Dzisiaj:
Piątek, 29 marca 2024 roku
Cyryl, Czcirad, Eustachy, Eustachiusz, Ostap, Wiktoryn

STRZELECKA GRA MIEJSKA NA TERENIE DĄBROWY

23 września 2019 | Brak komentarzy

W piątek dwudziestego września odbyła się długo wyczekiwana przez wiele dzieci gra miejska przygotowana przez dąbrowskich strzelców czyli  Jednostkę Strzelecką 2083 im. gen. Mariana Kukiela.

O siedemnastej ponad stu pięćdziesięciu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 razem z opiekunami stawiło się w trzech kolumnach na zielonych miejskich plantach przy historycznych pompach na wodę.

Tam czekali już na pierwszym zaplanowanym na rozpoczęcie stanowisku, które stanowiło coś w rodzaju sztabu dowodzenia, strzelcy pod dowództwem p. Mariusza Grzebieniowskiego. Wszystkimi oddziałami złożonymi z uczniów dowodził Dyrektor Szkoły, p. Anna Fido. Kiedy wszyscy stali już w równym ordynku, Burmistrz Miasta p. Krzysztof Kaczmarski oficjalnie zarządził rozpoczęcie zabawy i każdy rzut podzielony na drużyny wg natowskich kryptonimów udał się na jedno z miejsc przeznaczenia, czyli lokacji, gdzie uczniowie mogli poznawać ciekawostki związane z działalnością strzelecką lub zdobywać wiedzę poprzez wykonywanie szeregu zadań. Grupy w sposób zsynchronizowany odwiedzały tak wszystkie lokacje.

Na lokacji w centrum miasta odbyła się gawęda nt  nowoczesnego uzbrojenia wojska polskiego, mundurów i wojny. Uczniowie mogli się przekonać, jak ciężkie jest oporządzenie współczesnego żołnierza, jak wyglądają karabiny i inne rodzaje broni, jaką pełnią funkcję i dlaczego musi istnieć armia. Nie da się przecenić też wiedzy dotyczącej jednej ze współczesnych postaw patriotyzmu związanej  z przynależnością do takich organizacji jak Związek Strzelecki. Dzieci mogły się przekonać, że jeśli jest się już strzelcem, to przede wszystkim jest to obowiązek, wiele wyrzeczeń i ciągła praca nad samodoskonaleniem. Często trzeba rezygnować z własnych przyziemnych przyjemności i uczyć się współdziałania w ramach oddziału, który staje się nieraz drugim domem dla strzelca. Jest to nieodzowne, ponieważ wspólne zgranie, wyćwiczone umiejętności i opanowanie ogromu wiedzy decydują o sukcesie lub porażce w przyszłości podczas wykonywania poszczególnych zadań niekoniecznie związanych tylko z walką. Nie bez znaczenia była ostateczna konkluzja: wojna jest absolutnym i bezsprzecznym złem, którego ludzkość powinna się za wszelką cenę wystrzegać. Jednakże my Polacy, pomni na wiele lat niewoli i ucisku w przeszłości, powinniśmy pielęgnować tradycje i wartości, dzięki którym sto lat temu udało się odzyskać niepodległość i utrzymać ją potem mimo wielu niesprzyjających warunków. Poza tym przynależność do Związku Strzeleckiego to piękne świadectwo chęci zrobienia czegoś nie tylko dla siebie, ponieważ  np. w każde święto narodowe trzeba reprezentować  w mundurze swój oddział i wartości patriotyczne.

Nad rzeką w okolicach stadionu odbyły się prelekcje nt ratownictwa medycznego i ćwiczenia opatrunkowe. Dzieci dowiedziały się, że polscy żołnierze na misjach pokojowych muszą bardzo często wykazywać się ogromną odwagą w obliczu terroryzmu czy pod ostrzałem, żeby ratować siebie i innych. Można się było też przekonać, że po odpowiednich przygotowaniach można przy pomocy butelki plastikowej, kawałków zwęglonego drewna z ogniska, odrobiny tkaniny i piasku przyrządzić filtr uzdatniający do picia wody nawet z naszej Breńki!

W parku miejskim wiele grup już po zmroku przekonało się, że umiejętności maskowania są bardzo ważnym elementem współczesnej wojskowości. Poznaliśmy podstawy wiedzy z tego zakresu i mogliśmy się przekonać, że dobry żołnierz może się tak zamaskować, że można dosłownie koło niego przejść i go nie zauważyć!  Byliśmy świadkami zabawnych sytuacji, kiedy dzieci wpadały na ukrytych strzelców i niemal krzyczały ze zdziwienia.

Niedaleko parku trzeba było się postarać, żeby nawet za dnia odnaleźć lokację pola minowego, a co dopiero w ciemnościach, które zaległy około godziny dwudziestej. Tam można było się zapoznać z działaniem wykrywaczy metali, które sa stosowane przez prawdziwych saperów.

Przy pomniku w parku odbyły się ćwiczenia z musztry wojskowej i dyscypliny. Widać było, że dla niektórych dzieci był to swoisty szok, większość jednak z cieszyła się z tego, że mogą poczuć się jak prawdziwi żołnierze.

My natomiast możemy powiedzieć, że jesteśmy dumni z tego, iż wielu  absolwentów dąbrowskiej dwójki podczas gry pełniło rolę doświadczonych już instruktorów! Życzymy im z całego serca wielu sukcesów i aby rozwijali swoja pasję z pożytkiem dla siebie i społeczeństwa.

Przy okazji pragniemy wyrazić wdzięczność mieszkańcom Dąbrowy, zwłaszcza tym z bloków z ul. Zazamcze, którzy musieli przez kilka godzin jeszcze długo po zmroku znosić mimowolnie wydawane okrzyki bojowe naszych uczniów, kiedy pod okiem strzelców ćwiczyli działania osłonowe prowadzone wprost na osiedlu.

Dziękujemy i gratulujemy serdecznie naszym strzelcom i ich dowódcom:  p. Tomaszowi Żyguła i p. Mariuszowi Grzebieniowskiemu za podjęcie inicjatywy i zorganizowanie tej zabawy, podczas której nasi uczniowie często nawet nieświadomie nauczyli się bardzo dużo o wartościach patriotycznych, postawach społecznych i działalności strzeleckiej.

Dziękujemy również p. Wiesławowi Krajewskiemu – posłowi na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, bez wsparcia którego projekt w ogóle nie doszedłby do skutku.

Gra miejska zorganizowana przez Jednostkę Strzelecką 2083 im. gen. Mariana Kukiela odbyła się w ramach historycznego projektu edukacyjnego, który  ruszył w roku szkolnym 2018/2019 w Szkole Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej  za pośrednictwem Stowarzyszenia Akademia Szans i jest realizowany pod hasłem  Pamiętamy. Projekt jest częścią ogólnopolskiego  Programu Wieloletniego Dotacyjnego Niepodległa na lata 2017 – 2022.

Sławomir Bator, Marzena Rzepka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)