Dzisiaj:
Piątek, 16 kwietnia 2021 roku
Benedykta, Bernadetty, Erwina, Julii, Urbana

WALENTYNKOWA AKCJA KRWIODAWSTWA

10 lutego 2021 | Brak komentarzy

W najbliższą niedzielę, 14 lutego 2021 roku, w oddziale terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie (ul. Lwowska 178 A) organizowana jest walentynkowa akcja krwiodawstwa.

Krew będzie można oddać w godzinach od 9:00 do 13:00. Akcja skierowana jest do wszystkich krwiodawców, a w szczególności tych, którzy w tygodniu nie mogą zgłosić się do centrum.

Krew to najcenniejszy lek, którego nie można niczym zastąpić, ani go sztucznie wyprodukować. Zarówno krew, jak i jej składniki ofiarowane przez krwiodawców podawane są głównie pacjentom wymagającym transplantacji, zabiegów kardiochirurgicznych, operacyjnych, osobom u których występują braki krwi i jej składników, zaburzenia krzepnięcia, pacjentom z chorobami nowotworami, w trakcie i po chemioterapii, osobom po oparzeniach i urazach oraz tym, którzy ulegli wypadkowi. Niewystarczające zapasy krwi, skutkują wstrzymaniem w szpitalach niektórych planowych zabiegów i operacji.

Na chwilę obecną najbardziej brakuje krwi grupy B Rh+, B Rh- i AB Rh-, choć zapasy pozostałych grup krwi też z każdym dniem się kurczą.

Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, która nie jest objęta kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym. W ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi nie należy spożywać alkoholu i ograniczyć palenie papierosów. Trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem. Do oddania krwi należy zgłosić się wypoczętym, po lekkim beztłuszczowym posiłku.

Zbiórka odbędzie się z zachowaniem całkowitego reżimu sanitarnego.

Pamiętajmy – oddanie krwi nic nie kosztuje, a może uratować zdrowie lub życie drugiego człowieka.

Więcej informacji o oddawaniu krwi znajduje się na stronie https://rckik.krakow.pl/ oraz https://krwiodawcy.org/

powiatdabrowski.pl


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)