Dzisiaj:
Środa, 1 lutego 2023 roku
Brygida, Bryda, Dobrocha, Dobrochna, Ignacy, Iga, Ignacja, Żegota, Paweł, Siemirad

WIZYTA MINISTRA INFRASTRUKTURY W MUZEUM DROGOWNICTWA

28 listopada 2022 | komentarze 2

Od ponad 40 lat Zespół Historii Drogownictwa w Szczucinie koło Dąbrowy Tarnowskiej, znany jako Muzeum Drogownictwa, gromadzi i udostępnia maszyny, narzędzia i historyczne pamiątki związane z drogownictwem.

Placówka od początku powstania funkcjonuje w strukturze Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). 25 listopada 2022 r. muzeum odwiedził minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Tradycje polskich drogowców warte są ocalenia od zapomnienia i przekazania następnym pokoleniom. Muzeum drogownictwa i jego zbiory są rzeczywistymi dowodami osiągnięć, rozwoju nauki i kunsztu wykonania budowli drogowych – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Muzeum powstało na bazie istniejącej od końca lat 70. XX wieku izby pamięci. Umiejscowienie, zgromadzone zbiory, zaangażowanie społeczne i pracownicze spowodowały, że teren byłego obwodu drogowego wraz ze zbiorami został wpisany w maju 1992 r. do rejestru zabytków. Przez ten czas placówka zgromadziła kilkanaście tysięcy eksponatów, z czego ok. 6 tysięcy zaewidencjonowano i skatalogowano. Można tu znaleźć dokumentacje drogowe, fragmenty zachowanych historycznych, nieistniejących już konstrukcji drogowych oraz nawierzchni, książki i podręczniki, przyrządy pomiarowe, narzędzia, mundury dróżników, mapy, sztandary, instrumenty laboratoryjne, medale, odznaczenia i fotografie.

Przy ekspozycji zewnętrznej maszyn i urządzeń wykorzystywanych do budowy dróg i mostów zaprezentowano także historyczny rozwój nawierzchni oraz oryginalne elementy dróg. Pośród ponad 100 eksponatów można zobaczyć zrywarki, kruszarki, równiarki, walce konne i mechaniczne, otaczarki, koleby, lokomobile, skrapiarki, wciągarki i beczkowozy. Część z tych urządzeń jest nadal sprawna i uruchamiana okazjonalnie.

Program zwiedzania Muzeum Drogownictwa oraz zajęcia edukacyjne i projekcje dostosowane są do wieku odwiedzających. Zespół Historii Drogownictwa GDDKiA organizuje lekcje historii, wystawy, odczyty promujące tradycję i historię drogownictwa, osiągnięcia polskich inżynierów, a także promuje zasady bezpieczeństwa i zachowania na drogach.

Muzeum wraz ze skansenem znane jest na całym świecie. Ta wizytówka polskich drogowców na arenie międzynarodowej działa w ramach stowarzyszenia Nord-Balt Road Museums. Corocznie odwiedza ją ponad 12 tys. turystów.

www.gov.pl/web/infrastruktura

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 28 listopada 2022 o 19:13
  Ja :
  Zasługa Pana Marcelego Bochenka , dlaczego nie ma ani słowa o jego osiągnięciach jest to przykre . Szukał zdobywał eksponaty organizował zwiedzania , poświęcał wolny czas .
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +11 (w sumie : 13)
 2. 1 grudnia 2022 o 11:03
  przychylny :
  myślę że dużym docenieniem pracy Pana Marcelego jest wizyta Pana Ministra Adamczyka któremu poległa jest Dyrekcja Dróg
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -1 (w sumie : 7)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)