Dzisiaj:
Niedziela, 7 sierpnia 2022 roku
Alberta, Anny, Donata, Dorot, Kajetana

WARSZTATY DLA MŁODZIEŻOWYCH DRUŻYN POŻARNICZYCH

13 czerwca 2022 | Brak komentarzy

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z terenu Powiatu Dąbrowskiego przez trzy dni brały udział w warsztatach, w trakcie których ćwiczyły swoją sprawność fizyczną i podnosiły wiedzę z zakresu bezpieczeństwa.

Przyjechaliśmy na trzydniowe warsztaty, na które nas zaproszono. Chcieliśmy zobaczyć, nie byliśmy nigdy na takich warsztatach i chcieliśmy zobaczyć, co tutaj będziemy robić, jakie ćwiczenia.

– Straż robi na mnie duże wrażenie, podoba mi się to i na pewno będę mieć jakieś plusy w życiu z tego. – Mieliśmy ściankę wspinaczkową, przedwczoraj były zajęcia z ratownictwa. Wiem, jak uratować życie komuś. – Ludziom trzeba bardziej pomagać, dlatego ta Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przygotowuje do pomagania ludziom, by pomóc im w potrzebie. Mój tata jest strażakiem, więc może pójdę w jego ślady. – Interesują mnie tematy strażaków, dlatego postanowiłem się zapisać – mówili uczestnicy warsztatów dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

Z młodymi ludźmi, których celem jest dbanie o bezpieczeństwo innych spotkała się była premier, a obecna posłanka do Parlamentu Europejskiego Beata Szydło.

– Straże pożarne, Ochotnicze Straże Pożarne to jest taka organizacja, która w małych miejscowościach ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim to jest bezpieczeństwo i cieszę się, że tu jest tylu kandydatów młodych, którzy chcą być strażakami, którzy chcą się przygotowywać do tej ważnej służby. Straż pożarna to tez wychowanie patriotyczne, to podtrzymywanie lokalnych więzi i wsparcie dla mieszkańców – zaznaczała Beata Szydło, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Warsztaty, które odbywały się na terenie powiatu dąbrowskiego to sposób na zachęcenie młodych ludzi do wybierana zawodu, który przyczynia się do ratowania życia i mienia innych, a przez to cieszy się dużym zaufaniem społecznym.

Powiat Dąbrowski wspólnie z Powiatem Proszowickim, a także Urzędem Marszałkowskim tworzy Instytut Rozwoju Obszarów Wiejskich. Realizujemy szereg programów i dzisiaj jednym z projektów jest bezpieczeństwo szeroko pojęte. Chcemy zainteresować młodzież bezpieczeństwem, strażą pożarną, zakorzenić w nich chęć uczestniczenia w naszych przedsięwzięciach po to, żeby później mogli w swoich małych miejscowościach, ojczyznach być strażakami – podkreślał Lesław Wieczorek, starosta Powiatu Dąbrowskiego.

Województwo Małopolskie, strona rządowa dość duże środki kieruje w doposażenie remiz, zakup samochodów, robią to dorośli strażacy ochotnicy, ale za chwilę zabranie tej kadry, także chcemy młode dzieci zachęcać żeby wstępowały do OSP – dodawała Anna Glixelli, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWM.

W wydarzeniu udział wzięli też samorządowcy z terenu Powiatu Dąbrowskiego oraz posłanka Anna Pieczarka. – Mimo że już skończył się miesiąc maj wciąż jeszcze w jednostkach w gminach są takie uroczystości związane z obchodem dnia strażaka, z powiatowymi obchodami, więc w tej tematyce strażackiej jakże ważnej nam wszystkim, bo przecież strażacy nas chronią, pilnują naszego bezpieczeństwa pani premier spotyka się tutaj w Brniu – mówiła poseł na Sejm RP.

Na uczestników warsztatów w ostatnim dniu czekało wiele atrakcji i pokazów. Mogli zobaczyć oni wozy i spróbować swoich sił jako strażacy.

To jest bardzo kluczowe, ponieważ sami doskonale wiemy, że nasze życie edukacyjne zawsze zaczyna się od tych najmłodszych lat i również w tym przypadku jest bardzo ważne aby od najmłodszych lat uczyć dzieci bezpiecznego postępowania, bezpiecznych zachowań i podstawowych zasad udzielania pomocy – dodawał Krzysztof Gil, wójt gminy Gręboszów, a zarazem Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP w Dąbrowie Tarnowskiej.

Warsztaty dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych zorganizowano w Brniu. Dla dzieci i młodzieży dostępne były też inne atrakcje.

Tarnowska.TV


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)