Dzisiaj:
Czwartek, 24 maja 2018 roku
Estery, Joanny, Marii, Wincentego, Zuzanny

Wspomnienia o wakacjach w MBP

4 sierpnia 2017 | 1 komentarz

Dobiegły już końca 4-tygodniowe zajęcia w Oddziale dla Dzieci w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej pod szyldem „Zwierzątkowo i kolorowo” w ramach corocznych „Wakacji w Bibliotece”.

Bezpłatne zajęcia edukacyjne o zwierzątkach z całego świata odbywały się od 3 do 28 lipca br. od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00-14:00 i były przeznaczone dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat.


Warsztaty o charakterze literackim, plastycznym, teatralnym i ruchowym zgromadziły w bibliotecznej Krainie Bajek sporą grupę dzieci, które udały się we wspólną podróż do tajemniczego świata zwierzątek, okazów ogromnych i maleńkich, drapieżnych i bezbronnych, lądowych i morskich, tych rzeczywistych, jak i rodem z bajek… A całokształtu dopełniła wystawa tematycznych książek i kolorowa sceneria wykreowana przez młodych artystów z Koła Plastycznego „Zygzak” działającego przy bibliotece. „Pod lupę” wzięliśmy głównie domowych pupili, morskie stworzonka, drapieżne bestie i opancerzone osobniki. Jednak naszej uwadze nie umknęły też inne zwierzaki, typu wyjątkowo egzotyczne i zagrożone, ale też te dobrze znane z wiejskiego podwórka. Niemal codziennie odbywały się głośne czytania książek ze zwierzątkami jako bohaterami, przeglądanie albumów oraz pogadanki na temat posiadanych przez dzieci zwierząt i o właściwym ich traktowaniu. Nie zabrakło krótkich prelekcji o różnych osobnikach, szczególnie rekordzistach w świecie zwierząt.

Każdego dnia zajęć wyobraźnię naszych bywalców rozruszały zadania plastyczne z wykorzystaniem wielu materiałów, tych łatwo dostępnych (kolorowe papiery, rolki papierowe, tektura, spinacze drewniane, rurki do picia, folia bąbelkowa itd.), jak również takich, które dzieci wykonały samodzielnie jak m.in. domowa ciastolina. W naszych działaniach nie zabrakło oczywiście kredek, farb, plasteliny itp. Było stemplowanie, odbijanie, wycinanie, nakrapianie, modelowanie, naklejanie, fantazyjny collage z gazetowych elementów i wiele innych technik. Dzieci wyczarowały w ten sposób przedziwne okazy, które z dumą zabierali do domów. Wiele z prac plastycznych wykorzystywano w trakcie zabaw teatralnych, w ciągu których dzieci animowały kukiełkami, pacynkami, a nawet lalkami cieniowymi. A o zwierzęcych zwyczajach traktowały przeróżne rozrywki ruchowe i zabawy integracyjne, jak: mini golf. Wyjątkową atrakcją były spotkania z zaprzyjaźnionymi użytkownikami biblioteki, którzy z racji wykonywanych zawodów i posiadanym pasjom opowiedzieli dzieciom o wielu nowinkach ze świata zwierząt, a także o odpowiedniej hodowli zwierząt i konieczności poszanowania ich praw. Z dziećmi spotkali się panowie: Dominik Komada – weterynarz, Andrzej Witek i Sławomir Żołądź – wędkarze. Lipcowe spotkania zakończyliśmy wielkim malowaniem w plenerze, na trawniku przed budynkiem biblioteki. Warto zaznaczyć, że w trakcie lipcowych zajęć odwiedzili nas uczestnicy półkolonii przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w naszym mieście wraz opiekunami. Przeprowadzono wówczas wesołe rywalizacje podczas zabawy językowej w „Literkowca o zwierzątkach” oraz w ramach frajdy ruchowo-umysłowej „zmiksowanej” z ciekawostkami z kręgu najciekawszych zwierzątek. W trakcie spotkań dzieci udostępnioną miały całą gamę gier planszowych, puzzli, klocków i inne zabawek z Kącika Malucha, a też oczywiście najnowsze książki i czasopisma.

Dziękujemy dzieciakom, rodzicom i wszystkim osobom, które włączyły się w organizację zajęć wakacyjnych. Brawo!!!

MBP w DT


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 5 sierpnia 2017 o 12:58
    Anonim :
    Ale czas szybko leci już jesteśmy za półmetkiem
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 0)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)