Dzisiaj:
Czwartek, 18 lipca 2024 roku
Arnolda, Kamila, Karoliny, Roberta, Szymona

Tarnowscy pielgrzymi wyruszyli na szlak

17 sierpnia 2011 | Brak komentarzy

Uroczystą Mszą św. rozpoczęła się 29. Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. Będzie ona podziękowaniem za beatyfikację Jana Pawła II i przeżywaniem jubileuszu diecezji tarnowskiej.

Na szlak wybrało się ok. 8 tys. osób.

posłuchaj nagrania (mp3)

W homilii biskup tarnowski Wiktor Skworc życzył pątnikom, by dni pielgrzymowania służyły budowaniu komunii z Bogiem.

posłuchaj nagrania (mp3)

Biskup podkreślił też, że nagrodą dla pielgrzymów są m.in. droga, słowo Boże, Eucharystia, modlitwa, bracia, siostry i doświadczenie wspólnoty. Ordynariusz diecezji życzył pielgrzymom, by byli na tej dziewięciodniowej drodze Kościołem, który wielbi Boga i w Nim pokłada całą swoją nadzieję.

„Opowiadajcie swoim wędrowaniem o Bożej miłości, która wybawia, spieszy z pomocą, strzeże i ochrania. Głoście Boga i jego sprawiedliwość swym wędrowaniem, głoście życiem Bożą wierność i pomoc. Z radością spełniajcie Bożą wolę, zapisaną we wszystkich przykazaniach” – powiedział bp Skworc.

W szlaku najwięcej jest ludzi młodych, ale są także ci, którzy byli na wszystkich pielgrzymkach. Reporterzy RDN Małopolska zapytali ich co mogliby poradzić początkującym pątnikom.

posłuchaj nagrania (mp3)

Pielgrzymka wyruszyła o 8.30. W tym roku, ze względu na remont ulicy Krakowskiej, trasa przemarszu przez miasto wiodła wyjątkowo ulicami: Mickiewicza, Al. Solidarności, Szujskiego i dalej jak w latach ubiegłych ulicą Mościckiego.

Po raz pierwszy pątnicy tuż przed wyruszeniem na szlak weszli do bazyliki katedralnej. Wydarzenie to miało symbolicznie nawiązywać do 225 – lecia diecezji tarnowskiej.

Podczas pielgrzymki będą też uroczyście przeżywane jubileusze małżeńskie i kapłańskie. Tradycyjnie na szlaku będą śluby, prymicje i dzień modlitwy za Ojczyznę.

Pątnicy będą się też łączyć duchowo z młodzieżą całego świata, która spotka się z papieżem Benedyktem XVI w Madrycie. Z tej okazji pielgrzymkowe grupy otrzymają drzewka.

Przed pielgrzymami 9 dni drogi, do pokonania mają ok. 230 km. Dziś do przejścia cz. A ma ponad 28 km a cz. B ponad 23 km. Pątnikom będzie towarzyszyć hasło „W komunii z Bogiem”.

źródło:

RDN Małopolska

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)