Dzisiaj:
Niedziela, 22 maja 2022 roku
Emila, Heleny, Jana, Julii, Wiesława, Wisławy

Walentynki

14 lutego 2019 | 1 komentarz

Święto zakochanych obchodzone 14 lutego przywędrowało do nas z Anglii. Najbardziej rozpowszechniło się w Anglii i Francji, w Polsce obchodzone od niedawna.

Nazwę zawdzięcza swemu patronowi św. Walentemu. Życiorys Świętego nie jest do końca znany, są dwie wersje dotyczące jego pochodzenia i działalności. Prawdopodobnie był biskupem Terni, znajdującego się ok. 100 km od Rzymu, zmarł w Rzymie, 14 lutego 269 lub 270 r. Inne źródła podają , że św. Walenty był rzymskim kapłanem i lekarzem.

W czasie prześladowań chrześcijan uzdrowił on ze ślepoty córkę jednego ze sług cesarskich i doprowadził do nawrócenia całej jego rodziny. Czyn ten bardzo rozgniewał panującego cesarza Klaudiusza II Gota. Z rozkazu władcy, biskupa pobito maczugami, a następnie ścięto.

W miejscu, w którym święty został pochowany, w IV w. papież Juliusz I kazał wznieść nad grobem bazylikę. Św. Walenty znany był również z tego, iż udzielał ślubu zakochanym (niekoniecznie za zgodą rodziców).

Dziś walentynki to okazja do wyznania swych uczuć, poprzez wysyłanie kartek z wierszykami, obdarowywanie prezentami, kwiatami ludzie pokazują ile dla siebie znaczą. Często również osoby nieśmiałe, które nie miały dotąd odwagi wyznać swych uczuć ujawniają je. Walentynki spotykają się również z negatywnym podejściem ze strony części społeczeństwa, uznawane są za kolejne zapożyczenie i amerykanizm.

Święto to konkuruje o miano tzw. święta zakochanych z rodzimym świętem słowiańskim zwanym potocznie Nocą Kupały lub Sobótką, obchodzonym w nocy z dnia 21 na 22 czerwca.


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 15 lutego 2019 o 18:07
    Czytelnik :
    Wbrew temu, co możemy przeczytać na stronie jednej z instytucji kultury Walentynki nie zostały zapoczątkowane w Wielkiej Brytanii! Tam oraz w USA jest najbardziej znane. Geneza święta wywodzi się ze starożytności.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 3)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)