Dzisiaj:
Sobota, 15 sierpnia 2020 roku
Maria, Napoleon, Stefan, Stella, Trzebimir

UROCZYSTOŚCI BOŻEGO CIAŁA

21 czerwca 2019 | komentarzy 14

W tym roku Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej popularnie zwana Bożym Ciałem obchodzona była 20 czerwca. Jest to jedno z najważniejszych świąt nakazanych w kościele katolickim, podczas którego wiara wyznawana jest publicznie poprzez uczestnictwo w procesji do czterech ołtarzy.

Jak co roku uroczystość rozpoczęła Msza Św. o godz. 9:30 odprawiona przez Proboszcza Parafii NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej ks. Stanisława Cyrana, który wygłosił okolicznościową homilię.

Zaznaczył w niej jak ważny jest szacunek dla Przenajświętszego Sakramentu oraz zrozumienie istoty Ofiary Eucharystycznej, przy właściwym jej sprawowaniu i uczestnictwie. Proboszcz zaapelował o godne uczestnictwo w procesji i jej ekspiacyjny charakter. Liturgię uświetnił chór parafialny.

W Dąbrowie Tarnowskiej Procesja Eucharystyczna odbywa się co roku w centralnej części miasta, wokół rynku, do pięknie wykonanych i ozdobionych czterech ołtarzy polowych. Trasa procesji tradycyjne wiodła ulicami; Zamkowa, Grunwaldzka, Kościuszki, Rynek przed Urzędem Miejskim, Jagiellońska, św. Jana, B. Joselewicza, Rynek, Kościuszki, Grunwaldzka, Zamkowa do Kościoła NMP Szkaplerznej.

Jak co roku ołtarze zostały przygotowane przez Urząd Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej, Chór Parafialny, Starostwo Powiatowe oraz Cech Rzemiosł Różnych.

W procesji eucharystycznej uczestniczyli: księża, siostry zakonne, ministranci, dzieci w strojach pierwszokomunijnych sypiące kwiaty, orkiestra Dąbrowskiego Domu Kultury, chór parafialny, poczty sztandarowe stowarzyszeń parafialnych, OSP Dąbrowa Tarnowska, Cech Rzemiosł Różnych i bardzo liczna grupa parafian i gości. Domy na trasie procesji były udekorowane emblematami i obrazami religijnymi. Całość trasy zabezpieczali na skrzyżowaniach ulic dąbrowscy Policjanci, którym wyrażamy wielką wdzięczność.

UM w DT

 

