Dzisiaj:
Czwartek, 28 marca 2024 roku
Aniela, Antoni, Jan, Krzesisław, Sykstus

Warto pamiętać o kapitale początkowym!

9 sierpnia 2017 | komentarze 3

Od 1 października 2017r wraca obniżony wiek emerytalny – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Placówki ZUS-u spodziewają się dużego wpływu wniosków o emeryturę osób, które już ukończyły ten wiek, lub też osiągną go do końca 2017 roku.

Emerytura dla tych osób ustalona będzie według nowych, zreformowanych zasad, gdzie podstawą jej obliczenia jest m.in. kwota zwaloryzowanych składek emerytalnych i kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego.

W grupie osób uprawnionych do emerytury znajdą się zatem osoby, które nigdy nie miały ustalonego kapitału początkowego, dlatego osoby te powinny złożyć wniosek o jego ustalenie wraz z dokumentacją potwierdzającą przebieg ubezpieczenia oraz potwierdzającą wysokość osiągniętych wynagrodzeń, przypadające do 31 grudnia 1998 r. Ponadto w grupie tych ubezpieczonych będą także osoby, które miały już ustalony kapitał początkowy, jednak w związku ze zmianami przepisów w sposobie jego obliczenia, przeliczenie kapitału początkowego może spowodować korzystniejsze obliczenie jego wysokości.

Osoby, które otrzymały z ZUS pismo dot. ustalenia lub ponownego ustalenia kapitału początkowego winny niezwłocznie taki wniosek złożyć, ponieważ jest on integralną częścią naszej przyszłej emerytury.

Kapitał początkowy dotyczy stażu ubezpieczeniowego zgromadzonego przed styczniem 1999 r. Jeżeli osoba, która nabędzie prawo do emerytury od 1 października br., a nie ma jeszcze skompletowanych dokumentów do obliczenia kapitału, to najwyższy czas, aby się za to zabrała. Dokumenty, które trzeba wtedy zgromadzić, dotyczą okresów zatrudnienia i wydaje je pracodawca.
To ważne dokumenty świadczące o okresach ubezpieczenia i wynagrodzeniu z tych okresów. Jeśli nie mamy ich w domu, a pracodawca nie istnieje, trzeba szukać dokumentów w archiwach. Jeżeli nie dostarczymy dokumentów do ZUS, będzie to miało wpływ na wysokość naszego świadczenia.

Zanim udamy się do doradcy czy złożymy wniosek o emeryturę, warto pomyśleć o przeliczeniu kapitału początkowego. Często zdarza się, że ubezpieczeni mieli ustalony kapitał początkowy przed majem 2015 roku i później nie składali już żadnych wniosków o jego przeliczenie. Po przeliczeniu kapitału wysokość emerytury może wzrosnąć.

Sam zdecyduj, kiedy przejdziesz na emeryturę. Pamiętaj jednak, że jej wysokość zależy od: opłaconych i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, zwaloryzowanego kapitału początkowego, średniego (statystycznego) dalszego trwania życia. Oznacza to, że im dłużej pracujesz (płacisz składki), tym wyższą emeryturę otrzymasz.

Bożena Bielawska – ZUS

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 10 sierpnia 2017 o 09:51
    Anonim :
    ciekawe ile osób przejdzie na emerytury w związku z obniżeniem wieku emerytalnego
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +4 (w sumie : 4)
  2. 11 sierpnia 2017 o 13:57
    Gość :
    do Anonima : tu gdzie obecnie mieszkam wiek emerytalny to 66 i 6 lub 7 miesięcy w każdym bądź razie ludzie schorowani lub wypaleni, faktycznie odchodzą a ci którym ciągle mało to do 70 i więcej jedna kobieta ma nawet ma 75 . Wydaje mi się że to wszystko zależy od rodzaju pracy ale prawda jest też inna gdybyśmy nawet pracowali do 100 to kasy w co niektórych instytucjach będzie zawsze brakowało.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +4 (w sumie : 4)
  3. 14 sierpnia 2017 o 12:09
    Krzysztof :
    Praca nie jest obowiązkiem, lecz przywilejem człowieka...i nie tylko się pracą żyje, opowiadanie o zagrożeniu systemu emerytalnego przez wcześniejsze przechodzenie w wiek emerytalny, to gadanie dla gawiedzi przez polityków...Na starość należy się trochę pożyć bez obowiązków...
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +7 (w sumie : 7)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)