Dzisiaj:
Środa, 1 lutego 2023 roku
Brygida, Bryda, Dobrocha, Dobrochna, Ignacy, Iga, Ignacja, Żegota, Paweł, Siemirad

TRUDNE WARUNKI NA DROGACH

19 stycznia 2023 | komentarze 3

Z uwagi na opady śniegu pogorszyły się warunki na drogach, a w niektórych rejonach Małopolski zima w pełni. Policja apeluje do kierowców, aby odpowiednio przygotować swoje pojazdy do podróży w zimowych warunkach.

Szczególny apel kierowany jest do pieszych, aby nie stwarzać sytuacji niebezpiecznych i nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, który przy śliskiej nawierzchni nie jest w stanie nagle się zatrzymać.

Padający od rana śnieg nie ułatwia życia kierowcom i pieszym. Opady powodują zdecydowanie gorszą widoczność, a śliska nawierzchnia i zalegający śnieg powodują, że koła w każdej chwili mogą stracić przyczepność.

W czasie intensywnych opadów śniegu i mrozów bardzo ważne jest stałe utrzymanie drogi w należytym stanie, na co wpływ ma zarządca drogi. Apelujemy do kierowców, aby odpowiednio przygotować swoje pojazdy do podróży w zimowych warunkach, aby odśnieżyć cały pojazd, zwrócić uwagę na stan ogumienia i wyposażyć samochód w odpowiednie opony. Warto zaopatrzyć pojazd w linę holowniczą, łopatkę do odśnieżania, kamizelkę odblaskową, apteczkę i łańcuchy na koła. Przede wszystkim apelujemy do kierowców samochodów ciężarowych, autokarów i pojazdów dostawczych, aby na odpowiednio oznaczonych odcinkach dróg bezwzględnie stosowali łańcuchy śniegowe. Jeżeli warunki na to pozwalają, należy używać łańcuchów przeciwpoślizgowych także poza odcinkami ze znakiem C-18. Tak więc, gdy na drodze zalega duża warstwa śniegu lub jest ona wyjątkowo śliska, wtedy możemy założyć łańcuchy, by móc bezpiecznie przejechać przez wymagający odcinek. W przypadkach niestosowania się do przepisów i znaków drogowych, poruszania się niesprawnym lub nieodpowiednio wyposażonym pojazdem kierujący muszą liczyć się z konsekwencjami karnymi, a samochody bez łańcuchów przeciwślizgowych mogą być nie dopuszczane do jazdy odcinkiem, gdzie obowiązuje znak C-18 dla danej kategorii pojazdów.

Pamiętajmy o zapewnieniu widoczności sobie oraz dbaniu o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Sypiący się z jadącego samochodu śnieg, bardzo utrudnia jazdę wszystkim kierowcom. Nie mówiąc już o lodzie spadającym z jadących samochodów, który jest niebezpieczny również dla pieszych. Dlatego, zanim wyruszymy w trasę powinniśmy odśnieżyć dach i maskę auta, wszystkie szyby, światła oraz tablice rejestracyjne.
Zgodnie z przepisami:
Art. 66. 1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:
1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;
W 2023 roku wymagania związane z odśnieżaniem samochodów są znacznie większe. Za jazdę ze śniegiem na dachu lub masce samochodu, grozi mandat do 3000 zł.
Mandaty grożą również kierowcom za nieodśnieżone tablice rejestracyjne i światła. Za zakrywanie tablic możemy zapłacić 500 zł kary i dostaniemy 8 punktów karnych, w przypadku świateł to 300 zł i 6 punktów karnych.
Kierowcy mogą otrzymać także mandat, jeżeli uruchomią auto, by to się nagrzało. Oddalenie się kierującego od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu może się zakończyć mandatem w wysokości 50 zł. Z kolei w przypadku pozostawienia pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym kara wyniesie 100 zł.

Należy pamiętać, by nie odśnieżać samochodu z włączonym silnikiem, bo również tego zabrania prawo. Za takie wykroczenie grozi mandat w wysokości do 300 zł.

Opady śniegu mają utrzymywać się jeszcze przez kilka kolejnych dni, a warunki na drogach już są trudne. Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na drodze, miejmy do innych uczestników ruchu dużo szacunku oraz pamiętajmy, że to my sami decydujemy o wielu czynnikach w trakcie jazdy.
KPP w DT


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 21 stycznia 2023 o 09:56
  Mieszkaniec :
  A ile wynosi kara dla urzędników i osób odpowiedzialnych za odśnieżanie ulic? Sobota, godzina 10 rano, pług ani raz do tej pory nie przejechał ulicą. Tak samo było podczas ostatnich opadów. Są tu jacyś radni? Gdzie teraz jest Lizak??
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +19 (w sumie : 21)
 2. 21 stycznia 2023 o 16:00
  też Mieszkaniec :
  Na Szkolnej pług w sobotę pojawił się około 12 w południe. To chyba też region p. Darka Lizaka.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 0)
 3. 22 stycznia 2023 o 00:14
  Brrrrrrrrrr :
  Czy podmiot odpowiedzialny za (nie)odśnieżanie poniesie konsekwencje? Zapłaci kary? Istny skandal!!!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +13 (w sumie : 13)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)