Dzisiaj:
Poniedziałek, 23 września 2019 roku
Boguchwała, Bogusław, Libert, Minodora, Tekla

SYTUACJA POWODZIOWA NA POWIŚLU (AKTUALIZACJA)

22 maja 2019 | komentarzy 30

Powiat dąbrowski walczy o wał w Zabrniu. Jeżeli wał „puści”, zalane zostanie aż 220 domów mieszkalnych, a ostrzeżenia meteorologiczne nie napawają optymizmem. W gminie Dąbrowa Tarnowska zalało 26 posesji i ponad 300 piwnic. Woda zalała 5 budynków użyteczności publicznej: DDK,  halę łuczniczą, basen, KRUS, piwnice SP nr 2 w Dąbrowie oraz Dom Ludowy w Nieczajnie Dolnej.

Powiat dąbrowski – wg wstępnych szacunków i ocen – prawdopodobnie ucierpiał najbardziej ze wszystkich polskich powiatów. Ewakuowana została (oprócz 24. osób z Dąbrowy i 8. z Szarwarku) jeszcze jedna mieszkanka – tym razem Radgoszczy.

Burmistrza Krzysztofa Kaczmarskiego, sekretarza gminy Stanisława Ryczka, starostę dąbrowskiego Lesława Wieczorka, wicestarostę Krzysztofa Bryka oraz wójtów i burmistrzów większości gmin podlegających pod powiat dąbrowski może czekać kolejna nieprzespana noc. Co prawda w Dąbrowie Tarnowskiej na ten moment sytuacja wydaje się stabilna i w miarę opanowana (chociaż na terenie całego powiatu Straż Pożarna usuwa obecnie skutki ponad 30 zdarzeń), ale np. w Szczucinie (który również ogromnie ucierpiał) woda się podnosi, a „puszczenie” wału w Zabrniu spowoduje ogromne straty w dobytku mieszkańców! Niepokojące są prognozy i ostrzeżenia hydrologiczne. Deszcz ma dalej padać. Do powiatu, w związku z powodzią, przybyła Beata Szydło. Jeszcze dziś na Powiśle przyjedzie również premier Mateusz Morawiecki.

Większość jednostek PSP Dąbrowa Tarnowska zostało rozdysponowanych do zdarzeń związanych z powodzią. Strażacy, gdzie to możliwe, odpompowywują wodę i umacniają wały. Najgorsza sytuacja jest w tym momencie jest w Radgoszczy i Szczucinie, gdzie woda przesącza się przez wały, choć strażacy walczą o ich uratowanie.

W Dąbrowie Tarnowskiej woda sukcesywnie opada, ale sekretarz Stanisław Ryczek i burmistrz Krzysztof Kaczmarski bardzo obawiają się ostrzeżeń meteorologicznych, które dla gminy nie rysują się pomyślnie. Ekipy z dąbrowskiego MOPS – u przechodzą przez posesję poszkodowanych w powodzi mieszkańców. Gmina – za pośrednictwem MOPS – u, może wypłacić tzw. „pierwszą pomoc” – zasiłek do 3 tys. zł. Większe straty gmina będzie zgłaszać do wojewody, licząc na to, że ten uzna te zdarzenia za powódź. Wydaje się, że straty są już tak wielkie – zarówno w zakresie dobytku mieszkańców, budynków użyteczności publicznej jak i szeroko pojętej infrastruktury .

Poszkodowani w dużej mierze radzą sobie sami w zakresie zapewnienia sobie dachu nad głową i żywności. Ewakuowani nocą w większości znaleźli schronienie wśród rodzin i bliskich. Natomiast, jak zaznacza Stanisław Ryczek, mieszkańcy interweniowali najczęściej o przywrócenie prądu, co w większości przypadków udało się szybko opanować.
Burmistrz Krzysztof Kaczmarski kilkanaście minut temu rozmawiał z Sanepidem o środkach dezynfekcyjnych, gdyż poszkodowani mieszkańcy zgłaszają teraz najczęściej taki problem. W gminie Dąbrowa Tarnowska, do jutra rana, trwa nieprzerwanie dyżur. W miejscach, gdzie to będzie możliwe, jeszcze dziś będzie odpompowywana woda. Na razie nie da się oszacować strat finansowych gminy Dąbrowa Tarnowska, a tym bardziej strat w powiecie dąbrowskim. Gmina szacuje je w tym momencie ilościowo: ile zostało zalanych budynków, gruntów, dróg gminnych, przepustów; zamulonych kanalizacji. Oprócz Dąbrowy Tarnowskiej, ogromnie ucierpiała też Nieczajna Dolna, Sutków, Szarwark, Smęgorzów. Miejscowe zalania były też na Morzychnie.