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 21 czerwca 2019 o 16:00
  Adiafora :
  Chciałbym się dowiedzieć, czy właściwym jest wykorzystywanie budynków świeckich do celów religijnych? Czy równie dobrze zamiast religijnego transparentu na ścianie mogłyby zaistnieć symbole będące w opozycji do wyżyj wspomnianych? Żyjemy w państwie świeckim i tak samo, jak profanum nie powinno wkraczać w strefe sacrum, tak samo sacrum nie powinno ingerować w profanum. Moim zdaniem niewłaściwym jest ustawianie ołtarza przed urzędem miasta, z napisem religijnym mogącym sugerować iż wszyscy się z nim utożsamiamy. Rozumiem potrzebę osób wierzących do ekspresji swoich uczuć religijnych poprzez różnego typu obrzędy, ale czy w naszym mieście nie ma miejsc, które mogłyby zastąpić świeckie urzędy i inne tego typu budynki, które powinny być wolne od wszelkich ideologii? Nie chcę nikogo urazić powyższymi słowami ale w mojej opinii wspomniana sytuacja nie powinna mieć miejsca bez względu na wszystko.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +3 (w sumie : 47)
 2. 21 czerwca 2019 o 16:09
  Dąbrovianin :
  Gratuluję dla włodarzy miasta i służb za piękną wizytówkę na plantach w czasie procesji Bożego Ciała. Menel pijany w sztok śpiący na ławce na głównej alejce plant, który w czasie procesji spadł przynajmniej dwa razy z ławki daje nam piękny obraz dąbrowskich plant w dzień powszedni. Czy nie można w jakiś sposób załatwić tego? Dlaczego muszę tłumaczyć dzieciom "dlaczego ten pan śpi" i "dlaczego śmierdzi". Jakoś starałem się z tym żyć, ale po tym co zobaczyłem w czasie procesji mam dość. Policja musi podjąć jakieś kroki z urzędu bo planty to wizytówka wizytówka Dąbrowy a teraz to wstyd i strach czasami przejść przez planty.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +16 (w sumie : 32)
 3. 23 czerwca 2019 o 16:37
  Widz :
  Całkowicie się z Tobą zgadzam Adiaforo, problem w tym, że w tej szerokości geograficznej idea świeckiego państwa postała w głowach niewielu.Władza świecka nawet nie próbuje wybijać się na niezależność, bo właściwa władza zaraz pokazałaby jej miejsce w szeregu.I żeby było ciekawiej, to taka próba uporządkowania przestrzeni publicznej ze strony tych, co się w niej rozpychają uznana by była za prześladowanie.Gdzie tu logika? Ale kto o to dba? U nas Boskie i cesarskie są nie do odróżnienia.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +5 (w sumie : 27)
 4. 24 czerwca 2019 o 07:46
  123 :
  Ludziom już zaczyna wszystko przeszkadzać co związane z Bogiem i Kościołem - to bardzo przykre. Odkąd pamiętam ołtarze były robione w tych właśnie miejscach i nie są one robione baz nakładów ale wydaje mi się że Ci którzy je wykonują odczuwają z tego powodu radość a że wykonywane są na budynkach urzędów to może jakość to tych ludzi łączy.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -3 (w sumie : 29)
 5. 24 czerwca 2019 o 13:34
  Piotr :
  Polecam wszystkim,opowiadającym się za tzw. świeckością książkę W. Roszkowskigo, Roztrzaskane lustro - upadek cywilizacji zachodniej.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -12 (w sumie : 22)
 6. 24 czerwca 2019 o 17:26
  ewa :
  Procesje Bożego Ciała ulicami odbywały się nawet w czasach PRL . !!! Sama osobiście w nich uczestniczyłam . Przecież nikt nie ciągnie nikogo łańcuchem do kościoła czy na procesję .
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -1 (w sumie : 13)
 7. 24 czerwca 2019 o 17:42
  jan :
