Dzisiaj:
Czwartek, 13 sierpnia 2020 roku
Diana, Dianna, Gertruda, Helena, Hipolit, Hipolita, Jan, Kasjan, Radomiła, Wojbor

V Turniej pod Wieżycą

12 lipca 2017 | komentarze 4

Już od dni czterdziestu nadchodziły do Inkwizytora liczne donosy o działalności czarownic i herezji szerzącej się na bagnach wokół Wieżycy.

W sobotę gdy zbliżała się pora rozpoczęcia obrad Trybunału Inkwizycyjnego, nad okolicznymi mokradłami rozszalała się okrutna wichura z piorunami i gradobiciem. Wiatr obalał wielkie drzewa na pobliskie trakty uniemożliwiając dotarcie członkom Trybunału, a tym samym wezwanie i osądzenie winnych.

Apokaliptyczna zawierucha nie oszczędziła też obozu namiotowego, zamieszkiwanego przez wielką liczbę rycerstwa i gawiedzi przybyłej na proces. Toć okazja niezwykła – obrady takowe zwyczajowo tajnymi były a tu ponoć można było był coś niecoś podejrzeć, podsłuchać a i przy mękach oskarżonych poasystować… Cóż, kiedy siły nieczyste tak potężne, przez wiedźmy miejscowe na pomoc zostały wezwane i obrady przełożyć musiano.

Na szczęście nikt z gości trwale nie ucierpiał, a powóz jeden, na który konar ogromny upadł nawet uszczerbku na lakierze nie doznał. Najbardziej przemoczonych litościwy grododzierżca Wojciech z Bagien na nocleg pod dach swej Wieżycy przyjął. Dnia następnego zaś pielgrzymkę do kaplicy pobliskiej sam poprowadził w intencji podziękowania za Boską opiekę nad przybyłymi i gospodarzami.
Te wypadki znamienne tylko potwierdziły palącą konieczność interwencji Inkwizytora. Wiemy, że spis wszystkich donosów szczęśliwie ocalał i wykorzystany będzie jako materiał dowodowy podczas procesu przeniesionego na miesiąc jesienny jakowyś. Tym razem jednak do zaproszonych gości kruki z wieścią wyślemy, by zło dnia tego nie znało i pułapek na przedstawicieli Boskiej sprawiedliwości nie zastawiało.

Aby igrce zapewnić pielgrzymom z dzielnic bliskich i odległych przybyłym na proces niedoszły, grododzierżca jadło i napitki rozdać kazał, kramy rzemieślnicze ustawić a i barda Roderyka z grajkami z dalekiego grodu Wrocławia ku uciesze tłumu zaprosił. Zaś w potyczkach turniejowych takie oto wyniki ustanowiono: w pojedynkach samojeden najwaleczniejsi byli rycerze – Kotu z Tarnowa, Quaipeda z Warszawy i Piotr z Będzina; w walkach samopiąt – Minetaury, Ciężka Dwójka i Templariusze; najcelniejsi łucznicy to: Damian, Jeżyk i Pawfcio, zaś w biegu dam najzręczniejsze się okazały Evelina z Żor, Patrycja z Oświęcimia i Oliwia z Tarnowa.

Pomysłodawcą i organizatorem jubileuszowego V Turnieju pod Wieżycą był „Poczet Bagiennych z Wieżycy”. Wsparły go trzy inne grupy rekonstrukcji historycznej – Bracia Dobrzyńscy z Krakowa, Bractwo Świętego Jakuba i Joannici z Mielca. Impreza zgromadziła 24 grupy z całego kraju / tym razem aż 160 rekonstruktorów historycznych wieku XIII. ! / i była dostępna dla publiczności. Całość otwarli burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, wójt gminy Olesno Witold Morawiec oraz Sołtys wsi Oleśnica Marta Kądzielawska.

Nagrody ufundowali: Starostwo Powiatowe, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej oraz firmy Zbud i Invest. Organizatorzy dziękują również serdecznie za wsparcie Bankowi Spółdzielczemu z Dąbrowy Tarnowskiej oraz firmom: Wielopolanka, Rolbud, Tabak, Jaś, Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów w Ćwikowie i Radgoszczy, Mrówka, Nieruchomości p. Serwin, Lemar, oraz firmie Akcentstudio, która jak co roku bezinteresownie zaprojektowała i wykonała piękny plakat turnieju. Produktami żywnościowymi wsparła nas firma Tracz, panie Żelazowskie i Mariusz Pustuła. Pomoc organizacyjną uzyskaliśmy od Urzędu Gminy Olesno, sołtys wsi Oleśnica i Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno. Pyszny bigos przygotowało Centrum Polonii Ośrodek Kultury Turystyki i Rekreacji w Brniu.

Patronami medialnymi byli – Gazeta Krakowska, Miasto i Ludzie oraz e- Kurier Dąbrowski. O imprezie i projekcie grodowym można było usłyszeć w Radiu Kraków i radiu ESKA. Opiekę naukową sprawowało Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

Poczet Bagiennych z Wieżycy

Instytucje i osoby prywatne chcące wspomóc naszą działalność finansowo, rzeczowo lub organizacyjnie prosimy o kontakt tel. 609484321, mail wojciech.z.bagien@interia.pl. lub facebook: Wojciech z Bagien Maniak


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 12 lipca 2017 o 20:37
  buc :
  Oj te wasze uda.Czarna i ruda.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -5 (w sumie : 13)
 2. 13 lipca 2017 o 06:18
  Rolnik do Buca :
  Nie pij tyle Bucu.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +5 (w sumie : 11)
 3. 13 lipca 2017 o 15:25
  buc :
  Rolniku idź coś wydoić.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -1 (w sumie : 9)
 4. 14 lipca 2017 o 15:10
  Rolnik do Buca :
  Trzeźwy tego nie pisałeś ? To, że Ty coś wydoiłeś nie znaczy, że ja mam robić to samo. Znasz się na wszystkim, na tym szczególnie.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +3 (w sumie : 5)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)