Do powiatu przyjechała Beata Szydło. Władze oczekują również premiera Mateusza Morawieckiego i wojewody małopolskiego. W Brniu niestety nie ma jeszcze tendencji spadkowej i woda nieco się podwyższa. Fala powodziowa „przechodzi” obecnie przez gminę Szczucin, która już teraz ogromnie ucierpiała. W Oleśnie jest już nieco lepiej, ale ta gmina również odniosła duże straty. Jak zaznacza wicestarosta Krzysztof Bryk, powiat obawia się teraz najbardziej o wał przeciwpowodziowy. W przypadku jego rozerwania, w Zabrniu 220 domów zostanie zalane przez wodę, a straty będą ogromne.

*************************************************************************************************************

Całą noc trwały ewakuacje i działania  na terenie miasta, gminy i powiatu dąbrowskiego. W Dąbrowie już w nocy ewakuowano 24 osoby. Zalana jest głównie ulica Nadbrzeżna, Oleśnica i okolice kina Sokół.

Większość osób znalazła schronienie u rodzin i wśród bliskich. Zaś 4 osoby znalazły się w Domu Pomocy, a 4 inne znajdują się w sztabie kryzysowym w Urzędzie Miasta, gdzie mają otrzymać pomoc od władz. Rano ewakuowano 8 osób z bardzo zalanej miejscowości Szarwark. W Dąbrówkach Breńskich woda przelewa się przez wał. Trwają prace naprawcze.

Podobnie w gminie Radgoszcz, gdzie rzeka Dęba przesącza się przez wał. Droga powiatowa w kierunku Brnia jest zalana i odcięta. Podobny problem z drogą dojazdową ma Olesno. Straż pożarna  w Dąbrowie Tarnowskiej odnotowała dotąd ponad 120 zdarzeń tego typu. Strażacy pracowali przez całą noc i zapowiada się równie pracowity dzień, bo sytuacja z zalaniami jest raczej rozwojowa. Zapowiadane są dalsze opady deszczu, a i bez tego jest już ciężko.

Zalało ludziom domy. Nie jesteśmy w stanie tych domów zabezpieczyć. Będziemy prowadzić ewakuację. Woda zalewa budynki użyteczności publicznej – nasze kino, halę sportową – mówił w nocy burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Krzysztof Kaczmarski.

Zdjęcia wykonane rano w okolicach kina Sokół.

fot. Mateusz Kolano 

*************************************************************************************************************

Obejrzyj relację w TVP Kraków

 

*************************************************************************************************************

SYTUACJA POWODZIOWA NA TERENIE GMINY DĄBROWA TARNOWSKA Z DNIA 22 MAJA BR. GODZ. 8:00

W wyniku intensywnych opadów deszczu w dniu 21/22.05 br. gwałtownie podniósł się poziom w rzekach na terenie Gminy Dąbrowa Tarnowska. W nocy 21.05 br. rzeka Breń wystąpiła z koryta zalewając ulice: Nadbrzeżną, Kościuszki, Oleśnicką, Aleje Wolności. Zalane zostały budynki znajdujące się przy tych ulicach. Ewakuowano 8 osób z ulicy Nadbrzeżnej. Do najbardziej zagrożonych gospodarstw dostarczono piasek i worki. Woda zalała piwnice Dąbrowskiego Domu Kultury, Halę Łuczniczą i Krytą Pływalnię. W akcji ratunkowej brały udział wszystkie jednostki OSP z terenu Gminy Dąbrowa Tarnowska. Aktualnie minimalnie obniżył się poziom rzeki Breń w Dąbrowie Tarnowskiej. Podtopione zostały drogi gminne i drogi transportu rolnego, oraz pola uprawne we wszystkich sołectwach.

Na bieżąco są kontrolowane stany rzek i cieków wodnych.

Alarm powodziowy obowiązuje do odwołania.

