Dzisiaj:
Środa, 15 lipca 2020 roku
Daniela, Dawida, Ignacego, Włodzimierza

Walentynki

14 lutego 2020 | Brak komentarzy

Święto zakochanych obchodzone 14 lutego do Polski trafiło wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Popularność uzyskało jednak dopiero w latach 90. XX wieku. Nazwę zawdzięcza swemu patronowi św. Walentemu.

Życiorys Świętego nie jest do końca znany, są dwie wersje dotyczące jego pochodzenia i działalności. Prawdopodobnie był biskupem Terni, znajdującego się ok. 100 km od Rzymu, zmarł w Rzymie, 14 lutego 269 lub 270 r. Inne źródła podają , że św. Walenty był rzymskim kapłanem i lekarzem.

W czasie prześladowań chrześcijan uzdrowił on ze ślepoty córkę jednego ze sług cesarskich i doprowadził do nawrócenia całej jego rodziny. Czyn ten bardzo rozgniewał panującego cesarza Klaudiusza II Gota. Z rozkazu władcy, biskupa pobito maczugami, a następnie ścięto.

W miejscu, w którym święty został pochowany, w IV w. papież Juliusz I kazał wznieść nad grobem bazylikę. Św. Walenty znany był również z tego, iż udzielał ślubu zakochanym (niekoniecznie za zgodą rodziców).

Dziś walentynki to okazja do wyznania swych uczuć, poprzez wysyłanie kartek z wierszykami, obdarowywanie prezentami, kwiatami ludzie pokazują ile dla siebie znaczą. Często również osoby nieśmiałe, które nie miały dotąd odwagi wyznać swych uczuć ujawniają je. Walentynki spotykają się również z negatywnym podejściem ze strony części społeczeństwa, uznawane są za kolejne zapożyczenie i amerykanizm.

Święto to konkuruje o miano tzw. święta zakochanych z rodzimym świętem słowiańskim zwanym potocznie Nocą Kupały lub Sobótką, związane z letnim przesileniem słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, co przypada około 21-22 czerwca.

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)