Dzisiaj:
Piątek, 3 kwietnia 2020 roku
Antoniego, Jakuba, Pankracego, Ryszarda

„TYDZIEŃ Z INTERNETEM”

1 kwietnia 2019 | Brak komentarzy

„Tydzień z Internetem” to ogólnoeuropejska kampania koordynowana przez organizację pozarządową All.Digital. Co roku włącza się w nią kilkadziesiąt krajów.

Ich mieszkańcy biorą udział w spotkaniach, seminariach czy też warsztatach, dzięki którym odkrywają potencjał Internetu. Do tej pory w akcji w całej Europie uczestniczyło już ponad milion osób. Koordynatorem polskiej edycji jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, wspierana przez liczne grono partnerów.

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Tarnowskiej po raz piąty włączyła się w kampanię. W 2015 przeprowadziliśmy warsztaty dla seniorów z obsługi tabletów i robienia selfie, rok później rozmawialiśmy o e-zakupach i bezpieczeństwie w sieci, w 2017 r. zachęcaliśmy do zainspirowania się dostępnymi w sieci materiałami na temat majsterkowania, gotowania i szycia. Rok temu zastanawialiśmy się nad weryfikowaniem posiadanych informacji o świecie i do patrzenia na różne wydarzenia z innej perspektywy. W tym roku „Tydzień z Internetem” obchodzony był w dniach od 25 do 31 marca, a tematem przewodnim było świadome korzystanie z informacji. Na tapet wzięte zostały „fake newsy” i krytyczne myślenie.

Dział dla Dorosłych i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej zrealizował cykl warsztatów dla młodzieży pt. „Nie daj się fake newsom”. Celem zajęć było poszerzenie wiedzy na temat informacji, rozwinięcie umiejętności jej oceny oraz kształtowanie krytycznej postawy wobec niej. Młodzież dowiedziała się czym są fake newsy i jakie mogą być konsekwencje ich rozpowszechniania. Uczniowie podczas zajęć podejmowali decyzje czy dana informacja jest prawdziwa czy też nie. Przy pomocy testu CRAAP pracując w grupach oceniali rzetelność artykułów opublikowanych w Internecie. Dyskusje i rozmowy pozwoliły odpowiedzieć na pytania: dlaczego trudno odróżnić prawdę od fałszu? W jaki sposób ocenić czy dana informacja jest wiarygodna czy nie? Młodzież chętnie i zaangażowaniem uczestniczyła w warsztatach m.in. dzieliła się swoim doświadczeniem w zetknięciu z fałszywymi informacjami. Podczas „Tygodnia z Internetem” w zajęciach wzięli udział: uczniowie ZSP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej, ZSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej oraz podopieczni 6-24 Hufca Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej wraz z opiekunami.

MBP w DT

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)