Do czasu odwołania alarmu powodziowego
pełniony będzie stały dyżur
w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Tarnowskiej
14 6422775 lub tel. 14 6554000

Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne można śledzić na stronie: http://pogodynka.pl/ostrzezenia

UM DT

fot. UM  DT

*************************************************************************************************************

PRZEDSTAWICIELE RZĄDU NA POWIŚLU

 

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 22 maja 2019 o 10:35
  obywatel :
  Gdzie ten zbiornik ??!!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +20 (w sumie : 20)
 2. 22 maja 2019 o 12:14
  do Obywatel :
  Zbiornika nie ma. Ale nie bój nic. Świta już czeka aż będzie. Bo działki wokół planowanego zbiornika już zapewne wykupione. Ale tak tylko głośno myślę...
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +6 (w sumie : 6)
 3. 22 maja 2019 o 12:43
  error :
  Może wystarczyłoby ten most u Mastalerza rozebrać i nie byłoby problemu, tym bardziej że zgoda na budowę została wydana przez osobę bez uprawnień
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +14 (w sumie : 14)
 4. 22 maja 2019 o 14:28
  morfeusz :
  Od pamiętnej powodzi stulecia minęło raptem 10 lat i NIC nie zrobiono żeby zabezpieczyć DT przed kolejną wielką wodą .... to jest skandal... wielokrotnie zwracałem osobiście uwagę władzom w tym obecnie życzliwie nam panującemu p. burmistrzowi jak i jego poprzednikowi na konieczność odmulenia rzeki wyczyszczenia koryta regulacji brzegów co w znacznym stopniu zwiększyło by przepustowość i zapobiegło przynajmniej częściowo takiej powodzi jak miała miejsce dzisiaj... tłumaczenie wszystkiego brakiem kompetencji i pieniędzy jest żenujące ,,, co do dzisiejszej nocy to: -sztab kryzysowy zebrał się za późno i pomoc dla wielu mieszkańców była znacznie spóźniona i niewystarczająca - dostali w środku nocy kupkę piasku i kilka worków kiedy woda wlewała im się już do domów... - pytanie czy prace przy obwodnicy w okolicach ul. Nowej nie spowodowały zmniejszenia przepustowości rzeki i nie spiętrzyły wody; Wyciągając wnioski po powodzi proszę o darowanie sobie pseudo działań jakie miały miejsce 10 lat temu - ankieta dla mieszkańców terenów nad rzeką (mam ją do tej pory) o treści "Wyrażam/Nie wyrażam zgodę na nieodpłatne przekazanie części lub całości działki pod budowę wału przeciwpowodziowego " bo tylko idiota zgodzi się na oddanie nieodpłatne działki. Czekamy na realne działania...
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +17 (w sumie : 29)
 5. 22 maja 2019 o 16:18
  Ona :
  Dąbrówki Breńskie: wał na której rzece i w która stronę?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -2 (w sumie : 4)
 6. 22 maja 2019 o 16:50
  kombi :
  cytat-"Woda zalewa budynki użyteczności publicznej – nasze kino, halę sportową – mówił w nocy burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Krzysztof Kaczmarski"- nasze kino i Nadbrzeżną zalało już po raz chyba trzeci ???Jakie działania poczyniono po 2007,2010-tym, ile jeszcze ma być tych zalań aby coś, ktoś zaczął robić,,,
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +16 (w sumie : 16)
 7. 22 maja 2019 o 17:55
  Do morfeusza :
  Jeśli idiota nie odda działki pod wał, to niech ten idiota się topi. Inni mają mu zapłacić żeby go uratować. Chory człowiek...
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +12 (w sumie : 24)
 8. 22 maja 2019 o 19:41
  morfeusz :
  Z tym wałem była ściema ... nie było żadnego realnego planu budowy bo tak naprawdę mieli tylko mapę rejonu ul Sportowej... budowa wału na terenie miasta jest niewykonalna z punktu widzenia technicznego ( za mało miejsca różne poziomy brzegu po obu stronach rzeki a stwierdzenie "Jeśli idiota nie odda działki pod wał, to niech ten idiota się topi. Inni mają mu zapłacić żeby go uratować" świadczy tylko o poziomie głupoty osoby która to wygłasza ... to tak jakby ktoś przyszedł do danego delikwenta powiedział, że będzie na miejscu jego domu zbiornik retencyjny i nie ma nic do gadania i za darmo ma oddać dom działkę .... nawet jak drogę chcą budować to odszkodowanie za działkę i dom mieszkańcy otrzymują....
