Dzisiaj:
Piątek, 19 kwietnia 2024 roku
Adolfa, Leona, Tymona, Włodzimierza

Uroczystości w lesie Buczyna (FILM)

3 maja 2012 | komentarzy 5

34 nazwiska pomordowanych przez hitlerowców mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego znalazły się na pamiątkowej tablicy odsłoniętej w Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze. Organizatorem uroczystości był Powiat Dąbrowski, a inicjatorką takiej formy upamiętnienia ofiar – Felicja Skwirut, siostra Stanisława i Zygmunta Gilów z Hubenic, którzy znaleźli się wśród rozstrzelanych w grudniu 1939 r.

34. mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego znalazło się wśród ponad 10 tysięcy zabitych przez hitlerowców w lesie Buczyna. Na znajdujących się na terenie cmentarza wojennego trzech tablicach upamiętniono mieszkańców między innymi ziemi tarnowskiej, tuchowskiej i nowosądeckiej. Nie było dotąd jednak tablicy poświęconej mieszkańcom Powiśla Dąbrowskiego.

W lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze w grudniu 1939 r. hitlerowcy rozstrzelali 34. mieszkańców Powiatu Dąbrowskiego. Wydali na nich wyrok śmierci na podstawie donosów o posiadaniu broni. Najmłodszy z rozstrzelanych miał prawdopodobnie 18 lat, najstarszy – 62 lata. Zginęli mieszkańcy kilkunastu miejscowości Powiatu Dąbrowskiego: Ćwikowa, Dąbrówek Breńskich, Hubenic, Kannej, Kłyża, Kupienina, Laskówki Delastowskiej, Mędrzechowa, Odmętu, Samocic, Skrzynki, Suchego Gruntu, Toni, Woli Mędrzechowskiej, Zalipia i Żelichowa. Wśród nich zabito m.in. dwóch żołnierzy Wojska Polskiego, wójta Mędrzechowa Michała Ząbka, 58 – letniego młynarza z Żelichowa Stanisława Drewnianego z 19 – letnim synem Franciszkiem. Zginęła również kobieta – 47 – letnia Zofia Kleszczyńska z Mędrzechowa. Każde zapisane na tablicy nazwisko upamiętnia dramatyczną śmierć przez rozstrzelanie.

Na uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy, poprzedzone polową mszą świętą, przybyły władze powiatu i gminy Dąbrowa Tarnowska, przedstawiciele powiatu, gminy i miasta Tarnów, burmistrzowie i wójtowie ościennych miejscowości. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również m.in.: ambasador Urszula Gacek, wicewojewoda Małopolski Andrzej Harężlak, radny Województwa Małopolskiego Bolesław Łączyński, parlamentarzyści: Józef Rojek, Edward Czesak, Robert Wardzała, a nawet wiceburmistrz zaprzyjaźnionego samorządu (XVIII. dzielnicy Budapesztu) dr Lévai István Zoltán.

Po odczytaniu nazwisk zapisanych na tablicy rozpoczęto modlitwę w intencji pomordowanych. Następnie delegacje samorządowe i zaproszeni goście złożyli kwiaty pod tablicami upamiętniającymi ofiary hitlerowców. Uroczystość zakończył krótki okolicznościowy program artystyczny.

Urszula Skórka

Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji z uroczystości.

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 5 maja 2012 o 15:11
    Wincenty :
    Niech spoczywają w pokoju. Smutną lekcją z tego wydarzenia jest też i to, że nie musielibyśmy dziś czcić pomordowanych przez Niemców, gdyby nie polska zawiść sąsiedzka.Ostrożnie więc z tą dumą, Panowie.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +6 (w sumie : 8)
  2. 5 maja 2012 o 16:08
    Gal Anonim :
    Uroczystość piękna i wzruszająca, ale zomowców i ormowców o kilka sztuk za dużo przed tym pomnikiem
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +6 (w sumie : 8)
  3. 6 maja 2012 o 09:39
    nikt :
    myślę, że tablicy nie ufundował pan starosta,tylko podatnicy!No chyba ,że się mylę i pan starosta z własnego portfela -to przepraszam!Wydaje mi się że za dużo zasług sobie panowie przypisujecie w tej kwestii!!!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +7 (w sumie : 7)
  4. 16 maja 2012 o 13:10
    Paweł Kolcaty :
    Bardzo to miłe i budujące, że mieszkańcy Powiśla Dąbrowskiego o swoich przodkach pamiętają. Smutnym zaś jest nietakt politykierskiego paplania nawet w obecności prochów pomordowanych przez hitlerowców.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 5)
  5. 17 maja 2012 o 10:30
    do Pawł Kolacaty :
    Nietaktem jest obecność ormowców zomowców esbeków i ubeków w życiu publicznym w niepodległej RP w gminach i powiatach a jeszcze większym nietaktem jest obecność tych typów na tego typu pięknych uroczystościach upamiętniających tragiczne karty historii w których komuniści odegrali podobną rolę co hitlerowcy.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 3)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)