Dzisiaj:
Czwartek, 24 maja 2018 roku
Estery, Joanny, Marii, Wincentego, Zuzanny

Wielka Sobota

31 marca 2018 | Brak komentarzy

W Wielką Sobotę przy Grobie Pańskim rozważa się Mękę i Śmierć Chrystusa. Odprawiana jest tylko Liturgia Godzin, a Liturgia Wigilii Paschalnej należy już do Niedzieli Zmartwychwstania.

W Polsce istnieje też tradycja święcenia pokarmów. Wierni przynoszą w tym dniu w koszach tzw. „święconkę” czyli potrawy wielkanocne, które kapłan poświęca w kościele. W koszykach nie może zabraknąć: jajek, chleba i mięsa. Natomiast wieczorem w kościołach rozpocznie się Wigilia Paschalna.

Podczas Liturgii Światła kapłan przed kościołem świeci ogień, od którego zapala się paschał będący symbolem Chrystusa. Podczas Liturgii Słowa przewidziane jest dziewięć czytań biblijnych. Natomiast podczas Liturgii Chrzcielnej celebrans błogosławi wodę chrzcielną, zanurzając w niej trzy razy paschał. Uroczystości w kościołach diecezji zakończą się procesjami rezurekcyjnymi.

Ceremonię kończy uroczysta procesja rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem będąca ogłoszeniem Zmartwychwstania Chrystusa. Począwszy od tej niedzieli krzyż przy ołtarzu ozdobiony jest czerwoną stułą, a przez kolejne dni aż do drugiej niedzieli wielkanocnej podczas błogosławieństwa śpiewa się „Alleluja, alleluja”.

 

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)