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +1 (w sumie : 19)
 9. 22 maja 2019 o 20:54
  "jaculo" :
  Do morfeusza: Jedź do Borzęcina Górnego to zobaczysz czy nie da się zrobić wałów przeciwpowodziowych. Kto powiedział że wał przeciwpowodziowy musi być usypany z ziemi. Tam w Borzęcinie wały wykonane są z betonu około 1 metra wysokości i wcale nie szpecą okolicy rzeki.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +10 (w sumie : 16)
 10. 22 maja 2019 o 21:16
  morfeusz :
  Problem polega na czym innym .. w ciągu 10 lat nie zrobiono niczego żeby zapobiegać, licząc naiwnie że kolejna "powódź stulecia" pojawi się za najmniej 100 lat... były jakieś zapowiedzi o zbiorniku retencyjnym, systematycznym czyszczeniu koryta rzeki a skończyło się na wyremontowaniu chodnika na alei Wolności i wyburzeniu dwóch zalanych w największym stopniu drewnianych domków na ul. Oleśnickiej... jeśli się mylę i były działania podjęte inne to proszę napiszcie jakie i jakie efekty przyniosły bo obserwując to co miało miejsce dzisiejszej nocy a to co miało miejsce 10 lat temu różnicy nie widzę żadnej...
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +11 (w sumie : 11)
 11. 22 maja 2019 o 21:24
  do "jaculo" : :
  proponuje przejedź się od mostu na ul. Kościuszki ulicą Oleśnicką i dalej Nadbrzeżną ludzie mieszkają dziesięciolecia nad samym brzegiem i nie ma gdzie im wstawić betonowego wału albo pod kinem i tamtejszymi garażami tam trzeba by 3 metry betonu postawić...
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +6 (w sumie : 12)
 12. 22 maja 2019 o 22:15
  Pytanie :
  Co zrobił przez ostatnie 8 lat były starosta ( na szczęście były) Tadeusz Kwiatkowski?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +17 (w sumie : 47)
 13. 23 maja 2019 o 06:18
  abrakadabra :
  Dawanie na tacę najwyraźniej nie chroni przed gniewem bożym. Może warto o tym w końcu pomyśleć i przekierować wpłaty na realne środki zapobiegania powodziom?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +13 (w sumie : 25)
 14. 23 maja 2019 o 06:39
  Zalani :
  Jestem. Osobą poszkodowaną w tej powodzi. Zalało mi dom. Jak wielką obludą i kłamstwem posługują się rządzący. Nie było żadnej pomocy. Już od 17 dzwoniłam do straży pożarnej co robić, bo Breńką szybko przybiera, to oni że nie mają teraz czasu rozmawiać. Do władz nie można było. Się dodzwonić. Dopiero ok godz 22 po ostrej interwencji w sztabie kryzysowym przywieźli dosłownie kupke piachu. Worków brak! Ostatecznie może z 20 dostaliśmy. Strażacy stali na drodze i patrzyli się. Nikogo do pomocy. Jak już woda zaczęła wchodzić do domu, łaskawie pomogli podnieść kilka mebli. Zaznaczam, że pomagała strażacy z OSP, nie z państwowej. Jednym słowem porażka!!!!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +18 (w sumie : 20)
 15. 23 maja 2019 o 07:46
  jan :
  A po co nam jakieś wały p.powodziowe???? Przecież lepiej za pieniądze z funduszu na zwalczanie skutków powodzi wyasfaltować polną drogę do Belerytu, itp.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +12 (w sumie : 20)
 16. 23 maja 2019 o 09:05
  zxc :
  może w końcu znowu czas pomyśleć o zbiorniku retencyjnym w Żelazówce /zgromadzenie wody w górnym odcinku strumyka-rzeki/
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +16 (w sumie : 20)
 17. 23 maja 2019 o 10:05
  […] Zobacz też: SYTUACJA POWODZIOWA NA POWIŚLU (AKTUALIZACJA) […]
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 6)
 18. 23 maja 2019 o 12:00
  ringoten :
  Po co teraz potrzebne jest tu to Szydło no i ten krętacz Morawiecki ,skoro ludziska mają inne kłopoty, chcą niby pokazać jakie to one zatroskane no i nie krytykować a na nich zagłosować !
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +16 (w sumie : 54)
 19. 23 maja 2019 o 16:12
  Anonim :