  A mi nie przeszkadzają ołtarze w mieście, organy, księża, itp. Sądzę, że problem leży gdzie indziej. Z tego co pamiętam Polska w czasach świetności była jednym z najbardziej tolerancyjnych krajów w Europie i komu to przeszkadzało? A jak jest obecnie i to gównie za sprawą KK? Nie przypominam sobie, by któryś z naszych pasterzy odniósł się do zrypki od biskupa za spotkanie z p. Jakim w auli domu parafialnego. Nie pamiętam również by nasi księża odnieśli się do spraw pedofilii wśród księży. Jedyną taką wzmianką było 2 - 3 zdania w kazaniu ks. proboszcza, po czym zjechał film "Kler" jeszcze przed premierą by ogłosić zbiórkę kilku milionów na organy. Podczas zimy, jakiś bezdomny notorycznie nocował w budynku kościoła, zgłosiłem to ks. proboszczowi, że człowiek potrzebuje pomocy. Odpowiedź: "Tak wiem, jakiś pijaczek przychodzi". Trzeba jakiś komentarz??? W ostatnią niedzielę była śpiewana przebłagalna suplikacja za obrazę Boga. Wszystko OK, a czy w naszym kościele było przebłagalne nabożeństwo za grzechy i słabości księży. Dlaczego w kościele coraz więcej informacji wyzwalających najniższe instynkty i świetnie wpisujące się w retorykę TVPis typu, seksualizacja dzieci, gender, lgbt, itp. Czy nie zapisano w Pismach "a bramy piekielne go nie przemogą"?? Jak to jest z tą wiarą, kk jest nie do zniszczenia ale przyjdzie jakiś gender i go zje?? Ludzie, halo. Tak wiem, nie wolno nic złego powiedzieć bo to będzie jako jawny atak na kościół, wiarę i Boga. Nie wiem też dlaczego co niedziela słychać o wyimaginowanych i wyolbrzymionych zagrożeniach, a jakoś nigdy nie słyszałem a złym przykładzie jaki dają rządzący, którym jest na rękę skłócanie społeczeństwa. Prawda jest taka, że kk ma profity od obecnej władzy, a PiS bez kk i jego wsparcia znikłby w kilka miesięcy. Dlatego jest jak jest...
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +16 (w sumie : 22)
 8. 24 czerwca 2019 o 21:42
  Clemenceau :
  A co jest złego w świeckim państwie? Niektórym to się chyba marzy teokracja...
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +18 (w sumie : 20)
 9. 25 czerwca 2019 o 00:14
  Adiafora :
  Nie wiem, czy ludziom zaczyna przeszkadzać wszystko co jest związane z bogiem i kościołem. Jestem daleki od krytykowania kogoś za poglądy lub przekonania, jeśli mieszczą się one w obrębie obowiązujących norm prawnych i nie naruszają wolności innych osób. Nikt nie powinien ingerować w to co zapewnia nam art. 53. Konstytucji RP (można by jedynie dyskutować nad ustępem 4., w części gdzie jest mowa o miejscu naruszenia), ale każdy powinien mieć na względzie art. 32. Konstytucji RP. Warto też, co może być przydatne w tej dyskusji, zwrócić uwagę na art. 25. Konstytucji RP, który w ust. 1. mówi o bezstronności władz publicznych w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, a w ust. 3. o autonomii i wzajemnej niezależności pomiędzy państwem a kościołem i innymi związkami wyznaniowymi.Jeśli ludzie pragną ekspresji swoich poglądów to mają do tego szerokie możliwości. Chodzi tylko o to, czy powinno się to odbywać z wykorzystaniem budynków świeckich władz? Budynki władzy samorządowej należą do całej wspólnoty samorządowej, do której przynależność jest obowiązkowa dla każdego z nas. Jednak nie wszyscy mamy takie same poglądy i nie wszyscy reprezentujemy określone postawy. Magistrat bez wątpienia jest jednym z najważniejszych symboli naszej wspólnoty i proszę sobie wyobrazić co czują osoby, które są w opozycji do pewnych haseł głoszonych przez określoną wspólnotę religijną. Dlatego uważam, że niektóre miejsca powinny być wolne od przekonań religijnych czy światopoglądowych. Być może ludzie odczuwają radość i poczucie jedności współpracując przy jakimś święcie ale współpraca nie jest przypisana do konkretnego miejsca. Nie czytałem wspomnianej książki, ale z punktu widzenia uregulowań prawnych (Ustawa z 17.05.1989r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania) Polska jest państwem świeckim, opierającym swoje relacje ze związkami wyznaniowymi na zasadzie separacji skoordynowanej (wywodzącej się i obecnej w Niemczech). Nie uważam też, aby religia była jedynym źródłem moralności człowieka. Jestem też