Dzisiaj:
Niedziela, 22 maja 2022 roku
Emila, Heleny, Jana, Julii, Wiesława, Wisławy

„UROK MULINY I KORDONKA”

15 lutego 2019 | 1 komentarz

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej zaprasza do zwiedzania wystawy pt. „Urok muliny i kordonka”.

Ekspozycja prezentuje bogaty zbiór haftowanych obrazów i szydełkowych serwet oraz bieżników wykonanych przez Danutę Owsiany z d. Kądzielawska. Autorka prac to dąbrowianka, mężatka, matka trójki dzieci oraz babcia czwórki wnuków.

Chociaż urodzona w Wyszogrodzie woj. świętokrzyskie, całe życie mieszka w Dąbrowie Tarnowskiej. Szydełkuje od II klasy szkoły podstawowej. Zamiłowanie do szydełka wszczepiła jej wychowawczyni Emilia Bryła. Jej pasją była muzyka, od I klasy szkoły podstawowej grała na mandolinie pod okiem Janiny Kogut. W późniejszych latach pod kierunkiem Krystyny Ceglewskiej (dyrektor dąbrowskiej Biblioteki w latach 1949-1955) uczyła się gry na pianinie. Zamiłowanie do haftu pojawiło się później. Inspiracją do zainteresowania się tą czynnością była wystawa haftu Marii Ryby. Jest samoukiem, haftu uczyła się z książek i poradników. Po raz pierwszy prezentuje swoje prace szerszej publiczności. Haftowane obrazy tworzy najczęściej z potrzeby serca – celem podarowania ich najbliższym osobom. Lubi szydełkować bieżniki i serwety. Wzory i pomysły czerpie z internetu i gazet. Jest uczestniczką warsztatów artystycznych działających przy dąbrowskiej bibliotece. W czasie wolnym czyta książki i ogląda seriale.

To 53. wystawa prezentowana w ramach cyklu „Artyści Powiśla Dąbrowskiego”. Ekspozycję można zwiedzać do 22 marca br. w holu na parterze od poniedziałku do soboty w godzinach pracy Biblioteki. Zapraszamy.

MBP w DT

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 15 lutego 2019 o 17:19
    Grażka z DT :
    Gratuluję Danusiu wspaniałej wystawy,Twoje prace są piękne! Sąsiadka Grażyna
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 3)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)