  Staż pod dowództwem dobrej zmiany komendanta nieprzygotowana , brak nawet worków i piasku
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +21 (w sumie : 29)
 20. 23 maja 2019 o 16:20
  Do pytanie :
  Gdyby nie Kwiatkowski to bys jezdzil sie leczyc tarnowie!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -16 (w sumie : 44)
 21. 23 maja 2019 o 16:26
  Do pytanie :
  A jezeli chodzi Ci o ta powodz to zainteresuj sie w kogo kompetencjach to lezy a nie wypisuj glupot! Chcialbym wiedziec co sie dzieje w Dabrowie odkad wybrali nowa wladze?? Jakbys mi przynajmniej wskazal jedna rzecz bylbym Ci bardzo wdzieczny bo tyle sie nad tym zastanawialem i wedlug mnie nie zrobili od przeszlo pol roku nic! W Dabrowie mamy zastoj i tak przez nastepne 4 lata..
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 40)
 22. 23 maja 2019 o 20:35
  Do "Pytanie" :
  Kwiatkowski opowiadał kawały w starostwie, a ty chłopie pytasz co zrobił...
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +10 (w sumie : 24)
 23. 23 maja 2019 o 21:10
  Do "do pytanie" :
  Nie mam na co sie leczyć, a z tego co słysze to strach sie leczyć tu w dąbrowie takich to mamy speców
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +16 (w sumie : 20)
 24. 23 maja 2019 o 21:27
  Była mieszkanka Powiśla :
  Patrzę ze smutkiem i współczuciem dla wszystkich mieszkańców Powiśla , których spotkała ta przykra sytuacja. Pełna nadziei trzymam za Was, oby było lepiej.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +8 (w sumie : 10)
 25. 23 maja 2019 o 21:30
  ciekawski :
  Mam takie małe pytanie: Czy przypadkiem obwodnica DT w okolicy ulicy Nowej nie zawęziła koryta rzeki Breń oraz czy przypadkiem nie podniesiono tam terenu likwidując naturalne rozlewiska tejże rzeki jeśli tak to jest to ewidentny błąd w projekcie, który ma opłakane skutki dla miasta....
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +7 (w sumie : 9)
 26. 23 maja 2019 o 22:11
  Kopernik :
  Do anonima.Komendant straży ani żaden z jego podwładnych nie odpowiada za piasek i worki do celów powodziowych.Widać kolego ananimie ,że znajomość akcji powodziowej u ciebie leży.Dla poznania takich działań nasyp wór piachu i pobiegaj wokół piaskownicy.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -3 (w sumie : 9)
 27. 23 maja 2019 o 22:43
  marion :
  Do morfeusz: Dopóty dopóki nie będzie wykonanych suchych polderów powodziowych (co najmniej) kilku przed Żelazówką sytuacja powodziowa w obrębie Dąbrowy Tarnowskiej nie zmieni się wogóle...budowa wałów wiązałaby się z przebudową całą infrastrukturą drogową w obrębie ul. Oleśnickiej, al. Wolności..a na to pieniędzy nasz uśmięchnięty gospodarz nigdy nie dostanie..dodatkowo będą musiały zostać wykonane wały na wąskich działkach w obrębie ul. Nadbrzeżnej..co wydaje się nierealne Wpływ wykonanych robót przez Wykonawcę w obrębie ul. Nowej jest znikomy. Niestety z uwagi na niewielkie spadki podłużne koryta rzeki z uwagi na śluzę w Swarzowie. Widać to wybitnie przy niewielkich przepływach..zachęcam do przejażdzki na most i sprawdzenie jak woda stoi podczas normalnych warunków pogoodwych. Przy wzburzonym przepływie jaki miało miejsce woda miała taki charakter wyłącznie z uwagi na działanie zasady zachowania pędu wody w rzece.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +7 (w sumie : 7)
 28. 23 maja 2019 o 23:47
  do pytanie do pytanie STRINGI :
  ja jestem bezpartyjny ale patrząc na poczynania to wszyscy są warci siebie ,
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +1 (w sumie : 13)
 29. 24 maja 2019 o 08:54
  do ciekawski :
  Obwodnica dopiero będzie miała wpływ na poziom wody w rzece, 7 km utwardzonego terenu spowoduje że woda bezpośrednio trafi do niej.Skutki łatwo przewidzieć.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +3 (w sumie : 9)
 30. 24 maja 2019 o 18:35
  OJCIEC + :
  Poszła plotka, że jest WAŁ do zrobienia to przyjechali :D
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +2 (w sumie : 4)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)