Dzisiaj:
Sobota, 20 kwietnia 2024 roku
Agnieszki, Amalii, Czesława, Szymona, Teodora

ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ STANISŁAWA MONIUSZKI

7 czerwca 2019 | Brak komentarzy

Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 lipca 2018 roku rok 2019 został ogłoszony Rokiem Stanisława Moniuszki. 5 maja br. obchodziliśmy 200. rocznicę urodzin tego wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, współtwórcy polskiej opery narodowej.

Z tej okazji w kraju i zagranicą odbywają się liczne wydarzenia: koncerty, spektakle, spotkania i imprezy plenerowe poświęcone osobie i twórczości Stanisława Moniuszki.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Kozaczkowej włączyła się w obchody tego wydarzenia przygotowując w Dziale dla Dorosłych i Młodzieży wystawę poświęconą życiu i twórczości kompozytora. Jego dorobek artystyczny jest ogromny. Skomponował: osiem oper, czternaście operetek, trzysta dwadzieścia pieśni, pięć utworów symfonicznych i trzydzieści utworów religijnych. Był także twórcą utworów kameralnych oraz na instrumenty solo. Do najbardziej znanych dzieł Moniuszki należą opery: „Halka” i „Straszny dwór”. Obie wystawiane były kilkanaście razy w kilkunastu inscenizacjach. Jednak nadal znaczna część jego kompozycji nie jest znana szerszej publiczności. Moniuszko wykreował własny styl wplatając w swoje utwory pierwiastki folkloru oraz liczne odwołania narodowe. Jego muzyka uzyskała szerokie uznanie w polskim społeczeństwie i do dziś powszechnie uznawana jest za wzór muzyki „słowiańskiej”. Prezentowana ekspozycja opracowana została przez Biuro Roku Stanisława Moniuszki, a przygotowana przez MBP.

Ekspozycję można zwiedzać w Dziale dla Dorosłych i Młodzieży dąbrowskiej biblioteki w godzinach jego pracy. Wystawa prezentowana będzie do 31 sierpnia 2019 roku. Zapraszamy.


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)