Dzisiaj:
Czwartek, 7 grudnia 2023 roku
Agaton, Ambroży, Marcin, Ninomysł

ŚRODA POPIELCOWA

17 lutego 2021 | komentarze 3

Od ciemnej grudki prochu, którą smolisz ręce, z namaszczeniem rzuconej w Popielcową Środę- cichutka radość wzbiera. O, rzuć prochu więcej, na warkocz, na czuprynę, w książeczki, na brodę. Bo przecież od tej grudki- wiosna w drzwiach kościoła. Będzie więcej spowiedzi i dobrych przyrzeczeń- wiele rzeczy skradzionych powróci w czas krótki- a wszystko się rozpocznie po prostu od Środy, i właśnie od popiołu- od smolącej grudki. (Ks. Jan Twardowski)

Środa Popielcowa, zwana również Popielcem rozpoczyna w kościele katolickim okres Wielkiego Postu, kończąc jednocześnie czas karnawału.

Trwać będzie 40 dni do uroczystości Wielkiej Nocy. Jest to czas pokuty, nawracania i refleksji nad własnym życiem.W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, na pamiątkę pobytu Jezusa na pustyni. Tego dnia wierni udają się do kościoła, by ich głowy zostały posypane popiołem, w trakcie tej czynności kapłan wypowiada słowa: „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała Notę na temat Środy Popielcowej dotyczącą nałożenia popiołu w okresie pandemii. W Nocie wskazano, że kapłan po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego “Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub “Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”. Nota podaje, że następnie kapłan wyciera ręce i nakłada maseczkę ochronną na nos i usta. “Potem nakłada popiół na tych, którzy do niego podchodzą, albo – stosownie do okoliczności – sam podchodzi do tych, którzy stoją na swoich miejscach. Kapłan bierze popiół i posypuje głowę każdego, nic nie mówiąc” – czytamy w Nocie.

Popiół, pochodzi ze spalania palm poświęconych w ubiegłoroczną Niedzielę Palmową.

Obrzęd posypywania głów pochodzi z VIII w., dzięki decyzji Papieża Urbana II od XI w. zwyczaj ten obowiązuje do dziś.

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 23 lutego 2021 o 08:00
  wiara :
  Takie prawdziwe symboliczne posypanie głowy popiołem powinien zacząć od siebie Kościół. Dla prawdziwie wierzących ,nie w samą instytucję ale w Boga jest to obraz więcej niż zatrważający. Tylko gruntowna odnowa Kościoła a przede wszystkim prawdziwy żal za grzechy, pochylenie się na tymi najmniejszymi ,bezbronnymi(zdarzało się że i skrzywdzonymi najmocniej),wyzbycie się zamiłowania do materializmu i wiele innych postaw , które po prostu Kościołowi nie wypadają,tyko taka droga może jeszcze coś zmienić.Na pewno jednak nie wrócą czasy zatłoczonych świątyń.Obecne czasy są ogromnym wyzwanie ,duchowym również dlatego człowiek potrzebuje Boga w czystej postaci, a nie ,,instytucji biznesowej" objętej tarczą 2.0.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +6 (w sumie : 10)
 2. 23 lutego 2021 o 08:24
  obserwator :
  Ludzie starsi nie mogący uczestniczyć w mszy osobiście z wiadomych względów chcieliby mieć możliwość transmisji online,z przyzwyczajenia chcieliby posłuchać mszy we własnym Kościele. Niestety staruszkowie się zawiedli ,ponieważ kamery nie zostały włączone(czyżby limit wiernych, maseczki ,odstęp}. Wiadomo setki Kościołów,niezliczone msze online ale w pewnym wieku liczy się już tylko przyzwyczajenie . Młodzi nie szukają wiary w Kościele,są wolontariaty ,bezpośrednia pomoc i rozmowa z bliźnim ,tam bliżej Boga. Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa,Kościół to nie zielona wyspa wolna od wirusa.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +2 (w sumie : 8)
 3. 23 lutego 2021 o 13:19
  Barbara :
  Sposób włączania kamer został zmieniony. W prawym, górnym rogu ekranu są trzy poziome paski. Wystarczy kliknąć i jest dostęp.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +1 (w sumie : 1)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)