Dzisiaj:
Sobota, 20 kwietnia 2024 roku
Agnieszki, Amalii, Czesława, Szymona, Teodora

„TURNIOKI” UCZCZĄ FOLKOWO NIEPODLEGŁOŚĆ

2 listopada 2018 | Brak komentarzy

Niebanalnie i niestereotypowo będzie czcił jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Dąbrowski Dom Kultury.

9 listopada na scenie w sali kinowej zaprezentują się dwa zespoły, które pokażą, jak pięknie w wyrażaniu miłości do Polski dopełniają się różne kręgi kultury ludowej – folklor Powiśla Dąbrowskiego wraz z tradycją Ziemi Krakowskiej i kultura góralska.


Koncert „Dąbrowiacy i górale”, nawiązujący w nazwie do słynnego dramatu Wojciecha Bogusławskiego („Krakowiacy i górale”), twórcy narodowej sceny, rozpocznie się od Krakowiaka w wykonaniu zespołu folklorystycznego „Nieczajnianie” z Nieczajny Górnej, najbardziej utytułowanego w regionie (pod kier. choreografa Jowity Wilowski). Następnie z repertuarem folkowym i w dużej części tematycznie poświęconym sylwetce św. Jana Pawła II („Płaczą góry i doliny”) radośnie celebrować będą Święto Niepodległości „Turnioki”.

To zespół folkowo – rockowy, który nieprzerwanie koncertuje od 2000 roku. Dorobek grupy to zagranych ponad 1000 koncertów w kraju i za granicą (Indie, Meksyk, Niemcy, Belgia, Ukraina, Czechy, Słowacja, Węgry), oraz wydane Albumy płytowe” „Bycek”, „Ciupaga”, „Folk atak” (poprzedzona singlem „Hej Janicku”), „Piyrwso gwiozdka”, „Na to Boze Narodzyniy”, jak również uczestnictwo w wydawnictwach folkowych z innymi zespołami lub producentami. Muzyka „Turnioków” to swoiste połączenie folku góralskiego z muzyką rockową. Niesie ona z sobą ogromną dawkę pozytywnej energii, przybliża góralską gwarę i muzykę, przenosi duchem w górskie krajobrazy. Nieobce są „Turniokom” wspólne koncerty z orkiestrami symfonicznymi, chórami.

Grupa „Turnioki” to zespół muzyczny grający i śpiewający muzykę góralską we własnej, współczesnej aranżacji. Większość repertuaru stanowią kompozycje własne zespołu . Zespół wykonuje również znane przez wszystkich popularne piosenki jak np.: “Hej bystra woda”, “Hej idzie, idzie dysc”, “W murowanej piwnicy”, “Orawa”, “Hej bez Zywieckie pola leci sarna”, “Zasiali górale owies”, “Góralu czy ci nie żal?” i wiele innych. Różne aranżacje sprawiają, że przeplatają się wzajemnie elementy muzyki rockowej, popowej, funky a nawet jazzu czy też muzyki poważnej. Dominującą jednak kategorią jest popularny obecnie żywiołowy styl góralsko-słowiański.

Występy „Turnioków” to odrobina góralskiej gwary, góralskich dowcipów, wiele dobrej muzyki oraz zabawy, tańca i śpiewu żywiołowych piosenek znanych każdemu, niezależnie od wieku. Zespół tworzą zawodowi muzycy, posiadający wyższe wykształcenie muzyczne, od lat grający w różnych składach na polskiej scenie. W 2001 roku Turnioki zagrały ok. 100 koncertów na terenie całego kraju. Również w tym samym roku ukazała się debiutancka płyta pt.: „Bycek”. „Turnioki” brały też udział w kilku festiwalach folkowych, min.: w Sosnowcu, Pińczowie, Polkowicach, Ustroniu, Zakopanem, Skierniewicach, Warszawie. Grupa koncertowała również w Dąbrowie Tarnowskiej – na jednym z koncertów gwiazd Targów Gospodarczych Gmin Powiśla Dąbrowskiego (stadion MLKS „Dąbrovia”).

Mają za sobą występ w telewizyjnej „Kawie czy herbacie”, „Telewizyjnej 1.” oraz liczne audycje radiowe. W 2002 roku zespół zagrał prawie 70 koncertów oraz wydał płytę z kolędami i pastorałkami po góralsku pt.: „Piyrso Gwiozdka”. Na początku 2003 roku Turnioki nawiązały współpracę z Krzesimirem Dębskim co zaowocowało 20 wspólnymi koncertami z orkiestrą symfoniczną pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego. W maju 2004 zagrali koncert w Lwowie a w czerwcu w Meksyku w Guadalaharze z orkiestrami symfonicznymi również pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego.

Skład zespołu:
Arkadiusz Wiech – gitara, śpiew, autor muzyki i teksów, aranżacja całości, Leszek Wiśniowski – flet poprzeczny, saksofon tenorowy i sopranowy (współpracuje z zespołem „Viva Flamenco”), Dominik Bieńczycki – skrzypce (współpracuje ze Szwagrem Kolaska oraz z Tomaszem Szwedem), Damian Kocur – instrumenty klawiszowe, śpiew, Piotr Gołębiowski – gitara basowa, Michał Baraniewicz – perkusja.

Zadanie „Dąbrowiacy i górale” jest dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Głównym sponsorem koncertu jest Operator Gazociągów Przesyłowych „Gaz-System” S.A.. Koncert stanowi podsumowanie wszystkich działań objętych zadaniem (warsztaty edukacyjne dla młodzieży i seniorów, wycieczka szlakiem Legionów Józefa Piłsudskiego).

Patronat honorowy przyjęli: Wiesław Krajewski – Poseł na Sejm RP i Krzysztof Kaczmarski – Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej.

Wstęp na koncert jest wolny.

DDK


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)