Dzisiaj:
Czwartek, 7 grudnia 2023 roku
Agaton, Ambroży, Marcin, Ninomysł

ŚRODA POPIELCOWA

22 lutego 2023 | Brak komentarzy

Od ciemnej grudki prochu, którą smolisz ręce, z namaszczeniem rzuconej w Popielcową Środę- cichutka radość wzbiera. O, rzuć prochu więcej, na warkocz, na czuprynę, w książeczki, na brodę. Bo przecież od tej grudki- wiosna w drzwiach kościoła. Będzie więcej spowiedzi i dobrych przyrzeczeń- wiele rzeczy skradzionych powróci w czas krótki- a wszystko się rozpocznie po prostu od Środy, i właśnie od popiołu- od smolącej grudki. (Ks. Jan Twardowski)

Środa Popielcowa, zwana również Popielcem rozpoczyna w kościele katolickim okres Wielkiego Postu, kończąc jednocześnie czas karnawału.

Trwać będzie 40 dni do uroczystości Wielkiej Nocy. Jest to czas pokuty, nawracania i refleksji nad własnym życiem.W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, na pamiątkę pobytu Jezusa na pustyni. Tego dnia wierni udają się do kościoła, by ich głowy zostały posypane popiołem, w trakcie tej czynności kapłan wypowiada słowa: „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

Popiół, pochodzi ze spalania palm poświęconych w ubiegłoroczną Niedzielę Palmową. Obrzęd posypywania głów pochodzi z VIII w., dzięki decyzji Papieża Urbana II od XI w. zwyczaj ten obowiązuje do dziś.

Ofiary składane w Środę Popielcową przeznaczone są na Caritas diecezjalną i parafialną.

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)