Dzisiaj:
Sobota, 15 sierpnia 2020 roku
Maria, Napoleon, Stefan, Stella, Trzebimir

WYJAZD STUDYJNY DĄBROWSKICH SENIORÓW

4 września 2019 | 1 komentarz

31 sierpnia 2019 r. 50-osobowa grupa członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury uczestniczyła w bardzo atrakcyjnym wyjeździe studyjnym.

Jego pierwszym punktem był dwugodzinny pobyt w Częstochowie. W tym najważniejszym polskim Sanktuarium Maryjnym każdy indywidualnie mógł pokłonić się Jasnogórskiej Pani, pomodlić się, powierzyć Jej swoje troski, przedstawić prośby, a także wyrazić dziękczynienie i uwielbienie.

Wzruszającym przeżyciem dla wielu dąbrowian była Msza Święta celebrowana w kościele głównym przez byłego biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca – obecnie metropolitę katowickiego. Po Mszy Św. niektórzy mogli krótko porozmawiać z Metropolitą i zrobić sobie również pamiątkowe zdjęcie. Zwiedzanie zakamarków Klasztoru Ojców Paulinów było także okazją do poszerzenia wiedzy historycznej, umocnienia patriotyzmu oraz tożsamości narodowej.

Drugim punktem programu dnia był pobyt w Osikowej Dolinie w miejscowości Koziegłowy – /położonej ok. 30 km na południe od Częstochowy, także w woj. śląskim/ – słynącej z wyrabiania ozdób z wiór z drzewa osikowego. Podczas warsztatów wszyscy uczestnicy wycieczki mieli możliwość zapoznania się z oryginalną lokalną tradycją, a także samodzielnie – pod okiem instruktorów – przyozdobić koszyczek z wiór osikowych oraz zabrać go sobie na pamiątkę. Dużą ciekawość wzbudzała nazwa miejscowości i jej pochodzenie. Wg legendy – we wczesnym średniowieczu gród oblegali Tatarzy i chcieli go zdobyć głodem. Gdy wszystkie zapasy żywności już się skończyły, pozostały tylko trzy kozy. Zwierzęta przeznaczono na spożycie, a ich głowy wyrzucono poza mury miasta. Tatarzy uważali kozie głowy za wielki przysmak i pomyśleli, że skoro w obleganym grodzie jest jeszcze tak dużo żywności, iż takie „rarytasy” wyrzuca się… odstąpili od oblężenia. Legenda przetrwała do naszych dni i w herbie miasta znajdują się trzy kozie głowy, którym jego przodkowie zawdzięczają ocalenie, a współcześni oryginalną nazwę.

Końcowym akcentem wycieczki był smaczny obiad w karczmie „Stary Młyn”. W drodze powrotnej w autokarze słychać było pieśni religijne a także wojenne i patriotyczne, które – w przededniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej – miały swoją szczególną wymowę emocjonalną.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach 2- letniego projektu pn. „Dąbrowski Senior Aktywny w Małopolsce” przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

UTW

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 6 września 2019 o 21:47
    "zorba" :
    Brawo dąbrowscy seniorzy! Tak trzymać!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 10)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)