Dzisiaj:
Środa, 24 kwietnia 2024 roku
Aleksandra, Aleksego, Grzegorza, Horacego

VII trening międzydrużynowy pod Wieżycą

15 lutego 2016 | Brak komentarzy

Ok. 50 osób z Krakowa, Rzeszowa, Nowego Sącza i Dębicy przybyło pod Wieżycę na VII międzydrużynowy trening i jednocześnie pierwszą imprezę w tym sezonie na włościach Pocztu Bagiennych.

Tym razem, jako że zgrupowanie przypadło w przeddzień Święta Zakochanych, nie zabrakło także walentynkowych akcentów.


Organizatorami tej imprezy, przeznaczonej dla rekonstruktorów historycznych, był Poczet Bagiennych z Wieżycy wraz z Sojuszem Grodów Pogranicza, zrzeszającym wczesnośredniowiecznych wojów z okolicznych drużyn. Do Oleśnicy przybyło prawie 50. rekonstruktorów historycznych odtwarzających wieki od IX do XIII.
Reprezentantami XIII. wieku byli, oprócz Pocztu Bagiennych z Wieżycy, Bractwo Rycerskie św. Jakuba w Rzuchowej i Joannici z Mielca.

Rekonstruktorzy historyczni odtwarzający Wieki Średnie już nie raz udowadniali, że nie straszne im są trudne i bardzo trudne warunki – od kilkudziesięciostopniowych upałów, przejmujących mrozów, aż po podmokłe tereny, jak na włości Bagienne przystało.

Rycerze ćwiczyli manewry w dużych grupach oraz pojedynki indywidualne. Nie przeszkodził im deszcz, kałuże i błoto. Stan strojów historycznych po treningach wskazywał na wielkie zaangażowanie odtwórców historii.
Młodzi adepci rekonstrukcji ćwiczyli swoje umiejętności na specjalnym nowym urządzeniu treningowym, przygotowanym przez Bagiennych. Rekonstruktorki historyczne prowadziły warsztaty śpiewu białego, grzejąc się przy ognisku.

W przerwach między ćwiczeniami wszyscy uczestnicy imprezy mogli się posilić. Drużyna Grodu Horodna przygotowała pyszny bigos, grododzierżczyni Andzia z Bagien wypiekała racuchy z miodem i makiem, a sołtys wsi Oleśnica Marta Kądzielawska przywiozła chleb.

Jako że impreza odbyła się w przeddzień Walentynek, każda z kobiet przybyłych pod Wieżycę dostała od gospodarzy upominek. Rekonstruktorki z Horodnej wykonały własnoręcznie ciasteczka z imionami wojów, a grododzierżca Wojciech z Bagien (zwany również „ojcem smoków”) otrzymał pięknego, kolorowego, ciastkowego smoka.

W marcu Poczet Bagiennych zorganizuje przemarsz spod Wieżycy do kościoła w Oleśnie.

us

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)