Dzisiaj:
Sobota, 20 kwietnia 2024 roku
Agnieszki, Amalii, Czesława, Szymona, Teodora

„Stop marnotrawstwu” – końcowy etap projektu

24 czerwca 2016 | Brak komentarzy

Projekt „ZDROWO, TANIO, OSZCZĘDNIE – STOP MARNOTRAWSTWU” realizowany z grupą 25 dzieci z Dąbrowy Tarnowskiej przez Stowarzyszenie Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego dobiega końca.

W jego ostatniej fazie uczestnicy brali udział w warsztatach wypiekania chleba w gospodarstwie agroturystycznym w jastrzębi, w pobliżu Jamnej, w malowniczych plenerach Pogórza Ciężkowickiego.

Oprócz przejścia przez cały proces technologiczny wypieku chleba (od zakwasu do wyciągania gorących bochnów z pieca) dzieci miały możliwość dodatkowo nauczyć się formowania i pieczenia sezonowych rogalików z truskawkami, zabawy na świeżym powietrzu z kozami, pieskami, żółwiem. Uczestnicy poznawali też tajemnice zdrowego świata ziół (macierzanka, mięta) i smakowania piękna krajobrazu górskiego podczas spaceru. Opiekunami na wycieczce edukacyjnej do Jastrzębi byli Paulina Tendera i Paweł Chojnowski.
Ostatni akord projektu to jego uroczyste podsumowanie z prezentacją dram i pokazem zdjęć dokumentujących działania od jesieni 2015 r. do II połowy czerwca 2016. Uczestnicy otrzymali też pamiątkowe nagrody rzeczowe i certyfikaty potwierdzające udział w programie.

Partnerami w realizacji projektu byli: Dąbrowski Dom Kultury, Spółdzielnia Mieszkaniowa w Dąbrowie Tarnowskiej, obie dąbrowskie szkoły podstawowe, Klub Wellness Paulina Tendera, Gmina Dąbrowa Tarnowska (Krzysztof Kaczmarski – Burmistrz Dąbrowy przyjął patronat honorowy) oraz Radio RDN Małopolska.

W różnorodności działań osiągnięto założone cele:
• uświadomienie wpływu masowego zjawiska marnowania żywności w lokalnej społeczności,
• ukazanie ekonomicznych, społecznych i środowiskowych skutków zjawiska,
• pokazania wartości jedzenia zarówno dla zdrowego odżywiania, jak i oszczędności kapitału, a co najważniejsze – niemarnowania żywności,
• uświadomienie, że rezerwy żywności na świecie kiedyś się skończą,
• pokazanie wartości pożywienia poprzez rozdzielenie, co kryje się za ceną,
• zwrócenia uwagi na zdrowe odżywianie w kontekście planowania posiłków.

DDK


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)