daleki od tego, aby religię w danym społeczeństwie uważać za dominujący czynnik, który decyduje o kondycji tego społeczeństwa (cywilizacji). Myślę, że ocena danej cywilizacji cechuje relatywizm. Państwo powinno być świeckie choćby z tego powodu, że daje najlepszą możliwość do egzystowania i przenikania się różnych poglądów. Nie cofajmy się do czasów cezaropapizmu lub papocentryzmu. Z przeszłości należy czerpać to, co sprawi, że przyszłość będzie lepsza. Należy manifestować i szanować naszą różnorodność ale nie przy wykorzystywaniu miejsc, które powinny być wolne od wszelkich ideologii. Est modus in rebus! Na marginesie muszę zaznaczyć, że cieszę się z dyskusji, która się nawiązała. Warto mieć własne poglądy oparte na własnym krytycznym myśleniu i warto się nimi wymieniać w rzeczowej dyskusji. Ps. Pozdrawiam widza, który także podziela idee świeckiego państwa.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +16 (w sumie : 24)
 10. 25 czerwca 2019 o 12:49
  uczestnik :
  procesja w tle z żulami, a policja nic wstyd dla miasta !!!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +1 (w sumie : 5)
 11. 25 czerwca 2019 o 13:58
  Piotr :
  Proponuje państwu dobrą książkę, po to, aby nie wyrażać opinii pod wpływem emocji i uleganiu propagandy.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -5 (w sumie : 9)
 12. 25 czerwca 2019 o 15:06
  Ilona :
  Nareszcie dyskusja na poziomie. Podzielam głosy o tolerancji i niezależności, tylko to tak teoretycznie wygląda.Na przykład szkoły są na usługach parafii jak idzie o rekolekcje. Nikt sie nie pyta nauczycieli czy chcą pilnowac tam dzieci, a to przecież sprawa rodzica czy nauczyciela religii. Niektorzy czują sie do tego zmuszani i tu tolerancja sie kończy.Też nie mam nic przeciw wierzącym, ale żeby to było dobrowolne.Albo rozdział KK i państwa albo podporządkowanie.Wydaje się że gdzie indziej jest z tym mniej problemu. U nas wciąż pod górkę.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +7 (w sumie : 9)
 13. 25 czerwca 2019 o 16:40
  ja :
  Dzieje17:7-24 Bóg, który uczyniłświat i wszystko, co na nim.ten , będąc Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniah ręką zbudowanych,Ani nie jest obsługiwany rękami ludzkimi, jak gdyby czegoś potrzebował. ponieważ on sam daje wszystkim życie i dech i wszystko
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 8)
 14. 26 czerwca 2019 o 20:37
  Clemenceau :
  1. Piotrze "bez emocji i uleganiu propagandy"? To Ty piszesz u rzekomym upadku cywilizacji, którym ma być podobno odejście od chrześcijaństwa. Jaki jest niby ten upadek? Że ludzie do kościoła nie chodzą? To ich wybór i nie jest to wyznacznik czegokolwiek. Wiara nie czyni nikogo dobrym lub złym. A może powodem jest to, że niektóre media pokazały jak imigranci gwałcą kobiety w Europie? Jeśli tak to polecam się rozejrzeć jak wygląda sytuacja kobiet w Polsce...tutaj do dziś kobieta nie ma odwagi zgłosić gwałtu dokonanego przez męża- bo co ludzie powiedzą, bo mąż, bo zniszczy życie, bo rozwód to grzech, bo dzieci etc. Nawiasem mówiąc... gdyby moje dziecko miała raka, to wolałbym je leczyć w tej upadłej Europie, a nie w naszej ostoi chrześcijaństwa. Bo niestety jesteśmy bardzo bogobojni, Kościół pod opieką Państwa, ale pieniędzy na onkologię czy psychiatrię dziecięcą już niestety nie ma... 2. Ilono, lekcje religii w szkołach to jest jeden wielki bezsens. Większość osób uczęszcza na nie bo " co powiedzą rodzice/babcia/ludzie?" Dwie godziny marnowania czasu na nic, już lepsze byłyby lekcje etyki/podstaw filozofii, biologii, fizyki, ale niestety nikt nie ma odwagi wynieść religii poza budynek szkoły czy przestać księżom płacić. Za duży wpływ na wyborców...
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +13 (w sumie : 13)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)