaleny, Władysława, Włodzisława

SPOTKANIE INFORMACYJNE DLA UCHODŹCÓW

9 kwietnia 2022 | komentarze 2

Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej zorganizował spotkanie informacyjne dla osób, które zmuszone były opuścić swoje domy uciekając z Ukrainy przed wojną.

W spotkaniu udział wzięli zaproszeni Dyrektorzy, Kierownicy, przedstawiciele komórek organizacyjnych Urzędu Miejskiego oraz jednostek gminy i powiatu, którzy przekazali informacje o możliwych formach pomocy.


Odzew był bardzo duży, na spotkanie przybyło ponad 100 osób wraz z dziećmi. Kiedy rodzice, wsłuchiwali się w podejmowaną tematykę, dla dzieci zorganizowany był poczęstunek oraz opieka przez animatorki i wolontariuszki m.in. z Zespołu Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej i Dąbrowskiego Domu Kultury. Całe spotkanie tłumaczone było na język ukraiński. Na wstępie głos zabrali burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski oraz starosta dąbrowski Lesław Wieczorek.

Następnie każdy zaproszony delegat zgodnie ze swoimi kompetencjami przedstawił ofertę pomocy dla uchodźców wojennych. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Tarnowskiej przekazała informację o wszystkich świadczeniach, jakie przysługują uchodźcom oraz gdzie można się po nie zwracać.

O zasadach przyjmowania dzieci do szkół i przedszkoli poinstruowała Dyrektor Centrum Usług Wspólnych. Przedstawione zostały także propozycje dodatkowych zajęć nauki języków. Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy poinformowała o możliwości rejestracji osób bezrobotnych, a doradca zawodowy zadeklarował pomoc w przygotowaniu potrzebnych dokumentów. Dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury omówił oferty związane z zajęciami plastycznymi, językowymi oraz seansami filmowymi w języku ukraińskim. Burmistrz zapoznał obywateli Ukrainy z informacjami przygotowanymi przez Dyrektora Samodzielnego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej dotyczącymi świadczonych usług zdrowotnych.

Po zakończeniu części oficjalnej spotkania zgromadzeni mieli możliwość indywidualnych konsultacji, uzyskania odpowiedzi na pytania oraz zasygnalizowania ważnych dla nich spraw. Na koniec głos zabrał przedstawiciel grupy przybyłych do gminy uchodźców i złożył podziękowania dla władz i mieszkańców za zaangażowanie, wszelkie przejawy pomocy, niesione wsparcie i za wielkie serca okazane dla Ukraińców.

Należy dodać, że na terenie naszej gminy zostało już nadane ponad 300 numerów pesel dla uchodźców, a grupa przebywająca na terenie gminy Dąbrowa Tarnowska  jest znacznie większa i stale rośnie. Prawie wszyscy uchodźcy korzystają z miejsc noclegowych w domach i mieszkaniach osób prywatnych, za co wyrażamy ogromną wdzięczność, natomiast większe grupy przebywają w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Dąbrowie Tarnowskiej oraz w Centrum Kulturalno Społecznym w Laskówce Chorąskiej.

UM w DT


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 11 kwietnia 2022 o 10:24
  Julka :
  A w Zalipiu uchodźcom dowozi jedzenie catering, które w całości wywalają do kosza
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 0)
 2. 11 kwietnia 2022 o 13:26
  kris :
  Ja pracuje na śmieciarce i widzę jak te sponsorowane obiadki przez gminę olesno dla uchodźców lądują w koszu.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 0)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)